Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Helmet Koruyuculuğu (Full Face , Crusier ve Nazi tası)

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Helmet Koruyuculuğu (Full Face , Crusier ve Nazi tası)
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 04, 2008 9:00 am    Mesaj konusu: Helmet Koruyuculuğu (Full Face , Crusier ve Nazi tası) Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba,
Helmetler ne kadar koruyor.Bu konuda yen, bir çalışma yayınlanmış Paylaşmak istedim.

neden TAM KAPALI KASK kullanmalıyız ?

Bu soruyu motosiklet üzerinde 1.2 milyon mil katetmiş BMW sürücüsü Dave Swisher'a sormalısınız. Yukarıda görülen kask ABD'nin West Virginia eyaletinde geçirdiği kaza sırasında kafasında olan kasktır. Dave -tam kapalı kaskı sayesinde- bu kazadan ucuz kurtuldu. Suratını yeniden yapılandırmak için bir ameliyat geçirmesi gerekmedi. Hatta tam kapalı bir kask giyiyor olduğu için Dave evine motosikletine binerek dönebildi !
Eğer 3/4 (ön ve çene kısmı açık) veya daha da kötüsü "kısa" (yarım tip, sadece kafa üzerini kapatır) bir kask giyiyor olsa ne olurdu ?
Yukarıdaki diagram çarpma içeren motosiklet kazalarında sürücülerin kasklarına etki eden dış kuvvetleri göstermektedir. (Kaynak: Dietmar Otte, Medizinische Hochschule Hannover, Abteilung Verkehrsunfallforschung, Almanya)
Çarpma ile sonuçlanan motosiklet kazalarının yüzde 35'inde çene alanında şiddetli bir tepki gözlemlendiğine dikkat edin. Bu demek oluyor ki eğer yüzü açık bir kaskla motosiklet kullanıyorsanız kafanız için sağlayabileceğiniz korumanın sadece yüzde 65'iyle yetiniyorsunuz.
Eğer kısa veya yarım bir kask ile motosiklet kullanıyorsanız mümkün olan koruma miktarının sadece yüzde 39'unu kabul etmiş oluyorsunuz. Başka bir deyişle tam kapalı bir kask kullanarak elde edebileceğiniz koruma miktarının yüzde 61'ini çöpe atıyorsunuz.
Tabii ki eğer süs (novelty) kaskı ile veya kasksız motosiklet kullanıyorsanız tam kapalı bir kaskın sağlayabileceği korumanın tamamından yoksun kalıyorsunuz.

(ÖZGÜN KAYNAK: Jeff Dean,
http://jeff.dean.home.att.net/swisher.htm
ÇEVİRİ: Oktay Altunergil)
Çizebilirdim ben, Abidin olsam:
"Siyah TRANSALP'imde kıvrılarak giden uzun ince bir yolda resmederek beni . &

En son lacivert tarafından Prş Eyl 04, 2008 9:15 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 04, 2008 9:10 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Çizebilirdim ben, Abidin olsam:
"Siyah TRANSALP'imde kıvrılarak giden uzun ince bir yolda resmederek beni . &
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Navihawk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 04, 2008 10:00 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ülkemiz yollarında tam bir cehalet ve sorumsuzluk örneği abidesi durumundaki büüyük yüzdeye sahip 2 teker camiasının bırakalım
kask tipini ,zaten kask takana bile gülüp,küçümseyip,alaya alındığı
kaderci bir ülkede yaşadığımızı hatırlayınca bandana ile kendini koru
duğuna inanmaları da tesadüf olmuyor.
Köşebaşında ekip görünce tuvalet tasını kafasına geçiren ve günü kurtardığına sevinenlerle,1000 euroluk kaskını dirseğine takarak tişört
ile gezenlerin bunları anlamasını beklemiyoruz.
Asıl komik olansa yetkili amirlerin kazalar arttığında il veya ilçelerinde motosiklet kullanımını toptan yasaklayarak düştükler acz ve çaresizlik
içeren uygulamaları oluyor.
Her zaman dediğim gibi para cezası veya nasihatla bu işi çözmenin
imkanı olmayıp,kişileri beyni dağılmış cesedin yanında bir gece morgda
zorunlu ikamete tabi tutmak ve otoyolların kenarına bu tür resimleri
billboard lara yerlştirmek bizim insanımızı belki uyandırabilir.

İşte belki de egolarından haberi olmayan büyük bir çoğunluk tehlikeyi
kendinde değil de hep malzemede arıyor ve '' Şeytan işi'' ,''Şeytan doldurur'' gibi savsatalarla avunup gidiyor..

Seni hiç unutamadım ELENOR
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
Baerun
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Cmt May 16, 2009 3:45 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Smile morğda geceletmek fena fikir değil ben şu an akhisarda oturuyorum burda 100cc lik cup motor cok kullananda ama kask takan yok gibi hani süs niyetine bi alman tası taşıyanlar da olmasa nerdeyse yok diyeceğim bi ben tam kapalı kaskla geziyorum banada deli gözü ile bakıyor çoğu tanıdığım Smile şimdi dizlik ve dirsekler içinde bişiler aldım yazın kısa kollu bişiyler giyince iyice açıkta kalmıyayım diye şimdi iyice dillerine dolarlar beni deli geçiyor diye bekliyorum bana deli diyenlerin birinin kafa karpuz gibi yere düşüp patlayınca da aynı zevzekliği edebileceklermi Sad
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
pelletizer
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cmt May 16, 2009 4:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bizler full korumalarımızla motosikletimize binip çevremize iyi bir örnek olmaya devam edeceğiz, çünkü bu can bizatihi kendimizin ve sevdiklerimize olan sorumluluğumuzu unutmayacağız,kaskın önemi ni daha kavrayamamış olanlar belki bize bakıp özenirler de bu hatalarından vazgeçerler.
lacivert, Önemli bir konuyu ele almışsınız ,paylaşım için teşekkürler.
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar