Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - BMW R 1200 GS motosikletin bu kadar arıza yapması olağan mı?

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

BMW R 1200 GS motosikletin bu kadar arıza yapması olağan mı?
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
aday
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Hzr 01, 2007 12:14 pm    Mesaj konusu: BMW R 1200 GS motosikletin bu kadar arıza yapması olağan mı? Alıntıyla Cevap Ver

Motosikletle daha çocukken tanışanlardanım. Klasik kırmızı Jawa’lar döneminde ehliyet almıştım. Nitekim ehliyetimin tarihi 1978’i gösterir. O zamanlar otomobil ehliyeti ile motosiklet kullanılmasında yasal bir engel bulunmamasına rağmen, motosiklet sevgisinden, saygısından olsa gerek, ayrıca motosiklet ehliyeti almıştım. Yani demem odur ki çok da çaylak bir kullanıcı sayılmam.

2006 yılında, ÖTV zammıyla meşhur olan MOTOSHOW fuarından yangından mal kaçırır gibi ben de bir BMW R 1200 GS aldım. Daha önceden motosiklet hakkında yazılanları okumuş, “hayalimdeki makina” demiştim.

Motosikleti alalı bir kaç ay olmuştu. Toplam 2200 km yol yapmıştım. Şilede, park halindeyken motosikleti çalıştırmak için marşa bastım, tık yok. İlk açılışta motosiklet kendi kendine rutin testini bitiriyor sonra EWS uyarısı ekranda sabit kalıyordu. Borusan İstinye ile telefonla görüşme sonrası motosiklet çekiciyle servise götürüldü. Servis muayenesi sonucunda immobilizer arızası olduğu, kontak ve gidon kilidinin bulunduğu göbeğin değişmesi gerektiği söylendi, gereken işlem yapıldı; iki gün sonra da motosikletimi teslim aldım.

Olabilir, “şanssızlık” dedim.

Birkaç hafta sonra karşı komşumun benimle yakın bir zamanda satın aldığı aynı model ve aynı renkteki R 1200 GS motosikletini evinin önünde tamir etmeye çalıştığını görünce merak ettim, yanına gittim. Akünün boşaldığını düşünerek aküyü sökmeye çalışıyordu. Oysa anlattığı bulgular benim yaşadığım sorunla benzerdi. Hemen servisi aradık. O da motosikletini çekiciyle servise götürmek zorunda kaldı. Onun motosikletinin de kontak kilit göbeği değiştirildi. Arkadaşım da benim gibi “şansızlık, olur böyle şeyler” dedi.

BMW kalitesine toz kondurmak istemiyoruz ya..

Aradan 6 ay geçti. Motosikletin sayacı 4900 km civarında gösteriyor. Tarih 30 Nisan 2007, yer Bahçeşehir, TEM otoyolu. Sol şeritte ilerlerken motosiklet aniden sanki kontak anahtarını kapatmışım gibi durdu! Aynaları kontrol ederek hemen emniyet şeridine geçtim. Yanlışlıkla acil durum kontak kapama koluna mı dokundum diye kontrol ettim ama öyle bir şey yoktu.
Bu defa gerçekten “şanssızlık” diyemedim. Arkamda yakın takipte seyreden bir araç olmadığı için kendimi çok şanslı hissettim. Aksi halde bunları yazmaya ömrüm yetmez, dikkatsiz bir sürücü olarak polis kayıtlarında yerimi alabilirdim.
Birkaç deneme sonrası motosikleti tekrar çalıştırabildim. Emniyet şeridinden pek ayrılmadan Aksaray Vatan Caddesine kadar geldim. Aynı arıza bulvarın ortasında tekrarladı. Tahmin edebileceğiniz gibi bütün karizmayı çizdirdim. Trafik durdu. İterek motosikleti Vakıf Gureba Hastanesinin önündeki kaldırıma çekip servisi aradım. Servis yetkilisinin önerileri doğrultusunda yaptığım çalıştırma demeleri de başarısız olunca telefondaki yetkili muhtemelen “benzin pompasında” elektronik arıza olduğunu, motosikletin çekiciyle servise götürülmesi gerektiğni söyledi. Motosiklet tekrar Borusan İstinye Servisine nakledildi ve ilgili parça değiştirlerek beş gün sonra teslim edildi.
Moralim bozulmuştu. İnternette hep benzer olay yaşayan birilerine baktım, bulamadım. İnsan dertleşmek istiyor böyle durumlarda. BMW marka motosikletlerle ilgili çok sayıda övgü yazıları gördüm ama sorunlarını yazana rastlamadım. Acaba BMW kullananlar motosikletlerine “toz kondurmamak” için olumsuz şeyleri yazmıyorlar mı diye düşündüm. Aynı arızayı iki ayrı motosiklette görmek doğrusunu söylemek gerekirse garanti sonrasında yaşayabileceklerim konusunda beni endişelendiriyor.
Hele son yaşadığım olay aklımdan hiç çıkmıyor. Her an motor durabilir kaygısıyla beni tedirgin ediyor ve güvenle otobana çıkamıyorum, sollama yaparken şerit değiştiriken korkuyorum.

Siz olsaydınız neler hissederdiniz?

İşi abarttığımı düşünüyorsanız bana cesaret verin, lütfen. Sevgilerimle.

Dr. M. Davut TOKLU
davut@toklu.net
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
Devrim
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Hzr 01, 2007 12:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Başka bi arkadaşın K1200LT ile ilgili bir yazısı vardı bilmem gördünüz mü, şahsen mühendislik ve dizayn olarak çok beğeniyorum bu markayı ama bu tür konuları bu markayı çoklukla kullanan arkadaşlara da elbet bi danışmak lazım. Geçmiş olsun.
SNOBDOC
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Hzr 01, 2007 3:26 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sevgili meslektaşım, uzun süredir motorcu ve BMW ci olarak gönül rahatlığıyla şunu söyliyebilirim ki kullandığınız motosiklet tam anlamıyla muhteşem bir motosiklet. Onun sadece bu modelleri değil ikinci dünya savaşında yapılmış modelleri bile hala yollarda. Moralinizi bozmayın en kısa sürede bu tatsız olayı unutacağınıza dair inancım tamdır. Saygılar

Halim Yılmaz, Antalya
1150 GS
1200 LT

www.akdenizmotosiklet.org
Başa dön
necropsy
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Hzr 01, 2007 4:08 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Otobanda yaşadığınız olayı okurken içim ürperdi, geçmiş olsun. İstanbul gibi bir mega kıro köyde motosiklet sürmenin nasıl birşey olduğunu daha tadamadım ama (ki tatmak da istemem) arabayla nasıl eziyet çektiğimi bilirim. Otomobille bile (büyüklüğünü kastederek) korkarak gittiğim çevre yolunda motosikletle korkmak herhalde ömrünüzden ömür çalmıştır.

Kıssadan hisse ben motosiklet üretiyorum, motosiklet bizden sorulur, yıllarca biz bu işi yapıyoruz, yaladık yuttuk müşterilerimiz 100 yıldır kullanıyor hepisi memnun hepisi gülüyor diyen firmadan artık korkmak gerekiyor sanırım.

Size moral vermek isterdim ama en kral motoru almışsınız yani son nokta, eh adamlar bunu da böyle yapıyorsa bilemiyorum o zaman.

Allah göstermesin kimi arkadaşlar önceki forumlarda sorun çıkaran motorlar için "olur öyle fabrika hataları karşılaşılabilir sorunlarla" diye yazmışlardı. Onlara şunları söylemek istiyorum:

-Pardon biz 2 tekerlek üzerinde gidiyoruz 4 değil. Potansiyel olarak tehlike altındayız zaten.

-Otomobilimiz olsa herhangibir fabrika sorunuyla karşılaşırsak (yukarıdaki stop etme örneğindeki gibi) arabımızın üstü kapalı, havayastıkları, emniyet kemeri var. Yani kurtulma şansımız yine yüksek ya motorda?
Kask, elbisemiz çizmelerimiz ne kadar koruyabilir?

-Beyefendinin başına olay Tem'de gelmiş, ya kötü birşey olsaydı? Altında araba olsaydı belki "yırtardı" ya motorla?

-Unutmayalım ki bu olay tüm maka ve modellerin başına gelebilir. Motosiklet üretim işi şansa bırakılmamalı.

İster BMW olsun ister herhengibir Japon malı motor, kardeşim senin onurun gururun varsa bu işi ya tam yaparsın ya hiç yapmazsın.

Bu olay da unutulur gitmez, her sol sinyal verip şerit değiştirdiğinde de "Buraya kadar mı acaba?"diye mi düşüneceksin? Kimse kusura bakmasın ama o kadar parayı verip birkaç gerizekalının hatasını en iyi ihtimalle ezilerek çekmek istemiyorum.
Başa dön
KORBALA
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pts Hzr 04, 2007 11:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Necropsy abartma bence. Allah yapısında bile arıza çıkıyorken mekanik araçlarda hele hele elektronik devrelerde dolu araçlarda arız çıkması son derece normal. Olur böyle vakalar. Otobanda giderken yola kedi köpek fırlaması kadar normal bunlar. İki teker kullanıyorsak her türlü arız ve kaza ihtimaline hazır olmak lazım. Elimizden geldiği kadar önlenebilir arızaları kontrol etmekdan başka yapacak pek birşey yok. Olası arıza durumları için de önceden kafamıza ve küçük beynimize yazmalıyız neler yapacağımızı. No panic. Relaks relaks...

www.karadenizgezginleri.org
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
1. sayfa (Toplam 7 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar