Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - EKONOMİK YAĞ FİLİTRESİ MUADİLLERİ.

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

EKONOMİK YAĞ FİLİTRESİ MUADİLLERİ.
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
MesutKORKMAZ
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cmt Hzr 06, 2009 2:25 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Taklamakan ve atacolor,

"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz" mantığından yola çıkarak şöyle bir soru sormam gerekiyor.

Yukarıda Taklamakan arkadaşımın yazdıkları için "Doğru söze diyecek sözümüz yok tabi" demiştim. Şimdi işin gerçekten doğrusunu öğrenmek istiyorum izninizle Smile

Filtreye ait basınç değerleri neyi ifade ediyor?
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
atacolor
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pts Hzr 08, 2009 9:21 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

.?

En son atacolor tarafından Pts Hzr 08, 2009 9:26 am tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
atacolor
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pts Hzr 08, 2009 9:22 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

mafit demiş ki:
Taklamakan ve atacolor,

"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz" mantığından yola çıkarak şöyle bir soru sormam gerekiyor.

Yukarıda Taklamakan arkadaşımın yazdıkları için "Doğru söze diyecek sözümüz yok tabi" demiştim. Şimdi işin gerçekten doğrusunu öğrenmek istiyorum izninizle Smile

Filtreye ait basınç değerleri neyi ifade ediyor?

yukarıda bu sorunun yanıtını yazmıştim gözünüzden kaçmış sanırım.Bir defa daha yazayım.
Motorunuzun yağını uzuuuun süre değişmediğinizde (ki bunu yapan kişi zaten motora zarar vermek için daha başka bişey yapmasına gerek yok)motorunuzdaki aşınmalar ve yağın içerisindeki uçucu petrol türevlerinin buharlaşması sonucu yağ katılaşır ve filtre kağıdını tıkayabilir işte bu tıkanırsa yağ artık geçip süzülmesi gereken filtreden(kağıdından) geçemez işte böyle bir olasılığa karşı filtre içine bir yay vasıtasıyla kapatılan kapak açılarak yağın filtreden süzülmeden geçmesine müsade edilir.bu kapağın açılması için gereken basınca (filtreye ait basın değeri deniyor)
Birde Filtre içinde kullanılan kağıt filtrelerin geçirgenliği konusu vardırki.Filtreler Arasındaki geçirgenlik farkı önemsenmeyecek kadar azdır.Çünki filtre fabrikaları hemen her filtrede aynı kağıdı kullanır.Çünki aslında piyasada milyonlarca çeşit ne filtre nede yağ yoktur.Ayrıca motorların yağı pompalamak için kullandukları yağ pompalarının oluşturduğu basınç bu filtre kağıdından yağı geçirebilecek güçtedir.
En önemli dikkat edilmesi gereken konu şudur.Yağın eski olmasının motorunuza verdiği zarar filtrenin verebileceği zararın bence milyonda biri bile değildir.Siz dünyanın en pahalı filtresinide taksanız yağınız .oku yediyse filtre bişey yapamaz motorda yakında .oku yer. Bilmem anlatabildimmi?

Ayrıca parası çok kişiler veya bu görüşlere katılmayan gider en pahalısı alır takar.O kişİyide tebrik etmek gerekir.

SON SÖZ:PARANIN SATIN ALAMAYACAĞI TEK ŞEY TECRÜBEDİR.
Başa dön
atacolor
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pts Hzr 08, 2009 9:46 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ARKADAŞLAR
Bu forum ve benzer forumlarda yazılan tüm yazılar kişlerin kendi görüşleri olup 100yüz doğru olmayabilir.Fakat herkesin iyi niyetle bildiklerini paylaştığına inanıyorum.Burada okuduklarınızdan emin olmak isterseniz www.google.com da bir kez daha arama yapmanınız önerilir. Shocked Surprised Sad Smile Very Happy Very Happy
Başa dön
Taklamakan
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Prş Hzr 11, 2009 9:47 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Filtrelerin üzerine bar değerleri boşuna yazılmamaktadır, paranın satın alamayacağı tek şey tecrübedir görüşüne katılıyorum. Uzun yıllar BMW kullanmış biri olarak kendim de orjinalini alıp öpülmek yerine çoğu zaman muadillerini aramışımdır. Bu ana fikre katılıyorum, öpülmemeliyiz. Sadece dikkat çekmek istediğim şey filtre ya da başka herhangi birşeyin muadilini alacağımız zaman teknik verileri iyi incelemeli. Aynı tartışmalar başka bir çok ürün için yapılabilir. Tekrarlıyorum; orjinal olmayan bir yedek parça alınacağı zaman teknik verileri iyi incelenmelidir, ana fikir bu, yoksa muadil parçalar kesinlikle alınmamalı gibi bir düşüncem yok, sadece dikkat edilmeli. Ortada agresifleşmeyi gerektirecek bir durum olmadığını düşünüyorum. Topiği gereksiz şeylerle oyalamayıp muadil parça alırken dikkat edilmesini doğrulayan bir tecrübemizi paylaşayım. Yakın bir arkadaşım 2004 model, 40.000'deki 1150 GS'i için fren balatası aldı, markasını vermeyeyim, muadil bir balata, orjinal değil. Tabi satan adam, aaabi biz bunu her türlü testten geçiriyoruz diye malını satmaya çalışıyor. Ancak kullanım sırasında farkettik ki frenleme sırasında balatanın diske yeterli basıncı uygulaması için manete aşırı derecede asılmak gerekiyor. Tabi bu da sistemde dolaşan yağın basıncını aşırı yükseltiyor. Özellikle de tam durmaya yakın olduğumuz manete asıldığımız sırada. Balatayı taktıktan yaklaşık 120 km sonra yüksek basınçtan dolayı hidrolik hortumu rekorun tam dibinden patladı.

Bu tür şeyler yaşanabiliyor, onun için dedim ki orjinal olmayan parça alınacaksa teknik verileri iyi incelenmeli, mümkünse orjinaliyle karşılaştırılmalı. Muadil filtre almayalım da demedim, alırken bar değerlerine bakıp orjinalinin bar değerlerine uyanı alalım dedim. Ama yok ısrarla bakmayıp hangisi denk gelirse onu alıcam demeyi tercih edenleri kimsenin engellemeye hakkı yok Smile

Sevgiler
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
6. sayfa (Toplam 7 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar