Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - F650 GS 15.000 km bakımı, resimli

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

F650 GS 15.000 km bakımı, resimli
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
the_venturer
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pzr May 24, 2009 10:00 pm    Mesaj konusu: F650 GS 15.000 km bakımı, resimli Alıntıyla Cevap Ver

İşe grenajları çıkarmakla başladım. Plastik aksam oldukça yumuşak. Korkmanıza gerek yok.

Yağ tankının çıkarılması. Üstteki vidayı sökün. Ayrıca iki tane de geçme pim var. Bu pimleri de kargaburnu vasıtasıyla çıkardım.Tankın tam altındaki vida çeşme vazifesi gördü ve yağı buradan boşalttım. Tankı sallayıp iyice boşalmasını sağlayabilirsiniz.

Yağın durumu berbat.

Motor korumalarını söktüm. Bunlar birbirine geçen biri bar diğeri alüminyum korumalar.

Yağ filtre haznesinin kapağını söktüm. İki vida aynı, diğeri en sağdaki farklı. Resimlere bakılınca belli oluyor. Farklı olan bayağı hassas. Topraklama bağlantısı için de kullanılıyor zannedersem. Dikkatlice sökün ve sökerken her vidanın sıkılığını kullanın. Ama en iyisi alabilirseniz ayarlı bir tornavida alın. Nm değerlerine göre sıkmak en iyisi.

Son olarak da alt karter tıpası. En riskli yer. Zira alüminyum ve çok yumuşak. Bayağı asılmanız gerekecek. Size tavsiyem; altıgen bir anahtar kullanın ki her köşesiyle iyice tutsun. Vida yönleri aynı fakat ayata veya çömelirken denemeyin. Altına yatıp yönünü iyice anlayın.
''Filtro Magnetico'' işini iyi yapmış ve yağdaki metallerin bir kısmını tutmuş. Buna bakarak aşınma hesabı yapılabilir.

Ön dişli hiç de 15.000 km yapmış gibi durmuyor. Tek teker yok. Zorlamak yok. Arazide kontrollü sürüş...

Motor bloğunun altında yağ sızması. Bu normaldir. 1-Fazla yağ. 2- Conta. 3- tek silindir. 4- Gevşeme. 5- Terleme. BMW markasına sakın laf atmayın şimdi. Her motosiklette vardır bu. En büyük etken; 1,4.
Geldik en büyük şikayetime; yan ayak sıkıntısı. Elektronik devre çok hassas bir pistonla kontrol ediliyor. İçinde 3 iğne var. 2 numara ortada. Ve piston 2 nolu iğneyi sağa sola itiyor böylece yan ayak aşağıda ve motosiklet viteste iken çalışmıyor. Yan ayak üstündeki switch i daha önce söktüm ve temizledim. Sıra buna geldi. Temizleme işi halletmez ise; iptal edip direk bağlayacağım. Ama bu devre gerçekten bir ihtiyaç. Uzun sürüşlerde hangimiz unutmuyoruz ki?

Sırada hava filtresi var. Şnorkeli çıkartıp ulaştım.İçinde bir miktar yağ var. Bu da normaldir. Fazla yağ buradan taşma yapıyor.

Eski ve yeni yağ yanyana. 10-40 yarı sentetik.

Hiç soğutma sıvısı kalmamış rezervde. En kısa zamanda bakmam gerek buna da.

Bataryayı söküp su ilave edip bir miktar da şarjda bıraktım.
Evet hepsi bu kadar. Mümkün olduğunca açıklayıcı yazmaya çalıştım. Umarım işinize yarar.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
pelletizer
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Pzr May 24, 2009 10:25 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

the_venturer, Tebrikler, bu tip topikleri paylaştıkça bilgilerimiz fazlaşacak ve bazı bakımlarını yapamayan arkadaşlarımız bu sayede bunları öğrenebilecekler ve kendi motosikleti ne bakım yapabilmenin keyfine varacaklar. Very Happy
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pzr May 24, 2009 10:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

pelletizer demiş ki:
the_venturer, Tebrikler, bu tip topikleri paylaştıkça bilgilerimiz fazlaşacak ve bazı bakımlarını yapamayan arkadaşlarımız bu sayede bunları öğrenebilecekler ve kendi motosikleti ne bakım yapabilmenin keyfine varacaklar. Very Happy

Hem de ne büyük keyif. Very Happy
Başa dön
erdal09
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pts May 25, 2009 10:49 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

paylaşım için teşekkürler ilk işim bunları uygulamak olacak
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
the_venturer
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pts May 25, 2009 4:38 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

erdal09 demiş ki:
paylaşım için teşekkürler ilk işim bunları uygulamak olacak

Size şimdiden kolay gelsin.
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar