Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Yarım kalan Türkiye turu...

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Yarım kalan Türkiye turu...

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Geziler/Toplantılar
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Gurzan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Tem 04, 2008 7:26 pm    Mesaj konusu: Yarım kalan Türkiye turu... Alıntıyla Cevap Ver

Tüm arkadaşlara merhaba.

13 Haziran 2008 akşamı ani bir kararla, Ergin (terror) ve Mustafa'nın (musturaki) Denizli yolculuğuna katılmaya karar verdim. (aslında kandırıldım diyebilirim.Razz)
Denizlide bir F650GS'e bakacaktık. Aslında bu, işin bahanesiydi. Amaç uzunca bir yol tepip, tüm kurtlarımızı döküp, bünyedeki gazı çıkartıp, zihni ve bedeni felaha kavuşmaktı Smile
Ertesi gün tapagaz İstanbula geri dönecektik. Ama Erginin bize söylemediği bir sürprizi varmış.:cyclopsan

1. Gün;

14 Haziran sabahı Kumburgaz ve Beylikdüzünden yola çıkarak, Çobançeşmede Mustafayla buluştuk.
Benzinleri fulleyip son kontrollerin ardından, verdik gazı 1. köprü ve Eskihisar feribot yoluna.

Topçularda feribottan indikten sonra, Yalova - Orhangazi - İnegöl - Bözüyük - İnönü - Kütahya - Altıntaş - Dumlupınar - Banaz - Sivaslı - Çivril Üzerinden Denizliye ulaştık.
İlk günün sonunda ben yaklaşık 670, Ergin 690 ve Mustafa da 650 km. yol yapmıştık.:cyclopsan
Motosiklet üzerindeki bu mesafeler hepimiz için ilk olmuş, ve kaba etlerimize beyaz bayrak çektirmişti Smile

Fakat yolda karşılaştığımız manzaralar, İçinden geçtiğimiz Batı Anadolu rüzgarları, yol kenarı çeşmelerinde içtiğimiz sular, gördüğümüz insanlar, yaşamlar her şeye değerdi. :cat:

İlk günün sonunda hemen bir otel ve lokanta bulduk, acilen homini gırtlak- pufidi kandil- tumba yatak yaptık Smile

2. Gün;

Dün gece son dakikalarda, Ergin efendi ağzındaki baklayı çıkarmıştı. Biz de yorgunluktan dolayı hakkıyla kızamamış, değerlendirme yapamamış, bugüne ertelemiştik mevzuyu.
Mevzu şu idi; Bugün, tüm Marmara bölgesinde sağanak yağış olacaktı.
Böyle bir bilgi yol arkadaşlarından saklanmamalıydı. :farao:
Bilseydim, bu geziye çıkmazdım. Fıstığın ön lastiği ıslak yolda sorun çıkarabilirdi. (Bizler de hatalıyız aslında. Kendi işini kendin gör, meteorolojiye kendin bak.)

Geliş sebebimiz olan motoru görüp, içimize sinmediğini anladıktan sonra, Pamukkaleyi ziyaret edip İstanbula dönmeye karar veriyoruz.
Fakat ben buraya kadar gelmişken dönmek istemediğimi söylüyor, Antalya üzerinden Silifkeye Dayımı ziyaret etmeyi düşünüyorum.:wiinkk:

Aylardan beri uzunca bir Türkiye turu planlıyordum. Eski motorum Zongy satılıp, Şimdiki motorum Fıstık'ı alınca maddi olarak biraz sıkıntı yaşamış, üzülerek ve istemeyerek bu turu gelecek yıla ertelemiştim.
Oysa şimdi, Batı Anadolunun ortalarındaydım. Yağmurdan dolayı İstanbula gitmek istemiyordum, Biraz dişimi sıkarsam, Güneye doğru güzel bir tur yapabilirdim.
Durumumu gözden geçirdim. Biraz eşya ve ekipman eksiğim vardı. Ama çok da önemli şeyler değildi.
Herşeyden önemlisi, keyfim yerindeydi, güney yolları önümdeydi ve motorum bakımlıydı.
Öyleyse, çıkmalıydım bu yolculuğa.:wiinkk:

Kararımı yol arkadaşlarıma söyleyip, bir kaç kısa telefon görüşmesi yapıyorum ve Denizlide Ergin ve Mustafadan ayrılıyorum.
Onlar İstanbul, ben ise Antalya istikametlerine doğru yol almaya başlıyoruz.

Serinhisar- Acıpayam- Çavdır- Korkuteli üzerinden Antayaya ulaşıyorum.
Çavdır- Korkuteli arası ve sonrasında yer yer yol çalışmaları mevcut. Keyifli başlayan yolculuk, yavaş yavaş sıkıntı vermeye başlıyor. Zira yol yapım çalışmaları bazı bölgelerde tehlikeli oluyor.
Dik ve virajlı rampalardan inerken, bir anda kum ve mıcıra rastlıyoruz. Bazen bu durum Km.'lerce devam ediyor. Yavaş sürate seydediliyor. Sıcak kendisini fazlasıyla hissettiriyor. Bol bol su, soda ve çikolata molası veriyorum. Bazen yollar düzgünleşip, uzuyor, fakat hepsinin başlangıcında radar tabelaları mevcut.
Radardan fena tırsıyorum. Smile Ceza ödemek, tüm keyfimi kaçırır, tüm yolculuğun içine eder. Bu yüzden çok dikkatliyim Smile

Antalya girişine yaklaşık 10-15 km. kala, bu güne kadar gördüğüm en berbat yola giriyorum.:cyclopsan
Yolda çalışma var. tek şeride düşmüşüz, inşaatın içinde sürüyoruz, karşıdan gelenlerle her an kafa kafaya geliyoruz, ve anlaşılmaz bir şekilde trafik hızlı akıyor.:cyclopsan
Yoldaki tek motosikletli benim. arkadan, karşıdan, yandan, her taraftan sıkıştırılıyorum.
Dikkatim ve adrenalim had safhada.
Bir ara, arkamdan gelen turist otobüsünün korna ve selektörlü tacizine gaz açarak tepki veriyor, ve anında mıcır havuzuna giriyorum.:cyclopsan
Motor sağa sola kayıyor, hakimiyeti kaybediyorum. Düşmemek için ne yaptığımı bilmeden duruyorum, ve otobüsün yavaşlamış olduğunu görüyorum. hemen en sağa, mıcırların içine çekiyorum. Karşıdan gelenler durmuş, film izliyorlar. Yanımdan geçen otobüsteki sarı gacılar hayret ve endişeyle bana bakıyorlar.
Sinirlerim boşalıyor. kısa bir titreme yaşıyor, sigara yakıyorum. 15 dakika bekliyorum orada. Gelen geçen arabalardan dolayı toz toprak içerisinde kalmışım. Ya bismillah diyerek, tekrar basıyorum marşa. Ucuz atlattık.:bounce:

Antalyaya girdiğimde, arka frenin zayıfladığını hissediyorum, ama önemsemiyorum. Şehir içinde, kısa bir kaybolmadan sonra, Manavgat- Alanya yoluna çıkıyorum. Canım sıkkın, kimseyi aramak istemiyorum. Yol dümdüz. hiç durmadan sürmeyi planlıyorum ve veriyorum gazı.

Serikte Arka fren tamamen boşalıyor. Günlerden pazar, her yer kapalı. Eski bir arkadaşı arayıp, tamirci ve otel soruyorum. Yardımcı olmaya çalışıyor, ama işi başından aşkın. Kendime kızıp, tekrar yola düşüyorum.
Alanyaya vardığımda, yorgunluk kendini belli ediyor ve karanlık çöküyor. Bir Otel bulup, günü bitirmek istiyorum.
Sorduğum her otel astronomik rakamlar çekiyor. Adamları sopayla dövmek istiyorum :pr: Smile
iyice daralıyorum. Yorgunum, keyifsizim, arka fren nanay, fazla şarj etmekten dolayı akü kaynamış, taşan elektrolizden dolayı pantolonum ve sol ayakkabım delik deşik, toz-ter-pislik içerisindeyim, gece oldu, Hırvatistan maçı var, ben hala yoldayım.
Tek olumlu hadise, karnım tok. Manavgatta, kamyoncu lokantasında mükemmel bir yemek yemiştim. :cherry:

Bir benzinci tavsiyede bulunuyor. "Gazipaşaya git, orada ucuz oteller var. Buralar turistik, fiyatlar kol gibidir. ucuz bulamazsın. ":cat:

Tekrar basıyorum marşa, Gazipaşaya sürüyorum.
Karşıma çıkan ilk otele dalıyorum. Gecelik 15 Yetele. Banyosu da var. Smile Odam biraz gecekonduya benziyor ama, umrumda değil. Çarşaflar ve banyo temiz. acayip mutluyum. :cherry: Maç da başlamış, ilk yarının ortalarındayız.

Maç sonunda, tarihi bir galibiyet alıyoruz. Otel sevinçten yıkılıyor. Millet arabalarla yollara dökülmüş. Balkona çıkıp, ben de coşuyorum. Smile Günün sonunda keyfim yerine geliyor. :cherry:
Ama bitkinlikten hemen yatağa devriliyorum. Artık yatay pozisyondayım. Smile Gözünü sevdiğiminin pozisyonu. Ay lav yu Gazipaşa Kent oteli. :rendeer: ih liibe dih uleynnn Smile

3. Gün;

Recep Tion abinin tarifiyle, oto sanayinin yolunu tutuyorum. İlk motor tamircisine girip, hidrolik haznesine takviye yapıyoruz. fren işi tamamdır.
Zinciri geriyoruz, ama aküye müdahale edemiyoruz. O bölgeye biraz ali-cengiz yapmak gerekiyor. Boşver, sonra bakarız. pantolonla ayakkabı nasılsa delindi zaten. Smile

Saat 11.00 de tekrar düşüyoruz yollara.
Silifkeye yaklaşık 210 km. yolum kaldı. Virajların çok olduğu haritada görülüyor, fakat Şarköy virajlarına alışkınım.
"Sorunsuzca geçeriz fıstığımla." diye düşünürken, burası hakkında ne kadar kara cahil olduğumu bilmezmişim meğer.:bounce:
Bu yol, Silifkeye sadece 210 km. olan bu yol, tam tamına 7 saat sürdü.
Evet arkadaşlar tam 7 saat.:cyclopsan:pr:
Hani derler ya; "Anam ağladı", "İmanım gevredi", "Başım döndü" vs., hiç abartısız, aynen denildiği gibi, bitmeyen virajlarla dolu daracık bir yol.
Full korumalıyım. Sıcak bir yandan, virajlar bir yandan, karşıdan gelen kamyonlar, otobüsler bir yandan. Kaç kere mola verdim, kaç şişe su tükettim, kaç defa küfrettim hatırlamıyorum.:pr:
Monttan, dizlikten, Kasktan hatta motordan hiç bu kadar nefret etmemiştim. Virajların biri bitiyor, diğeri başlıyor. Birinden çıkıp, diğerine giriyorsun. Dönüşün ötesini göremediğin için, gelen araçlar da yolu neredeyse ortalayarak geldikleri için, hızını arttıramıyorsun, vites yükseltemiyorsun.
Düşük süratte, tın-tın-tın başın, gövden, popon pişe pişe yol alıyorsun.:pale:

Virajlar keskin, yol dar. bir süre sonra resmen strese giriyorsun. Bu durum hiç bitmeyecek hissine kapılıyorsun.
Fakat, aşağıda, sağ tarafında bir Akdeniz manzarası var ki, ömre bedel. :cat:
Sağ tarafında ballı şuruplu Deniz, dağ manzarası, önünde zehir zemberek viraj deryası.

Bu ikilem içerisinde, strese mi girersin, nirvanaya mı çıkarsın sana kalmış :queen:

Akşam 18.00 sularında Taşucu'da, kuzenim ve eşi karşıladılar beni. Onları görünce kabusun bittiğini anlayıp, mutluluktan uçtum adeta. Smile:cherry:
Silifke kalesinde, Muhteşem Silifke manzarası eşliğinde güzel bir yemekten sonra eve doğru yollandık.

Yaklaşık 12 gün Silifkede kaldım. Bu süre içerisinde Aya tekla manastırı ve Cennet-Cehennem obruklarını gezip, Susanoğlu kıyılarını dolaştık. Taşucu beldesine hayran kalıp, oraya yerleşme hayalleri kurduk. Smile
Gülnar beldesi köylerinden birine gidip, Rigel nikli arkadaşımızın bir hayır işine vesile olduk. (Bu mevzuyu ayrıca işleyeceğiz.) Göksu ırmağı kenarında çaylar içtik. Sıcaklardan yandık, klimalarla serinledik. Smile Tarladan yeni toplanmış çilek, salatalık, domates, gibi bilimum meyve sebzenin, hormonsuz, dondurulmamış tatlarıyla tanıştık.

Bir yandan yüksek sıcaklık ve nem altında hayatın tadını çıkarmaya çalışırken, diğer yandan yolculuğun diğer kısmını şekillendirmeye çalışıyorduk.
Mersin- Adana- Antep- Urfa- Mardin- Diyarbakır- Elaziz üzerinden Karadenize çıkmayı planlarken, İstanbulda yaşayan annemin sağlık sorunu haberini alınca, motoru Silifkede bırakıp, acilen İstanbula döndüm.:pale:

Gelecek yıla ertelediğim büyük Türkiye turum, bir bahaneyle ve plansızca erken başladığı gibi, yine bir vesileyle yarım kaldı.
İlerleyen günlerde ne olacağı şimdiden belli değil. Kısmetse, Annemin durumuna göre ya devam edeceğim, ya da motoru alıp İstanbula geri döneceğim.

Derlediğim yaklaşık 385 adet fotografı picasa sayfama yükledim.
Alttaki fotografı tıklarsanız, hepsine ve bazı detaylara ulaşırsınız.
Linkte de, Aya tekla civarının videosu mevcut.

Okuma zahmetine katlanan herkese teşekkürler. Smile

Sürç-i lisan ettiysek, affola.
Hepinize selamlar...

http://video.google.com/videoplay?docid=-8232610561446554593&hl=en

Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
JAK
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Tem 04, 2008 10:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

acayip zevk aldım
motoruna kalemine sağlık.
teşekkürler
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
cenker
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cmt Tem 05, 2008 8:08 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Gültekin ne güzel kaleme almışsın, picassa' ya gerek kalmamış bence, okurken yaşadıkların ve gördüklerin canlandı gözümde Very Happy
Ellerin dert görmesin.
R1150 GS 2001-Gümüş At
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
Gurzan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cmt Tem 05, 2008 2:49 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

JAK, cenker ve Selçuk78 Teşekkürler arkadaşlar

En son Gurzan tarafından Cmt Tem 05, 2008 2:52 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
selcuk78
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Tem 05, 2008 2:50 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Kardeşim eline,emeğine,yüreğine sağlık
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Geziler/Toplantılar Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar