Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Acil Durumda Kıvırmak

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Acil Durumda Kıvırmak
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Teknikleri
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Alfa
------------------------
------------------------

MesajTarih: Pzr Arl 28, 2008 11:23 pm    Mesaj konusu: Acil Durumda Kıvırmak Alıntıyla Cevap Ver

KIVIRMA İLE FRENLEME AYNI ANDA YAPILMAZ. KAZA SEBEBİDİR.

Bazen her iki freni de birlikte kullansanız durmak için mesafe yeterli değildir. Önünüzde ansızın bir araç ya da nesne belirebilir. Bir araç hat değiştirebilir. Bu durumda tek çare ani kıvırmaktır ki bu bir ya da iki hamleden ibaret olabilir. Tek bir çabuk yana kaçış ya da iki hızlı dönüş. Netice olarak yönün ani olarak değişimi durumu denebilir.

Burada kıvırma ile yön değişimini ne kadar keskin olacaksa motorun yatış açısı da o kadar fazla olmalıdır. Motorla birlikte yatılmadan kros motorlarda olduğu gibi motor kaçış yönüne doğru kontra basılarak itilir. Yatışın daha hızlı olmasını sağlayan bu hareket esnasında sürücünün ayakları sıkıca peglerde olur ve dizleriyle tank tutulurken motosikletin altınızda serbestçe hareketine izin verilir. Kaçış yönünüzde bakışlarınızın hedefi olmalıdır. Engel aşılır aşılmaz ters yönde kontra basılır(diğer taraftaki elcik ileri itilir) ve tekrar esas gitmekte oluğunuz yöne dönülür.

Bu arada da kıvırma esnasında eş zamanlı olarak frenleme yapılmaması, frenlemenin duruma göre ya önce ya da sonra yapılması gerektiği üzerinde önemle durulmaktadır.

Kaynak: http://www.alfamotosiklet.net

http://alfamotosiklet.blogspot.com
www.alfamotosiklet.net

En son Alfa tarafından Cmt Tem 31, 2010 10:21 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
Navihawk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Arl 29, 2008 9:41 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Boş zamanlarında eğer çalışılmamış bir hareket ise,kişi bu dediklerini ve yazılanları ezbere bilse dahi doğru hhareketi asla yapamayacak ve olası kazaya karışacaktır,işte gazlama kadar frenleme ve kıvırma teknikleri de sürücüler arasında ön plana çıkıp,özendirilseydi bugün gelinen noktada olmazdık..

Seni hiç unutamadım ELENOR
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
kubi
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Nis 15, 2009 9:19 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Dört hafta önce kıvırtmayı başarmış, ancak panikle motor düzelmeden fren yaptığı için motoru yalpalatan, düşüren ve bacağını kıran bir motorcuyum. Motor düzelmeden asla fren yapmayın.Ayaklaınızı pedlerden ayırmayın ve bacaklarınızla depoyu tatlı sıkma alışkanlığı kazanın.Yukarıda moderatörün yazdıkları çok doğru( yaşayara gördümSmile Sınırlarınızı fazla zorlamadan, trafiğe kapalı olanda kıvırtmanın antremanını yapmanızı öneririm. 10.000 km sürüş deneyimim var. Birkaç kere kere kıvırtarak kurtulduğumu hatırlıyorum. Ancak alışkanlık kazanamamış olduğumu görüyorum. Kıvırtmanın, her motorcunun başına bir gün gelebilecek, ciddiye alınması gereken bir hareket olduğunu düşünüyoum.

İlave olarak, eğitimin çok faydalı olduğuna eminim. Ancak eğitim anında sınırlarınızı bilin, sahte öz güven duygusuyla sınırlarınızı fazla zorlamayın derim.

Güvenli Sürüşler,
Kubilay Alpaslan
Pegaso'03
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Alfa
------------------------
------------------------

MesajTarih: Çrş Nis 15, 2009 7:02 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

kubi demiş ki:
Dört hafta önce kıvırtmayı başarmış, ancak panikle motor düzelmeden fren yaptığı için motoru yalpalatan, düşüren ve bacağını kıran bir motorcuyum. Motor düzelmeden asla fren yapmayın.Ayaklaınızı pedlerden ayırmayın ve bacaklarınızla depoyu tatlı sıkma alışkanlığı kazanın.Yukarıda moderatörün yazdıkları çok doğru( yaşayara gördümSmile Sınırlarınızı fazla zorlamadan, trafiğe kapalı olanda kıvırtmanın antremanını yapmanızı öneririm. 10.000 km sürüş deneyimim var. Birkaç kere kere kıvırtarak kurtulduğumu hatırlıyorum. Ancak alışkanlık kazanamamış olduğumu görüyorum. Kıvırtmanın, her motorcunun başına bir gün gelebilecek, ciddiye alınması gereken bir hareket olduğunu düşünüyoum.

İlave olarak, eğitimin çok faydalı olduğuna eminim. Ancak eğitim anında sınırlarınızı bilin, sahte öz güven duygusuyla sınırlarınızı fazla zorlamayın derim.

Güvenli Sürüşler,
Kubilay Alpaslan
Pegaso'03

Kubi, geçmiş olsun. Acı yoldan öğrenmemiş olmanı dilerdim. Acil şifalar diliyorum.

http://alfamotosiklet.blogspot.com
www.alfamotosiklet.net
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
kerem-70
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Sal Tem 07, 2009 11:39 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

@Alfa bu kivirtma manevrasi,ben motor ehliyeti yaparken en önemli noktalardan birisiydi,kivirtmayi beceremesenehliyeti alamiyordun.

bu video almanca ama genede yardimci olabilir

http://www.evisor.tv/tv/motorrad-schule/ausweichen-motorrad-tipp-vom-o-8130.htm

slm Kerem
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Teknikleri Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar