Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - kurşunsuz benzin

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

kurşunsuz benzin
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
alperer
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Şub 11, 2006 3:02 pm    Mesaj konusu: kurşunsuz benzin Alıntıyla Cevap Ver

4 ay önce transalp aldım,kullanım kılavuzunda ve deponun üstünde kurşunsuz yazmasına rağmen bayii ve teknik servis kesinlikle süper kullanmam gerektiğini kurşunsuz kullananlarız cok sız arıza yaptığını söyledive bende süper kullanıyorum bu konuda görüşlerinizi alabilirmiyim[/b]
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
okan
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Pts Mar 06, 2006 5:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sevgili Alperer,

Bayi ve teknik servis yanlış. Bilmiyorlar.
Kurşunsuz kullanmalısın.
Kurşun motorun içinde birçok yerde birikir, zamanla avans vuruntusu için zemin hazırlar.
Kurşun, otomotiv terminolojisinde by-product dediğimiz yanmadan eksozdan atılan bi element.
Kurşunun eskiden bir faydası vardı, subap cidarlarında birikerek bir nevi subap sızdırmazlığına yardım etmesi bide subap sapını yağlaması gibi bir olay vardı. Bunlar teorik olarak doğru olabilir ama Günümüzdeki subap ve subabın oturduğu yerlerin malzemeleri çok geliştirildi ve motorun kurşun şart tarzı bir katkıya ihtiyacı kalmadı. Bunun nedeni kurşun çevrecilik nedeniyle yasaklanma aşamasında firmalar kurşunsuz benzinin de optimum performans verebileceği değişiklikleri yaptılar.
Kurşunun bir özelliği de piston üzerinde birikerek çok çok az oranda olsa bile kompresyon oranını arttırır..ama önce de dediğim gibi biriken tabakalar sıcak nokta (hot spot) dediğimiz çok küçük bölgeler yaparak motor yük altındayken benzin hava karışımını buji çakmadan önce patlatır ve vuruntuya sebep olur.
Şu ana kadar söylenen kurşun iyidir lafları tamamen bilgisizlik ürünüdür.
Kullanım kılavuzlarında belirtildiği gibi kurşunsuz kullanılmalıdır..aksi halde motora zarar verir.
Şu an motorlarına kurşunlu benzin koyanlar, motorlarına zarar vermektedir. Bu böyle bilinsin.
Güzel bir örnek:
99 model 65000 km de ki motoruma sıfırdan beri kurşunsuz koyuyorum, geçenlerde portları parlatmak için kapakları söktüm..tertemiz çıktı..neden? kurşunsuz kullandığım için. Piston üstünde ne bir birikme vardı ne bişey. Oysa normalde o kadar kmde kurşunlu kullanmış bir motorun piston üstlerinde tabak tabaka kurşun görürsünüz sökseniz...
Başka bir örnek:
Kurşunlu benzin alıp mesela uzun yola çıkıldığında biraz km yaptıktan sonra eksozun çıkışı tatlı açık gri bir renk alır..''Eksoz bembeyaz, ayarlar tamam'' diye sevinirdik öyle görünce..doğrudur..karbüratör ayarları tam bir motor, kurşunlu benzinle öyle eksozu renklendirir uzun yolda...işte o gördüğünüz gri tabaka, kurşundur..orada nasıl biriktiyse, motorun içinde de birikir.
Hiç bir motor problemi de yaşamadım kurşunsuz benzinle şu ana kadar doğal olarak. Motorlarımın hiçbiri arıza yapmadı doğal olarak. Servisler yapamadıkları arızalarda müşteriye '' e kurşunsuz kullanmışsınız ondan oldu'' diyorlarsa hepsine yazıklar olsun.
Kullanım kılavuzları, servis manuelleri ve depoların üzerindeki bilgilendirme çıkartmaları kurşunsuz der ve doğrudur.

Keyifli sürüşler dilerim.
Başa dön
Misafir
Misafir

MesajTarih: Pts Mar 06, 2006 7:45 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

motoru üreten mi senin servisin mi iyi bilir sence ?
Başa dön
okuryazar
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Pts Mar 06, 2006 9:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sevgili Okan,
Son derece bilimsel, doyurucu ve zaman zaman çarpıcı ifadeler içeren yazını zevkle okudum. Çok bilgilendim. Ben zaten kullanım kitapçıklarının önemine ve en doğruyu yazdığına inanan, servis kitapçığını okumadan aldığı aleti kullanmayan biriyim. Her zaman karşılaştığımız ; dünyaca ünlü mühendislerin hata yaptıklarını iddia eden satış elemanı, servis elemanı, kahvede oturan abimiz, dolmuşta yanımızda oturan şahsiyet gibi çok bilgili ( ! ) kişilerin o öyle değil böyledir, şunun şurası şöyle olursa daha iyi olur, sen boşver kitapçığı geyiklerinede içten içe sinirlenen bir kardeşinizim. Bu açıdan da bir çok kişiye peşin cevap olduğu için yazını çok takdirle okudum.
Çok teşekkür ederim.
Benim motorumda (Honda XL200 ) Kullanım kitapcığında yazdığı üzere süper benzin kullanılıyor. Ancak ben de zaman zaman süper benzin bulamadığım için kurşunsuz benzin kullandım. Üstelik önümüzdeki günler de sanki süper benzin artık bulunamayacakmış gibi şeyler de duyuyoruz. Senin yazdıklarından kurşunsuz benzin kullanmanın çok da mahzuru olmadığını anladım. Ama yine de bu soruma cevap yazarsan çok sevinirim. Xl200 de kurşunsuz benzin kullanmamızın bir mahzuru varmı? Şimdiden teşekkürler. Sevgiler.
Şinasi Gönenç
BMW R 1200 GS
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
okan
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Sal Mar 07, 2006 9:33 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sevgili Şinasi,

Yazım hakkındaki pozitif yorumun ve sorun için çok teşekkür ederim.
Senin de bahsettiğin gibi kurşunlu benzin artık bulunmayacak yakın bir zamanda. Kurşunun insan beyni üstünde çok olumsuz etkileri saptanmış. Amerika'da benzincilerde bulunmuyor artık. Avrupa da da öyledir sanırım.
XL 200 kitabında tam olarak ne yazıyor? Bence kurşunlu kullanın diyorsa açık açık, uymak gerekir.
Kurşunlu benzine göre dizayn edilen motorlarda subap oturma yüzeyleri yumuşak malzemeden yapılır. Kurşun buralarda geçişlerde birikerek önceden bahsettiğim gibi subap yerine oturduğu zaman dolgu etkisi yaparak sızdırmazlığı korur.
Eğer XL 200 bu tarz malzemeyi kullandıysa ve kurşunsuz benzin kullanırsak ileriki zamanlarda motorun performansı etkilenir dediğimiz gibi..Ama sanmıyorum ki eski tip malzeme kullanılmış olsun. Bence hiçbir zarar olmaz. Ama kitapta illaki kurşunlu kullanın diyorsa olabildiğince kurşunlu kullanmakta fayda var, ömrü uzatmak için. Bilerek yazmışlardır. Honda hatalı bilgi vermez kesinlikle.
XL 200 kullanım kitabından bir arkadaşımda var. Onu inceleyip tekrar bilgi vereceğim.

Keyifli sürüşler dilerim.
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar