Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Africa Twin için mineral yağ büyük bir hata mı?

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Africa Twin için mineral yağ büyük bir hata mı?
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
naproksen
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 15, 2008 6:49 pm    Mesaj konusu: Africa Twin için mineral yağ büyük bir hata mı? Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşlar bugün motorumun yağını değiştirttim. Bana Shell in bir yağını tavsiye ettiler. Yağı değiştirttim ama eve gelip biraz internette araştırınca mineral yağ kullanmayın diyor herkes, sentetik ya da yarı sentetik tavsiye ediliyor. Ama şöyle bir durum var yağın özelliklerini okuyunca gayet bana uygun gözüküyor üstelik bu yağ özellikle 4 zamanlı motosiklet ler için özellikle üretiliyor. Ben de şimdi ikilem de kaldım, mineral yağ kullanarak çok büyük bir yanlış mı yaptım yoksa panik yapacak bir şey yok yola devam mı?
Yağın özellikleri ve linki aşağıda;

Shell Advance SX 4

MİNERAL BAZLI

Motosikletlerini her gün kullanan, modern, touring, mevsimlik veya klasik motorları için çok iyi motor koruması, güvenilirlik ve temizlik arayanlar için.

15W-50 – Mineral bazlı 4 zamanlı motosiklet yağı

Shell Advance SX4 yüksek viskozite endeksine sahip mineral bazyağlardan üretilmiş olan kaliteli bir motosiklet ve dişli yağıdır. Sadece 4 zamanlı motorlar için geliştirilmiş olup, motosikletinizin hem motoruna hem de dişli ve vites kutusuna üstün koruma, temizlik ve güvenilirlik sağlar. Motorunuzu daha uzun süre daha temiz tutar.
Motosikletlerini her gün kullanan modern, touring, mevsimlik veya klasik motor sürücüleri için uygundur.
Tortularla savaşarak, motorun rahat çalışmasını sağlamak üzere özel olarak geliştirilmiştir. Motoru ve vites kutusunu temiz tutar, metal metale sürtünmelere karşı olağanüstü güçte bir film tabakası oluşturur.
Motorunuzu soğutur ve daha uzun süre temiz tutar, motorunuzun ömrüne ömür katar.
15W50 viskozitesiyle Türkiye’nin her bölgesindeki iklim koşullarında en soğuk kış şartlarından en sıcak yaz koşullarına kadar rahatlıkla kullanılır.
API – SL uluslar arası standarlarının gereksinimlerini aşar; tüm motosiklet üreticilerinin onaylarına sahiptir ve JASO MA gereksinimlerini karşılar.

Link:
http://www.shell.com/home/content/tr..._02110211.html
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
BELO
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 15, 2008 8:26 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

aslında ozelliklerini okuyunca bir sorun çıkarmaz gibi gorunuyor fakat ben motorsiklet ve dişli yagıdır ibaresinden uyuz oldum ayrıca ben senin yernde olsam kesinlikle sentetik koyardım motoruma elbette bu konuda tecrube ve bilgi sahibi olan uyelerde bu konuya yazacaktır
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 15, 2008 9:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Yağın özellikleri kitabında yazanla örtüşüyor, ayrıca kitapta mineral/sentetik ayrımı yapılmamış ... Ama benim bildiğim mineral yağların sentetiklere oranla ömrünün az olması 2000mil/3000km civarında vites geçişlerin sertleşirse veya eksiltme 150-200 ml yi geçerse yağını ve filtreni değiştirirsin için rahat eder ...
Fethiyede olduğunu varsaydığımızda iklim koşullarına göre 15-50w normal bir seçim...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
naproksen
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 15, 2008 9:56 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Kitapçığında sentetik,mineral ayrımı yapmamış. Bu arada kitapçığında yağ değişim periyodu 12.000 km(8000 mil) olarak yazıyor. Benim motorum 2003 model ve Amerikadan gelme orda farklı yağ mı kullanıyorlarda kitapçıkta yağ ve yağ filtresi değişim periyodu bu şekilde. Servis bana 5000 km de bir değiştirmelisin diyor. Sadece servis değil herkes böyle diyor, ama kitapçığında bu şekilde yazması kafamı karıştırıyor...
titytwister sendede africa twin vardı veya var sen hiç kitapçığa baktınmı kaç km de bir değiştir diyor.

Burda da bakımla ilgili bilgi vermeye çalıştım.
http://lntoftheotherworld.blogspot.com/
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
tittytwister
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 15, 2008 10:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Güzel bir blog hazırlıyorsun kolay gelsin..
>

Ben tekrar arfrica aldım bu arada, 2003 model ama mil değil km göstergeli işin ilginç tarafı şuki; önceki 99 model africamın türkçe kullanma klavuzunda 10.000 km yağ değişimi yazıyordu şimdikinde 12000 yazıyor ama klavuz ingilizce ... muhtemelen çevrimle alakalı bi durum her ikisindeki ortak bilgi max. 6 ayda bir yağ değişimi gerektiği..
Motorun şanzıman sistemide aynı karterden yağlandığığı için debriyaj balata parçaları vs.. gibi nedenlerden dolayı bu değişimi 3000-5000 aralığında yapıyorum böylelikle ömrünün daha uzun olabileceğini düşünüyorum ,arada birkaç offroad aktivitesi yaptıysam bu değişimi öne almaya çalışıyorum.

Bu arada hava filtreni değiştiriken önerim k&n alman özel solüsyonu ile 3-4000 km de temizleyip kullanabiliyorsun ,düzenli temizlikte ciddi bir performans ve yakıt tüketim farkı var ..
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar