Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - F650 GS Radyatör ve Hortumları Bakımı, Antifriz Değişimi

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

F650 GS Radyatör ve Hortumları Bakımı, Antifriz Değişimi
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
the_venturer
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pzr May 31, 2009 9:57 pm    Mesaj konusu: F650 GS Radyatör ve Hortumları Bakımı, Antifriz Değişimi Alıntıyla Cevap Ver

Herkese merhaba. Geçen hafta kaldığım yerden devam ediyorum. Geçen hafta açtığım konuyu okumayanlar, okusun derim. İşinize yarayacaktır.
Radyatör rezervinde pek bir sıvı kalmamıştı. Yaz mevsimi, motor daha da ısınacak ve benim de bir el atmam gerekti bu konuya.
Resimlere geçmeden önce birkaç şey söylemek istiyorum. Birincisi; yapmanız gereken en iyi şey; soğutma sıvısının tümünü boşaltmak. İşin uzmanları, 2 yılda bir kesinlikle değişmesi gerek diyor. Esas önemli olan şu: eğer siz mevcut antifriz içine kafanıza göre birşey alıp eklerseniz, su pompa arızası veya radyatör ve hortumlarda delinme ile yüzleşebilirsiniz. İyisi mi su koyayım derseniz, yukarıdakiler yine başınıza gelebilir. Bunu ben yıllar önce kendi arabamda yaşadım ve bu yüzden riske girmeyip herşeyi sökmeyi göze aldım. Ben bunu antifrizi kullandım:
http://www.speedol.com.tr/urunler/mustahzarlar/napantifiriz.htm. Siz de organik olan, içinde silikat, amin, nitrat vb.. barındırmayan seçin kesinlikle.
Diğer bir konu; herşeyi söktünüz su akıp gitti ama radyatörden suyu çıkarmak hiç de kolay değil. Ben radyatörü de söktüm. Gördümki halâ su vardı. Radyatörden temizlemenin bir yolu da içini hortumla güzelce yıkamaktan geçiyor. FAZLA TAZYİK TERMOSTATI BOZAR. Termostat içinde değil, evet,ama öyle diyorlar. Ben gözlerimle okudum bunu. Muhtemelen basınçlı su oraya kadar rahatça gidiyor. Zaten arabalara göre ufak bir radyatör. Siz hortumu da soktunuz mu su daha hızlı geziniyor içinde.
Şimdi sıra geldi resimli anlatıma.
Rezervde hiç sıvı kalmamış. Tehlike!

İşe bunu sökmeyle başladım. (Tabi hepsinden önce grenajları söktüm.)
Su pompasını tutan üç vidanın el altındaki. Dikkat edin motor kapak vidasını açmayın. Vidanın altında bakır bir conta var. Eğer kaçırırsa kesinlikle değiştirin çünkü kaçağı anlamazsınız. Yolda giderken akan su egzosta damlıyor ve kupkuru kalır her taraf.

Altına birşeyler koydum ama hazırlıksız yakalandım.

Boşaltırken ve doldururken hortumları sıkın.

Rezerv bu. Çok kolay çıkıyor ama biraz yavaş ve sakin olun. Ne yaptığınızı görerek çalışın. Alan çok dar.

Sırada hortumları söküp, hortumla suyu sisteme basmak var.

Herşey iyice yıkadıktan sonra, çıkarttığım hortumlar vasıtasıyla üfledim. Radyatörü de söktüm ve su ile yıkadım içini. Sökmek kolay yalnız fan, termostat ve bunların elektrik kablolarına çok dikkat edin. Dediğim gibi yer dar.
Söktükten sonra Loctite 243 veya dengi olan resimdeki Rite-Lok 043 işinizi görecektir. Söktüğünüz tüm vidalara uygulayın. Yarı sabitleme yapar ve sarsıntılardan dolayı vidalarınız kaybolmaz veya sizi daha ciddi hasarlardan korur. Kesinlikle kullanın derim.

Bu şekilde bolca sürün, hepsi bu.

Geriye yeni sıvıyı dökmek kaldı. Toplamda 1.3lt deniliyor ama siz 1.5 lt koyun çünkü doldururken ve havasını alırken dökülme payı var. 50'ye 50 antifriz ve su koyun. Uygun şişeden ve çok yavaşça boşaltın. Doldururken de tüm hortumları sıkın. Karışım öyle bir anda gitmiyor. Unutmayın ne kadar yavaş, o kadar iyidir. Bir yandan da motoru çalıştırın. Bu da işe yarayacaktır. Ben bir kısmını da rezerve döktüm ve kapak ve tıpaları defalarca sıkıp açtım. Amaç harareti yükseltmek ve devirdaimi sağlamak. Motor çalışırken, orta sehpaya alıp 1. ve 2. viteste motoru zorlamaya çalışın. Fan devreye girsin ve suyun radyatörden gittiğini ve rezervde azaldığını görün. Hortumları sıkın. Ama sıcaktır dikkat.

Son olarak da; şu vidayı gevşetip, sıkışan havayı iyice alın. Bu tıpkı evlerdeki radyatörlerden hava almaya benziyor ama dikkat edin. Eldiven takın ve uzun kollu giyinin.

Bu şekilde dönüşümlü olarak birkaç kez tekrar edin ve sabırlı olun. Muhakkak çıkın ve yol yapın biraz. Sızıntı filan varmı kontrol edin. Birkaç gün sonra şöyle bir sıvı seviyesine bakın. Hepsi bu. Hepimize iyi keyifli ve güvenli sürüşler.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
pelletizer
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Pts Hzr 01, 2009 2:24 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

the_venturer, BMW ve Kawasaki grupları bakım onarım paylaşımında aktifler Very Happy
Hadi bakalım süper tenereciler ,cross cular bakımlarınızı paylaşmaya davet ediyorum, kendimize saklamayalım. Teşekkürler venturer emeklerine sağlık. Very Happy
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pts Hzr 01, 2009 1:22 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

pelletizer demiş ki:
the_venturer, BMW ve Kawasaki grupları bakım onarım paylaşımında aktifler Very Happy
Hadi bakalım süper tenereciler ,cross cular bakımlarınızı paylaşmaya davet ediyorum, kendimize saklamayalım. Teşekkürler venturer emeklerine sağlık. Very Happy
Rica ederim. Bilgi paylaşıldıkça güzeldir.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
MesutKORKMAZ
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Hzr 12, 2009 3:26 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Teşekkürler paylaştığınız için.
Geçen yıl ağustosta motoru aldıktan sonraki ilk ciddi bakımı salı günü Borusan'da yapılacak. Şimdiden heyecan içindeyim (fatura heyecanı)
Sonraki bakımları kendim yapmayı düşünüyorum. Paylaştıklarınız çok işime yarayacak Smile
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
TA6C
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Hzr 12, 2009 4:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Elinize sağlık.
Eli anahtar tutup cesareti olan herkesin yapabileceği bakımlar.
Bir çok arkadaşa örnek olabilecek bakımları ayrıntılı resimlerle paylaştığınız için teşekkürler.

Yanlış anlamazsanız, bu emeği daha net fotograflandırabilirsiziniz. Foto çekerken odaklama da sorunu yaşadığınızı görüyorum.

Örneğin ;

Ne tür makine kullandığınızı bilemiyorum fakat küçük ayarlamalarla, istediğiniz çekimleri yapabileceğinizi düşünüyorum. Yardımcı olmaya çalışırım.
Bizleri daha net fotograflardan mahrum bırakmayın. Smile Smile

Birde, havayı almak için bir vidayı gevşettiğinizi gördüm.Diğer motorlarda varmıdır, şimdi merak ettim.Bildiğim kadarıyla bizde böyle bir vida yok.Yada bizmi atladık.Araştırmak gerek.

Biliyorum devamı gelecek,
Bekliyoruz Smile
Kalın sağlıcaklan
http://www.bikepics.com/members/ta6c/
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar