Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - zincir ayarı nasıl yapılmalı?

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

zincir ayarı nasıl yapılmalı?
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
aleko
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Hzr 25, 2009 5:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

konuya gösterilen hassasiyet, ciddiyet ve önemli bilgiler için
arkadaşları kutlarım.
keyifli ve sorunsuz sürüşler...

aleko
xt660r
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
faris
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Hzr 26, 2009 7:54 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Gereğinden fazla gerilmiş zincir şanzımana aşırı yüklenecektir.Her motorun kullnanım kitabında bu değerler yazmaktadır.Bazı modellerde arka salıncak üzerınde küçük bir etiketle üretici zincir gergınlığinin nasıl olması gerektiğni belirtmiştir.Eğer zincirimizin uzun ömürlü olmasını istiyorsak düzenli olarak temizliğine dikkat etmeliyiz.Bu biraz kirli bir iştir ama sonuçta zincirde ucuz değildir.Bunun için belli km aralıklarında zincir mazot ve fırça yardımıyla temızlenıp uygun yağla yağlanmalıdır.Bu temızlık işlemi zincire yapışan toz toprak birikintilerıni temizler.Bu işlemi yaparken benzin ve solvent kullanmayın çünkü O-ring lere zarar verirsiniz.Herkese kolay gelsin. Very Happy
YYUCE
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Hzr 26, 2009 8:46 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sinan benim başıma iş açtın bütün gece motorla uğraştım. Bir yerlere geldim ama doğru olduğunu düşünüyorum. Yukarıda mvsever'in şablonuna bakacak olursak, küçük dişlinin merkezi sabit, oynak olan yer neresi kaldı arka dişlinin merkezi ve salınım hareketini düzenleyen amortisör boşluğu. Zaten arka çatal ucun gergi ayarı var orası da sabit. Eğer küçük dişli etrafında hareket olsa idi sana hak vermiştim, 360 derece dahi döndürsek zincir boşluğu veya sıfıra kadar gergin olması hiçbir şeyi değiştirmeyecekti. Oysa küçük dişli etrafında daha doğrusu merkezinde olan hareket kabiliyetini arka amortisörün salınım alanı sınırlamakta ve büyük dişli merkezinin dışına doğru zorlamaktadır. İlk bakışta geometri değişmiyormuş gibi görünse de arka amortisörün küçük dişlinin merkezi dışında hareket kabiliyetini büyük dişli kendi çemberi içinde zincir baklalarına dağıtarak el çabukluğu marifet hesabı sihirbaz gibi gözümüzden kaçırıyor. Kendi motorum da bizzat denedim motora yük binince zincir geriliyor. Eğer o boşluğu bırakmazsak 2 kişi ile çukurlara girdiğimizde ya zinciri kopracağız yada dişlilerin ömrünü törpüleyeceğiz ''Netekim yargılanma sürecimiz başlamış olup'', kamuoyuna sorarsak doğruyu bulduğumu sanıyorum. Benim Caponun arka çatal üzerindeki teknik verilerinde de şöyle yazıyor.

1 kişilik kullanım için zincir boşluğu/cm 2,2 - 2,5
2 kişilik kullanım için zincir boşluğu/cm 2,5 - 2,9

Ozanzümrüt bir soru sordun ortalığı karıştırdın bir gece de beni uyksuz bıraktın bari iki kelime söylede de boşa kürek çekmeyelim. Bardağın yarısı mı boş yarısı mı dolu yumurta mı tavuktan çıkar tavuk mu yumurtadan çıkar.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
YYUCE
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Hzr 26, 2009 8:49 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sinan benim başıma iş açtın bütün gece motorla uğraştım. Bir yerlere geldim ama doğru olduğunu düşünüyorum. Yukarıda mvsever'in şablonuna bakacak olursak, küçük dişlinin merkezi sabit, oynak olan yer neresi kaldı arka dişlinin merkezi ve salınım hareketini düzenleyen amortisör boşluğu. Zaten arka çatal ucun gergi ayarı var orası da sabit. Eğer küçük dişli etrafında hareket olsa idi sana hak vermiştim, 360 derece dahi döndürsek zincir boşluğu veya sıfıra kadar gergin olması hiçbir şeyi değiştirmeyecekti. Oysa küçük dişli etrafında daha doğrusu merkezinde olan hareket kabiliyetini arka amortisörün salınım alanı sınırlamakta ve büyük dişli merkezinin dışına doğru zorlamaktadır. İlk bakışta geometri değişmiyormuş gibi görünse de arka amortisörün küçük dişlinin merkezi dışında hareket kabiliyetini büyük dişli kendi çemberi içinde zincir baklalarına dağıtarak el çabukluğu marifet hesabı sihirbaz gibi gözümüzden kaçırıyor. Kendi motorum da bizzat denedim motora yük binince zincir geriliyor. Eğer o boşluğu bırakmazsak 2 kişi ile çukurlara girdiğimizde ya zinciri koparacağız yada dişlilerin ömrünü törpüleyeceğiz ''Netekim yargılanma sürecimiz başlamış olup'', kamuoyuna sorarsak doğruyu bulduğumu sanıyorum. Benim Caponun arka çatal üzerindeki teknik verilerinde de şöyle yazıyor.

1 kişilik kullanım için zincir boşluğu/cm 2,2 - 2,5
2 kişilik kullanım için zincir boşluğu/cm 2,5 - 2,9

Ozanzümrüt bir soru sordun ortalığı karıştırdın bir gece de beni uyksuz bıraktın bari iki kelime söylede de boşa kürek çekmeyelim. Bardağın yarısı mı boş yarısı mı dolu yumurta mı tavuktan çıkar tavuk mu yumurtadan çıkar.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
-sinan-
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Hzr 26, 2009 2:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

''YYUCE'' dediğimi yanlış anladın sanırım.Motorun üstüne yük binince tabi ki zincir gerilir.Zincirin en gergin olduğu konum öndişli-salıncak mesnet-arka tekerlek milinin paralel olduğu konumdur.Arka süspansiyon sökük konumdayken salıncağı yukarı doğru hareket ettirdinmi bunun farkına varırsın zaten.Gevşek olan zincir tekerlek yukarı hareket ettikçe bu üç noktanın paralel olduğu konuma kadar gerilir.Tekerleği daha da yukarı kaldırırken bu sefer tekrardan bollaşır.

Önemli olan da bu üç noktanı paralel olduğu konumda zincirin aşırı gerilmemesidir.Üretimciler de bu değeri verirken de zincir bu konumdayken 5-6 mm pay olacak şekilde hesaplarlar.

Motosikletin üstüne üç kişi de binse veya tek kişi aşırı engebeli ve çukurlu bir yolda da binse bu zincir en gergin olduğu konuma kadar bir şekilde yükleniyor.Dolayısıyla motora binen yükün bu ayara bir etkisi yok.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
3. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar