Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Eğitim Üzerine Birkaç Söz...

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Eğitim Üzerine Birkaç Söz...
Sayfa 1, 2, 3, 4  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Eğitimi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Alfa
------------------------
------------------------

MesajTarih: Cmt Şub 14, 2009 1:41 am    Mesaj konusu: Eğitim Üzerine Birkaç Söz... Alıntıyla Cevap Ver

Motosiklet eğitimi ne demektir?

1. Teknik yeteneklerin öğretilmesi ve geliştirilmesi(motoru istediğiniz yere yerleştirmek).
2. Tavırların düzeltilmesi(sabırsızlığınızı yenmek, saldırganlık/mağduriyet tavrı ve güç mücadelelerinden kaçınmak).
3. Bilginin geliştirilmesi(verdiğiniz kararlar muhtemel tehlikelerin kavranmasıyla mı alınıyor, değişen yönlerde oluşan durum değerlendirmesiyle mi, bu değişen durumların sizin için oluşturabileceği risklere göre mi ve tabi oluşan durumları bertaraf edemezseniz başınıza gelebilecek olumsuz durumlara göre mi?).

Bunları yaparken birine bu basamağı yapamadan diğer basmağı yapamazsınız demek yada bunu yapmadan diğerine geçemezsiniz demek doğru mudur? Yanlış. Her kişinin kendine has bir yapısı, travmaları ve öğrenim zaafları ve artıları vardır. Eğitim standart tespiti değil kişiyi geliştirmek için yapılan bir şeydir. Standart tespiti ise eğitim değil sınavdır.

Bir insana örneğin kontra tekniğini öğretirken, belli bir müddet sonra bu kişinin diğerleri kadar iyi kavramadığını gördüğünüzde: Zamanla yaparsınız, üzerinde fazla durmayın, takılmayın bir müddet sonra daha iyi yaptığınızı göreceksiniz demek ve onu ötelemek doğru mudur? Yanlıştır. Onun daha sonrayla şimdi arasında sağ kalacağını ne biliyorsunuz. Bu kişinin kendi yapısını anlayıp onun anlayacağı tarzı bulup vermek zorundasınızdır.

Uzun zaman motor kullanmış birisi her şeyi biliyor denebilir mi? Hayır. Kişi her an yeni teknikleri almağa açık olmalıdır. Peki 3-5 yıllık bir sürücü bazı sürüş testlerini geçerek aslında 30 yıllık bir sürücüden daha iyi bir sürücü olabilir mi? Hayır. Aslında bu yeni sürücülerin çok iyi eğitimlide olsalar sürüş güvenlikleri pamuk ipliğine bağlıdır. Her an beklenmedik bir kaza yapabilirler. Bu kişiler eğitimci midir? Teknik konularda konuyu talebeye hissettirmeden ezberletebilirler ama işin tavır ve bilgi artırımı konusunda yetersizdirler.

Gelişen motosiklet teknolojisi birçok teknikleri değiştirirken, hala ‘’Blue Book’’ ta ki dönüşü hat çizgisinden hat çizgisine alarak geniş dönün, motoru olabildiğince dik tutun diyen 50 lerin BMW R80 leri ve Saint ler için yazılan polis tekniklerini testleştirip insanlara sunarak, bu testlerden geçenlerin böylece iyi eğitimci olduklarını ileri sürmek doğru mudur? Yanlıştır. Artık iç lastikli, geniş yanaklı lastikler kullanılmadığı gibi motor dizaynları ve kullanılan teknolojiler çok daha dar viraj alımlarına izin vermektedir.

Peki sizce standartlaştırılmış bir testi zirve kabul edip gelişmeyi durdurur bir şekilde bu sondur, bundan sonra artık evrim olmayacak diyen bir zihniyeti ileri sürmek eğitimin temel mantığına ters düşmek değil midir? Doğru. Çok doğru…Evrim durmaz.

Savunma amaçlı ve takip/izleme içgüdüleri ön planda bir kökle gelişmiş sürücülük testleri sizin kendinizi geliştirmenize olanak tanır mı? Bence hayır çünkü olay çok dondurulmuştur. Yani bu budur, şu da odur ve de beğenmiyorsan başka yok…buna siz eğitim der misiniz? Ben demem.

Arkadaşlar bence kişi temel eğitim aldıktan sonra kalanını kendisi talim, talim ve talim yaparak geliştirirken devamlı da yeni yayınları ve gelişen teknolojileri takip etmelidir. Bunun dışında ara yol, yan yol olmaz bence. Tabi bu bahsettiğim normal motosiklet sürüşü içindir. Günlük yaşamımızda lazım olan tarafı için. Yarış yada akrobasi dediğinizde konu değişir çünkü işin yapısı değişir ama burada da sizi eğiten kişi tekniği gösterir. İşin dikkat edilmesi gereken ince noktalarını verir. Sonra size yapın der. Ve siz bunu denerken düşebilirsiniz, hatta çoğu düşer. Peki ne oldu , yani işte yine kaza. Tabi daha kontrollü şartlarda olması bir artı puandır yoksa iki tekerli bir vasıtayı öğrenirken hiç canım, az da olsa yanmasın diyorsanız bu işten uzak durunuz. Yine normal eğitimlerde de düşen düşene ama sonra derler ki düşe kalka öğrenilmez bir kursa gidin. Tabi ben kursa gitmeyin demiyorum. Elbette temel kurslar şarttır. Ülkemizde ki ticari gayelerle parçalara bölünüp son bölümleri ileri sürücülük diye yutturulan kursları da bu arada sorgulamak lazım. Siz temel kurslarda verilmesi gereken teknikleri nasıl olurda bölüp fazla ücret temini için insanların bazılarının bunları ileri seviye zannedip yanlış düşünmesine sebep olabiliyorsunuz? Bu insanlar kendilerini birden bulutlara çıkan motorcular zannediyor. Birde güya ileri seviyeleri maddi imkanları yetmediği için alamayanların eksik kalan temel eğitimleri ve onların kaza yapma riskleri… Vicdan sızlatıyor.

Her şeyin üzerinde körü körüne de birisi öyle demiş ya da diyor diye hiçbir tekniği doğru kabul edip zihninizde irdelemeden, tartmadan denemeye kalkmayınız. Özetle bilinçli olacağız, temel eğitimimizi tamamlayacağız ve sonra km yaparak kendimizi geliştirirken 2-3 yıl içinde çok havalara girip 20-30 yıldır motor kullanarak adeta bu konuda altıncı bir his geliştiren kendimizden çok evvel bu işe başlamış motorculara da ‘’çok sürmekle olmaz eğitimle olur’’ vs gibi patavatsızca laflar etmeyip onlara yukardan bakmağa falan kalkmayacağız.

Alfa.

http://alfamotosiklet.blogspot.com
www.alfamotosiklet.net
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
senolsel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cmt Şub 14, 2009 11:09 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bir kişi deneme yanılma yöntemi ile veya teorik olarak aldığı bilgiyi tek başına bir gözlemci olmadan "düşe kalka" öğrenirse ve o anda yapılan bir yanlış hareketle de olsa paçayı kurtatrırsa bu bilinç altında doğruymuş gibi yerleşir ve aynı olay ikinci defa başına geldiğinde ölür.

Bakınız birbuçuk milyon nüfuslu Bursa'mızda TEK Motosiklet sürüş eğitmeni ve aynı zamanda da Motosiklet kullanıcısı olan MEB sertifikalı öğretmen arkadaşımızın Sürücü kurslarıyla ilgili tesbitleri.

Geçen Pazar Ehliyet sınavında Milli Eğitim Şube Müdürleri geldi...Bende Bu konudaki sıkıntıdan bahsettim. Onlarda bir yazı yazmamı söylediler...
İşte yazı...Eksiklikler varsa hep birlikte düzeltelim...Şimdiden teşekkürler...Smile

A 1 VE A 2 EHLİYETLERİ ÜZERİNE

Ülkemizde hızla artan motosiklet sayısı birçok problemi de beraberinde getirdi.
Ülkemizde halen uygulanmakta olan durum şudur.
Sürücü kurslarına A2 ehliyeti almak için başvuran bir vatandaşımıza gerekli evraklar ve masraflar söylendikten sonra, direkt olarak sınav tarihleri söylenmektedir. Arabada ki gibi ehliyet alırken, verilen eğitim motosiklette verilmemekte verilememektedir.
Eğitim araçlarında, sürücü kurslarında görevli eğitmenler tarafından eğitim verilirken, motosiklette aynı şey nedense yapılmak istenmemektedir. Bu eğitimi veren ülkemizde sayılı eğitim kurumları bulunmakta ve bu eğitim kurumlarında belirli bir ücret karşılığında kursiyerler katılmaktadır.
İşte tam burda bir tezatla karşılaşıyoruz. Bu tezatta otomobilde direksiyon eğitimi kurs ücretinin içinde bulunmasına rağmen A2 de bu göz ardı ediliyor.
Bu durumda her gün binlerce kişinin trafiğe hiç eğitim almadan birçok A2 sürücüsünün katıldığını gösteriyor. İyi ama hiç eğitim almayan bu sürücüler sizce her iki tarafı tehlikeye atmıyorlar mı? Zaten motosikleti trafikte tanımayan diğer sürücüler işi daha da tehlikeye sokuyorlar.
Gelelim ehliyetlerin nasıl verildiği konusuna…
Zaten eğitim almayan kursiyerler, yazılı sınavı geçince, direksiyon sınavına gelmekte.
Korumalı kıyafet ve yararları hakkında hiç bir şey bilmeden normal bir şeymiş gibi, sürücü kurslarının valiliğe onaylattığı motosikletlerle direkt olarak sınava girmektedir.
Burada dikkat edilmesi gereken ve göz ardı edilen birkaç husus vardır.
Bunlardan ilki scooter diye adlandırdığımız vitessiz motorlarla A2 ehliyetlerinin verilmesidir. Oysaki motosiklet marka ve modellerine baktığımızda birçok markanın 10 ayrı modelinden sadece 1 veya 2 si vitessizdir. Sürücü motor seçmeye gittiğinde bu oran daha da düşmektedir.
Zaten otomatik vitesli bir motorla verilen ehliyet daha sonra tercihen kullanacağı vitesli ve büyük hacimli motosikletlerde de geçerli olduğundan, sürücü birden debriyaj, vites, arka fren gibi yeni objelerle tanışmakta ve eğitim almadığı için de deneme yanılma yöntemi ile öğrenmektedir. Ayrıca büyük cc’li motosikletlerde gazın tepkisi de farklı olduğundan sürücü yepyeni bir durumla karşı karşıya kalmaktadır. Maalesef bunların sonuçları da pek hoş değildir. Bu durum otomatik vitesli bir araçla ehliyet vermekle aynı şeydir. Eğer durum otomobile uyarlanırsa, sürücü B ehliyetini ilk önce otomatik vitesli bir araçta alıp, vitesli bir araç kullanacağı zaman kendisinin öğrenmesini beklemekte sanırım benzer bir durum olacaktır.
Bu durumun doğru olmadığını yetkililere ilettiğimizde ise, “valilik onaylamış biz bir şey yapamıyoruz” cevabını alıyoruz.
Sanrım valilik önüne gelen bu evrakları hiç incelemeden onaylayıp geri veriyor.
125 cc lik bir Çin malı scooter’la verilen ehliyetle, 1. viteste 180 km hıza çıkan bir motosiklette, aynı ehliyetse burada durup iki kere düşünmek lazım.
Bir diğer yanlışta, kursiyerin kendi motosikleti ile sınava girememesidir. Vitesli motorla çalışıp ehliyet sınavına gelen kişi bir engelle daha karşılaşmaktadır. “Valiliğin onayladığı scooter” daha önce böyle bir motorla çalışmayan kişi frenleri daha kötü, küçük cantlı, iki ayağının arası boş sandelye üstünde kaşla göz arasında sınava girer. Sekiz kukanın arasından sekiz çizip 50 km hıza çıkar fren yapar. Ve...
A2 ehliyetini alır. Ehliyet veren bizlerde;( Direksiyon sınavı değerlendirme formu (A1-A2),Sınav esnasında değerlendirilecek durumlar.
1.MOTORU İŞLETME VE HAREKET
a-Motoru çalıştırmadan vitesi boşa almıyor(Motorlu bisiklet hariç)bu maddeyi her seferinde boş bırakıyoruz, bu maddeden puan kıramıyoruz.)

-Sürücü adayı yeni bir motosikletle gelmesine rağmen sadece onaylı diye,sınavı yapan biz öğretmenler o motorlara binip denemeden ,kursiyerin kullanmasını istiyoruz. Madem bu ehliyeti bizler veriyoruz,önce örnek olmalıyız. Sınavı takım elbise ile değil. Koruyucu kıyafetlerimizle yapmalıyız diye düşünüyorum.
Avrupada motosikletle olan kaza sayıları ülkemize göre oldukça düşük hatta yok denecek kadar az. Sebebi de insanlarına değer vermeleri. Onlar 125-250 cc arası olan motorları ilk A2 ehliyeti alanlara 2 yıl binmeyi şart koşuyorlar bu zaman içinde tecrübe kazanan kursiyer bir üst sınıfta motor kullanmak istiyorsa tekrar sınava girip o güce ne kadar hakim olduğunu gösteriyor. Ama peşinde başka bir motosikletle kendisini takip eden, sınav yapan bizlere şehir içi ve şehir dışı yollarda özellikle virajlarda motora ne kadar hakim olduğunu göstermek suretiyle. Sonra ehliyet.
Biz Motosiklet ehliyet sınavını kapalı bir alanda yapıyoruz oysa arabaları şehir trafiğinde yapıyoruz. Motorsiklette trafiğin bir parçasıdır. Öyleyse doğru olan onlarıda trafiğin içinde sınav yapmaktır. Bu sistemde ehliyet vermemek daha zordur. Bizim sınavlarımızda 8 kukanın arasından geçen kursiyer eğer yer sorunu yoksa bir sekiz çizer sonra 50 km hıza çıkar ve durur. Sınav bundan ibarettir. Oysa motosiklette bir kanun vardır nereye bakarsan oraya gidersin. Bundan habersiz kursiyerimiz her türlü tehlikeye karşı açıktır. Üstelik her türlü duruşunu 2 tekerlek üstünde stabil kalarak yapmak zoruındadır. Fakat biz bunu test edemiyoruz bile.

Bizim Motorlu bisiklet ve Motosiklet sınavları çok eski bir dönemden kalma.
Motorlu bisikletler A1- Motosikletlerde A2 olarak adlandırılır. A2 alanlar mutlak suretle vitesli bir motorla sınav olmalıdırlar. Vitesli motora hakim olduğunu ispatlayan kursiyer scooterlarıda çok rahat kullanabilir.
Hatta ve hatta 50 cc lik scooterlarla sınav aracı olarak gelenler var hemde onaylı.
Peki bizler 50 cc lik scooterla 1300 cc yi kullanmasına nasıl izin veriyoruz.
Durup düşünmemiz lazım.
Bir dönem ehliyet verdiğimiz bir gencimiz , Belirli bir süre scooter kullanmış iyi kullandığını düşünüp babasına 600 cc lik bir yarış motoru aldırmış sonrada, kısa bir süre olmasına rağmen Beşevler Kültür mah.de kaza yapıp hakkın rahmetine kavuşmuştur. Peki bu gencimizi doğru şekilde eğitseydik kaybedermiydik Ya da basit bir sınavla ehliyet vermese idik ne olurdu diye düşünmeden duramıyorum. Bende bir yegenimi motorsiklet kazasında kaybetmiş biri olarak, bu gün gönüllü olarak insanları bu konuda eğitiyorum. Hatta toplum destekli polislerimize eğitim vererek bu işe başladım. Gereken her yerde her türlü bilgi paylaşımını seve seve yaparım. İnsanları bilinçlendirmek asıl hedefim...

Erhan ÇALIŞKAN
Görükle Akşemsettin İ.Ö.O
Beden Eğitimi Öğretmeni

Bence KÜLLAHIMIZI önümüze koyalım bir kerre değil BİN kerre düşünelim.
senol_sel@hotmail.com
0535 727 95 11

[color=Red]Lütfen her zaman Full koruma ve KASK kullanın
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Yahoo Messenger MSN Messenger
senolsel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cmt Şub 14, 2009 11:50 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Alfa bey.

Siz ehliyet veren kursların motosiklet ehliyeti vermek için nasıl bir eğitim verdiklerini daha doğrusu hiç eğitim vermediklerini biliyormusunuz.

Sizin zamanınnızda kurslar mecbur değildi.Sonra birkaç coşkulu ahmakın fikri ortaya çıktı ve kurslar mecbur kılındı.Bende sürücü belgemi bu kurslardan almaya mecbur kaldım.Ne sürüş eğitimi ne mekanik eğitim ne ilk yardım eğitimi hiç bir şey yok.Sadece bana söylenen şuydu.
Oğlum sen 20 soruya cevap vercen o kadar.Bunuda yapamazsan yuh sana dediler.Bu kadar basit.20 soruya cevap ver al ehliyetini.Çünkü daha önce B ehliyetim vardı.
Ya hocam ben motosiklet hiç kullanmadım nasıl olacak.
Ya oğlum sınavdakıilerde anlamıyorlar motosikletten geçicen 4 kuka doncen geri alıcan ehliyetini neden kafana takıyorsun dediler.

Sizin neden sürücü kurslarıyla ilgili sıkıntınız yok.
Motosiklet eğitimi politikamızla eğtim sistemimizle ilgili sıkıntınız yok.
Başımızdaki pek çoşkulu ahmaklar bu işi çok iyi biliyorlar sürücü kurslarıyla ilgili her sorunumuz çözüldü değil mi.

Sınav komiteleriyle ilgili sıkıntılarınız yok.Trafiğe kapalı alanda yapılan ve 4 ile 8 kuka arasından geçen S çizilip ve durulan bir sınav sisteminden ve dahada önemlisi sınav komitesinde görev alanların motosiklet tercdubesi veya sürücülüğü olmayan MEB öğretmenlerine karşı bir sıkıntınız yok.
Sınava normal kıyafetle gelen hatta sınava kasksız giren sürücüye karşı uyarısını yapmayan sınav komitesiyle ilgili sıkıntınız yok.

Neden sürücü kurslarında ve sürüş sınavlarındaki konularda sıkıntınız yok.
Meden sürücü kurslarında acil motosiklet sürücü adaylarına Motosiklet eğitimi, acil yardım konusunda verilemeyen eğitimlerle ilgili bir sıkıntınız yok.

Neden sürücü kurslarının vermeye MECBUR olduğu Motosiklet eğitimi vermeden ehliyet verdiği konusundan sıkıntınız yok.

Sürücü kurslarında verilemsi MECBUR olunan ve hatta verilmeyen eğitim için motosiklet sürücü adaylarından alınan fahiş ücretlerden sıkıntınız yok.

Motosiklet konusunda daha çok eksiğimiz var.Kanunumuz bile 1958 yılından kalma.neden bu konuda sınıtınız yok.

neden hala kamyonlardan bile hatta 1938 model otodan bile daha yavaş seyir halimiz oldugu konusunda bir sıkıntınız yok.

Neden motosiklet hala öncelik sırasında hak ettiği yerde değil.Bu konuda sıkıntınız neden yok.

İnşaatçılar odası başkanı çıkıp motosiklet sol şeritten gidemez diyebiliyor ve TMF denilen kuruluş çıkıpta bir kelam etmiyor.Bu konuda sizin neden sıkıntınız yok.

Trafik polislerinin neden sadece hızlı motosiklere radar tuzagı kurup ceza yazmalalrına karşı ( ki bu kural hatasıdır güzel yapıyorlar) kask ve Güvenlik ekipmanı kullanmayanlara veya bir motosiklete 3 veya daha fazla binene seyirci kalıyorlar.Bu konuda neden sıkıntınız yok.

belediyeler karayollarını istedikleri gibi kazıyorlarda tırmık atıyorlar ve buda motosişklet sürücüleri özellikle acemi sürücüler için çok büyük tehlike arz ediyor.neden bu konu bir sıkıntınız yok.Asfaltlarda yamaları gelişigüzel yapıyorlar ve bariyerleri kafalarına göre yapıp Motosiklet sürücülerinin ciddi yaralanmalarına veya ÖLMELERİNE sebep oluyorlar.neden bu konuda bir sıkıntınız yok.

İleri sürüş kurslerı ehliyet vermiyor.
Sürücülük bilgi ve tecrübelerini arttırmak isteyenlere eğitim veriyorlar.Almak istersen alırsın.Kimsenin gırtalığına sarılmıyorlar.
senol_sel@hotmail.com
0535 727 95 11

[color=Red]Lütfen her zaman Full koruma ve KASK kullanın
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Yahoo Messenger MSN Messenger
Alfa
------------------------
------------------------

MesajTarih: Cmt Şub 14, 2009 8:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sizin bu saydıklarınızla sıkıntınız var ise neden onlarla ilgili bir şeyler yazmadınız?

İlle de benim yazılarıma takıldınız! Sıkıntınız alfa ile mi? Varsa yapabileceğiniz katkı kendi başlıklarınızı açıp açıklayınız. Biz de görelim. Bağımsız başlıklarınıza yeterince ilgi yok herhalde ki böyle başkalarınınkine laf atma şeklinde bir yol izliyorsunuz. Ancak yalnızda değilsiniz. Bilhassa bu çok ileri sürücü kurslarının nedense hep benim yazılarımda , alakasız bir şekilde reklam çıkışları oluyor. Bu bilgiler şu kurslarda zaten var, bilmem kim ne yapıyor. Soran oldu mu?

Ayıp değil mi esasen böyle şeyler. Herhalde bu benim yazdıklarım onlarda olsa cümlesine 100 dolar isterlerdi...

Ayrıca üçüncü şahıslar hakkında cümlelerinizde hakaret içeren kelimeleri kullanıyorsunuz bunu da moderatör olarak ikaz ediyorum. Tekrarında yazılarınızı sileceğim. Lütfen sitemizin imajını zedeleyebilecek şeylerden kaçınmağa dikkat edelim.

http://alfamotosiklet.blogspot.com
www.alfamotosiklet.net
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
sedatguven
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Pzr Şub 15, 2009 8:28 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Alfa demiş ki:
Peki 3-5 yıllık bir sürücü bazı sürüş testlerini geçerek aslında 30 yıllık bir sürücüden daha iyi bir sürücü olabilir mi? Hayır

Olabilir. Verilen eğitimi doğru almış, sürüşüne oturtmuşsa daha iyi bir sürücü olabilir.
Cüretkar sürücü vardır. Yaşlı sürücü de vardır. Ama hem cüretkar hem yaşlı sürücü yoktur.
30 yıllık sürücüden kasıt tecrübedir. Tecrübe kendi başına kötü bir eğitmendir. Hep önce testi yapar, sonra öğretir.

Bence yeni başlayan bir sürücü doğru yöntem ile motosiklete biner, motosiklet hayatına eğitim ile adım atarsa çok uzun yıllar motosiklet kullanan insandan çok daha iyi sürücü olur. Bunu bir çok eski sürücü kabul etmez ama bu böyledir.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Eğitimi Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3, 4  Sonraki
1. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar