Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Trafikde taciz ve suç duyurusu

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Trafikde taciz ve suç duyurusu
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Nis 21, 2015 3:13 pm    Mesaj konusu: Trafikde taciz ve suç duyurusu Alıntıyla Cevap Ver

Sık sık karşılaştığımız ancak dün bana "gak" dedirten bir örneğini yaşadığım olay için emniyet mdğ.ne suç dururusunda bulundum. Doğal olarak bir sonuç beklemiyorum, ancak en azından sürücü uyarılsa ve başka bir sürücünün hayatını tehlikeye attığı konusunda bilgilendirilse.

Emniyetten gelen yanıtı da paylaşacağım:

İhbar Blgisi :
Konu : trafikde taciz

20 04 2015 günü sabah saat 08.40 sıralarında Acısu caddesinde ( petrol ofisinden Robinson kavşağına doğru) motosikletimle gelirken, 60km saat hızda ve sağ şeritte sağ teker izinde olmama karşın arkadan gelen 07XXXXXX plakalı otomobil hızla yaklaşıp ani sesli uyarılarda bulunarak daha sağa, yoldan çıkmama ( emniyet şeridine geçneme ) istekde bulundu. Oysa 650cc lik motorumla ben bir motorlu araç kullanmaktaydım ve o şerit bana aitti. Üstelik karşıdan gelen yok vesol şerit boştu. Sollama yasağı olduğunu elimle gösterdim ve sağ çizgiye paralel gittim ( keskin viraj olduğu için orada hızın 50 ye dülşmesi gerekiyor, düştüm) Otomobil sürücüsü beni takip etti ve tam kavşaktayken hızlanarak beni tehlikeye düşürecek şekilde yakın, korkutma amaçlı ( özellikle üzerime kırarak) geçti. Sollama yasağı olan yerde beni geçmeye çalışması, yol hakkımı elimden almaya teşebbüsü ve beni yoldışına çıkmaya zorlaması, gereksiz sesli uyarı ile dikkatimi dağıtması nedenleri ile suç duyurusunda bulunuyorum.
Mesaj Tarihi ve IP No : 20.04.2015 09:15 212.2.199.251
Gizlilik İlkesi : İl Emniyet Müdürlükleri Acil Çağrı Hizmetleri Yönergesi'ne göre; Acil çağrı vasıtalarına ilişkin her türlü kayıtların kullanma ve muhafazasında çağrı yapanın kimliğinin gizli tutulması ilkesi esastır.
T.C.
ANTALYA İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
Çizebilirdim ben, Abidin olsam:
"Siyah TRANSALP'imde kıvrılarak giden uzun ince bir yolda resmederek beni . &
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Nis 21, 2015 3:17 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ve gelen yanıt:
İyi Günler Göndermiş Olduğunuz Mail ihbarı ile İlgili 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 116. Maddesi gereği, trafik zabıtasına motorlu araçların tescil plakasına "Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı" tutanağı düzenleme yetkisi verildiği, ancak bu yetki Polis' in bizzat tespit etmiş olduğu sürücü kusurlarına uygulanabileceği, yasa kapsamında kural ihlaline tanık olan 3. şahısların veya diğer yol kullanıcılarının bildirimlerinin kabul edilip edilmeyeceği yönünde her hangi bir açıklama bulunmadığından, işlem yapılamamaktadır. Trafik hataları tespitinde 155 Polis İmdat hattını aramanız durumunda ihbarınız ekiplere bildirilecektir. Ayrıca adli yönden şikayetiniz varsa bağlı bulunduğunuz Polis Merkezine müracatınız gerekmektedir.

( haklılar, yapacak bir şey yok. Ancak ölürsem, yaralanırsam ve kameralarla bunu kantlarsam ............................suçlanabilir.Bu da ancak basit trafik suçu olur, oysa bu tür davranışlar kasıtlı adam öldürme şeklinde yorumlanmalı, motosiklet kazasının şakası yok çünkü.)

Sevgi ve dostlukla.

Ufuk (lacivert)
Başa dön
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Nis 21, 2015 6:03 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Geçmiş olsun ne diyelim. Zaten alacağınız cevabi bilerek yazmissiniz.
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Nis 22, 2015 1:16 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Teşekkür ederim aldebaran.

Özetle olay dediğin şekilde.

Sanırım ana konu:

asla haklı olmanın tuzağına düşmemek
uzaklaşmak
risk almamak
sakin olmak.

Bunu başarmalıyım. Smile
Başa dön
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Prş Nis 23, 2015 3:44 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Geçmiş olsun sevgili Ufuk. Maalesef yasalarımız böyle... Sen bunun örneğini trafikte yaşamışsın ben ise geçtiğimiz günlerde telefonda yaşadım.

İstanbul'da sözümona Sağlık Sigortası Hizmetleri veren dolandırıcı bir şebeke beni cep telefonumdan arayarak tuzağa düşürmeye çalıştı. Para talep ettiler yatırmazsam icra yoluyla ve faiziyle alacaklarını belirttiler. Vatandaşlık hakkımı kullanarak hemen bir dilekçe yazıp Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundum ve kişi veya kişilerden şikayetçi oldum. Mahkemeden gelen cevap aynen şöyleydi:

Dolandırıcılık suçunun oluşabilmesi için şüphelinin bir kimseyi kandırabilecek nitelikte hileli davranışlarla hataya düşürüp, onun veya başkasının zararına kendisine veya başkasına yarar sağlaması gerekmekte olup, hilenin nitelikli bir yalan olması gerektiği, şüpheli tarafından yapılan hileli davranış belli oranda ağır, yoğun ve ustaca olması, sergilenişi açısından mağdurun inceleme olanağını ortadan kaldırabilecek nitelikte bir takım hareketler olması gerektiği, kullanılan hileli davranışlarla mağdurun yanılgıya düşürülüp ve bu yanıltma sonucu yalanlara inanan mağdur tarafından şüpheli veya bir başkasına haksız bir çıkarın sağlanması gerektiği, olayın değerlendirilmesinde ise; şikayetçinin telefonda şüpheli tarafından kendisini aldatmaya yönelik sarf edilen sözlere inanmamış olması karşısında, şüphelinin eyleminin dolandırıcılık suçunun hazırlık hareketlerini oluşturduğu, olayda dolandırıcılık suçunun unsurları yönüyle oluşmadığı anlaşılmıştır.

Yukarıda açıklanan nedenlerle; olay hakkında KAMU ADINA KOVUŞTURMA YAPILMASINA YER OLMADIĞINA,

Kararın bir örneğinin şikayetçiye tebliğine...

Yani yasalar şunu diyor; senin trafikte başka bir sürücü tarafından taciz edilip sakat kalman veya öldürülmen gerektiğini, benim ise dolandırılmış olabilmem için önce istedikleri parayı verip sonra şikayetçi olmam gerektiğini söylüyor. Halbuki sen veya ben her ikimizde bizim bugün başımıza gelen olay, yarın bir başkasının başına gelmesin, canı yanmasın ve önlem alınsın gerekçeli bir şikayet olmasına rağmen gelinen nokta maalesef budur.

Kıssadan hisse; zamanı bol ve boş olan kişiler dilekçe yazsın şikayetçi olsun kardeşim. Emin olun hiç bir bok çıkmaz. İt ürür kervan yürür... Burası Türkiye! Sad
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar