Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Emniyet seridi kullanimi

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Emniyet seridi kullanimi
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Eğitimi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Donald_Duck
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Arl 16, 2004 9:06 pm    Mesaj konusu: Emniyet seridi kullanimi Alıntıyla Cevap Ver

Baska bir forumda bu konuda post ettigim bir yazi. Burada da paylasayim istedim. DD
--------------------------------------

Emniyet seridinin uc fonksiyonu var...

1-Arabaniz-motorunuz arizalanir, benzini biter, yada kaza yaparsaniz oraya ceker servis-polis herneyse onu beklersiniz...

2- Ilerde bir yerlerde trafik kazasi olur, trafik tamamen durur, ambulans, polis itfaiye en hizli bu seridi kullanarak oraya ulasabilir.

3- Yine bir kaza durumunda polis trafigi bu seritlerden ilerleyecek sekilde yonlendirir.

Tabii ki herhangi bir aracin normal seyir amaciyla bu seridi kullanmasi hem guvenli degildir, hem de yasaktir. Bu "herhangi bir arac" kavramina bizim motosikletlerimiz girdigi gibi acil bir olaya mudahaleye gitmek gibi bir durumu olmayan polis, ambulans vs. araclar da dahildir aslinda ve uygar ulkelerde bu arac suruculeri de cezayi yer.

Emniyet seridinin motosikletlerce kullanimi dunyanin her yerinde genelde hosgoru ile karsilaniyor ama garantisi yok tabii ki, polis cani istegi zaman cezayi kesebilir, ve bizim gak guk deme hakkimiz yoktur. (*)

Benim tavsiyem, trafik makul bir hizla yuruyorsa asla bu seridi kullanmamanizdir. (gecenlerde ciddi bir tartisma oldu forumlarda en soldan otomobiliyle 140km/h giden bir arkadasimizi bir motosiklet sol emniyet seridinden surtercesine yakin sollamisti)

Cogumuz hangi saatlerde hangi yolda trafigin ne hizda aktigini ezbere biliyoruz. Yola vakitli cikin, alternatif yollari kullanin, gideceginiz yere olmayacak bir saatte varmayi soz vermeyin vs.

Illa bu seridi kullanmaniz gerekiyorsa kesinlikle abartmayin ve gayet dikkatli, trafik diyelim 15-20km/h hizla akiyorsa siz %10-15 hizli gidin... daha fazla degil. Her zaman zınk dıye durabılecek, ani kivirmaca manevralari yapabileck bir hizinin olmalidir.

Cunku... bu serit yolun en pis serididir. Bakim ve temizligi her zaman ihmal edilir. Kamyonlardan lastik kaplama artiklari, civiler, vidalar, sise kiriklari,menhol kapaklari, hayvan cesetleri... hepsi bu seritte onunuze serpistirilmis olarak sizi bekler.

Ayrica her an onunuzde kaza yapmis, yada arizalanmis bir araci bu seridi kapatmis olarak bulabilirsiniz. Onu "sollamak" demek ana trafige yandan "dalmak" demektir ki 1- arac kazali ise sahipleri aval saval ortalikta dolasiyordur ! 2- Soldaki esas trafigin dikkati dagilmistir, onlerine degil kazaya bakiyorlardir. Sizi kesinlikle kimse gormuyor !

Bir diger tehlike arkanizdan buyuk bir hizla polis, servis, ambulans, arkadasi ile kapismis yarisan serseri bir Honda Civic yada SS motosikletli gelebilir ve cok cok zor bir durumda kalabilirsiniz.

Karar yine de sizindir Neutral

(*) ABD de basima geldi. Yaz sicaginda otoyolda trafik tikandi. Bir sonraki cikisa 20km var. Iki kisi agir motorun ustunde dur kalk dur kalk canimiz cikiyor, tam korumalarla ter icinde kaldim. "Neyse cazasi oderim" diye emniyet seridine girdim ve 10-15km sonra trafik kazasi olan yerde polis durdurdu. Durumu anlattim, yasak oldugunu bildigimizi, cezasi neyse vermeye hazir oldugumzu soyledim. Polis benim emniyet seridinde 20-30km/h gibi bir hizla seyretmekte oldugumu da gormustu... Anlayisla karsiladi, hatta "iyi yapmissiniz yoksa basiniza gunes gecip bayilirdiniz bir de sizle ugrasirdik" dedi ve birakti, tesekkur edip devam ettik.
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
mgocekli
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Prş Nis 14, 2005 11:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

DD abi verdiğin bu bilgiler bayılıyorum valla.Hemen her yazını takip etmeye çalışıyorum Bilgiyi paylaşma gayretine hayranım.Teşekkür. Smile
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
phantom_
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Nis 15, 2005 12:34 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

DD abi çok sağol ellerine ve gönlüne sağlık. Yemek güzel olmuş Smile
Sevgiler Saygılar
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
ssaygl
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cum Nis 15, 2005 7:44 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Donald_Duck, Ellerine sağlık DD.Her geçen gün bilgilerimiz artıyor.Bu hepimizi mutluediyor.Eksikleri olan arkadaşlarım için bu çok çok iyi.
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Cum Nis 15, 2005 7:51 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bilgi iyi bir sey ,bilgilenmek daha da iyi dir.
saol Razz
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Eğitimi Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar