Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Arkamızda selemizde oturan insanlar

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Arkamızda selemizde oturan insanlar
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Forumlar
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
cumoni
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Cum Şub 02, 2007 5:04 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Yıllarca kullanırım şu mereti ve yine yıllardır farklı motosikletlerimi paylaştığım çok tecrübeli 3 artçım olmuştur. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Motosiklet sürmek yalnızken çok daha rahat ve keyiflidir. Sevgili tiryaki, büyük motorla sen ve tabiki artçın da nispeten rahat edersiniz. Ama yine de hangi motosikleti kullanırsan kullan artçısız daima daha rahat olursun. İnkarı mümkün olmayan bir gerçektir bu! Ancak, şöyle bir gerçek daha var ki artçılı sürüşlerde motosikletinin lastikleri zemine daha sağlam basar ve yol tutuş limitlerin artar. Yani artçılı olmanın faydalı yönleri de var!

Alıntı:

arkçının sabit oturuşu düşük hızlarda ve sert olmayan virajlarda evet seni etkilelemez fakat aksi durumlarda yani viraj keskin veya hızın normalden biraz yüksek bu gibi durumlarda ise arkçının mutlaka seninle kordine hareket etmesi gerekir hele hele uzun yoldaysak.. aksi taktirde hem senin için çok yorucu hemde tehlikeli olur.

HACIYATMAZ, sanırım yanlış anladın ya da anlatamadım! Şehir içi veya şehirler arası, yavaş veya hızlı hiç farketmez. Ben artçı yatmasın, motor yatsa da artçı zemine dik şekilde pozisyonunu korumaya çalışsın demiyorum (aman ha, bu çok sakat olur, motoru yatırmakta gecikir ve yoldan çıkarsınız valla). Artçı beni taklit etmesin; sabit ve hareketsiz bir yük misali motorla bir bütün olarak yönlensin diyorum. Artçınızın motorla birlikte hareket edeceğini bilmek; ters bir hareket yapmayacağından emin olarak ama artçınızdan sebep artan savrulma kuvvetini hissederek viraja girmek daha güvenli ve dengeli olmanızı sağlar. Diyelim ki keskin bir viraja yüksek bir hızla girmek durumunda kaldınız ve merkezkaç kuvvetini yenmek maksadıyla poponuzu kaydırarak vücut ağırlığınızı virajın içine doğru sarkıtıp, bir karşı güç oluşturmaya hazırlık yapıyorsunuz... Müteakiben aynı hareketi artçınız da yapmaya kalkarsa bütün dengeleriniz altüst olur yahu!

Valla ben artçılarımı kendi doğrularımla eğitmişimdir. Onlar bana ve ben de onlara güveniriz. O kadar ki düzde giderken dahi tek ellerini kaldırıp enselerini kaşımaya kalksalar hissederim. Anında kenara çeker, durur ve fırçamı atarım (niye habersiz hareket ediyorsun veya niye iki elini birden kaldırıp simetrik hareket etmiyorsun diye). Motora oturdukları andan itibaren sadece kafalarını sağa sola çevirme özgürlükleri vardır; diğer her türlü hareketleri tarafımdan yasaklanmıştır. Çok şükür, bugüne kadar bir vukuatımız olmadı; demek ki doğru yoldayız!

Tabi bu benim doğrum. Siz artçınızla farklı bir doğruda anlaşıyorsanız bu da sizin doğrunuz olur. "Doğru bir tane değildir" diye boşuna söylememişler her halde...

Bu arada "arkçı" mı yoksa "artçı" mı? İyice kafam karıştı...
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
HACIYATMAZ
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Şub 02, 2007 11:55 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

cumoni, şimdi oldu hocam Very Happy detaylı yazınca anladım ne demek istediğini
doğrudur yazdıkların...
aslında aşşağı yukarı aynı şeylerden bahsediyormuşuz tiryaki için yazdıklarımı okursan görürsün zaten.
kazasız belasız sürüşler..
HACIYATMAZ
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cmt Şub 03, 2007 12:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

cumoni demiş ki:

Bu arada "arkçı" mı yoksa "artçı" mı? İyice kafam karıştı...

valla bende hangisi doğrudur bilmiyorum çok geyiğini yaptık arkadaşlarla
hatta ardçı bile olabilir(ardında olmaktan) Very Happy
bilen varsa yazsın hakikaten aklıma takıldı yine Smile
tiryaki
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cmt Şub 03, 2007 3:36 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

küçük bir sözlük araştırması sonucu;

art : Arkada bulunan
artçı: Arkadan gelen, sonra olan, öncü karşıtı.

eğer art'IN devamında ünlü bir harf olsaydı, oradaki -t, -d olacaktı. dolayısıyla yumuşatıp "ardçı" diyemiyoruz.
---------
ark : İçinden su akıtmak için toprağı kazarak yapılan açık oluk, su yolu, arık, cetvel, kanal.

arkçı : henüz böyle bir kelime türetilmemiş. (TDK ya göre)
ardçı-ardcı: böyle bir kelimede henüz yokmuş.

arkçıyı tamamen unutuyoruz. Çünkü konuyla bayağı ilgisiz alıyor. Hiç böyle bir kelime türetmeyelim bence.

bu durumda esas olan galiba "artçı" oluyor. Tabi isteyen istediğini kullanmakta özgür.

sevgiler

Honda XL 200
Bmw R65 GS
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
HACIYATMAZ
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cmt Şub 03, 2007 9:23 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

sevgili murat!! hakkı devrim le akrabalık varmı? Laughing araştırma süpermiş.
evet sanırım artçı ama okunurken ardçı gibi mi acaba Mr. Green buyrun bide burdan yakın..
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Forumlar Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sonraki
6. sayfa (Toplam 10 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar