Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - 2014 Yılı Balkan ve Avrupa Ülkeleri Gezimiz

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

2014 Yılı Balkan ve Avrupa Ülkeleri Gezimiz
Sayfa 1, 2, 3 ... 34, 35, 36  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Geziler/Toplantılar
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Prş Ağu 07, 2014 7:30 pm    Mesaj konusu: 2014 Yılı Balkan ve Avrupa Ülkeleri Gezimiz Alıntıyla Cevap Ver

14 Gün, 8000 Km, 6 Motosiklet, 9 Kişi, Yunanistan (Greece), Makedonya (Macedonia FYROM), Arnavutluk (Albania), Karadağ (Crna Gora), Bosna Hersek (Bosnia and Herzegovina), Hırvatistan (Hrvatska Croatia), Slovenya (Slovenia), Vatican, Italya (Italy), Monaco, Fransa (France) turu.

Tura katılacak motorize ekip:
• Göksel Akana ve artçısı Aysun - BMW R1100 GS (İzmir)
• Erkan Türkkan ve eşi Deniz Türkkan - Yamaha XT600 E (Manisa)
• Volkan Cingöz ve artçısı Selin Tabak - Yamaha XT660Z Ténéré (Manisa)
• Ekrem Gürbüz - Honda VFR 800X Crossrunner (İzmir)
• Erol Koçan - Suzuki DL650 V-Strom (İzmir)
• Gökşin Y.Kıvanç - Yamaha XT660Z Ténéré (Samsun)

Hikayemiz kısaca şöyle:
2014 yılının Temmuz ayında yapmayı planladığımız gezimizi kazasız belasız tamamlamış bulunuyoruz. Geziye başlamadan önce rota değişikliği yaparak Avusturya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan ülkelerini bir sonraki gezi planı içine alarak turu biraz daha kısaltmak zorunda kaldık. Çünkü bu ülkeleri de dahil etseydik 6.000 Km lik turumuz 10.000 Km'yi geçecekti ve iki hafta bize yetmeyecek, hem yorucu hem de maliyetli olacaktı.

Günler öncesinden [Çeşme--Chios], [Chios--Pireas] gemi biletlerimiz alındı ve otel rezervasyonlarımız yapıldı. Herkes geziye odaklandı ve 12 Temmuz Cumartesi gününü iple çekmeye başladık. Beklenen gün geldi ve arkadaşlarım sabah saatlerinde Çeşme'den kalkacak olan feribota ulaştılar. Ben hariç herkes hazır bir şekilde motosikletleri de yükleyerek gemiye bindiler ve ilk durak olan Sakız Adası'na çıktılar. Ben hariç diyorum çünkü vize işlemleri için Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosluğuna başvurumu iki hafta önce yapmamıza rağmen konsolosluktan olumsuz yanıt geldi ve ikametgahımın Samsun olması sebebiyle İzmir'den değil, İstanbul Konsolosluğuna başvuru yapmam gerektiğini söylediler. Tek sıkıntımız zaman ve vize işlemleri için son 4 gün süremiz kalmıştı. Olumsuz yanıt daha önce gelmiş olsaydı yine sorun olmayacaktı... Bayram arifesi ve tatilcilerin yoğun taleplerini de eklersek benim vize yalan oldu ve arkadaşlarım bensiz yola çıkmak zorunda kaldılar. Geç te olsa şansımı deneyerek ben İstanbul'dan başvurumu yaptım ve beklemeye başladım. Bu arada vize işlemlerimi halleden Turizm Şirketi, Perşembe günü veya en geç Cuma günü akşam vizemi garanti alabileceğini söyleyinde çok umutlanmıştım. Ama olmadı ve üstüne üstlük araya hafta sonu tatili de girdi. Arkadaşlarım WhatsApp'dan olayı heyecanla takip ediyorlar ve bende onlara sürekli bilgi aktarıyordum. Nihayet Pazartesi günü akşam 20.00'da vizem çıktı. Geç olduğuna sevineyim mi üzüleyim mi bilemedim. O kadar canım sıkılmıştı ki bir ara gitmekten bile vaz geçtim diyebilirim . Ama bu geziye çok hazırlanmıştım ve mutlaka gruba katılmalıydım.

Bu arada arkadaşlarım Sakız Adasından tekrar feribot ile hareket ederek Yunanistan'ın Pireas limanından karaya çıktılar ve Cumartesi akşamı Athens (Yunanistan) konaklanacak otele yerleştiler. Pazar günü yola devam ederek Sarande'de (Arnavutluk), Pazartesi ise Dubrovnik'te (Hırvatistan) kaldılar.

Ben ise 15 Temmuz Salı sabahı ancak yola çıkabildim, 250 Km İstanbul-İpsala arasını 2,5 saatde tamamlayıp Yunanistan'dan giriş yaptım. Rota belliydi ve amacım en kısa zamanda ve çabuk bir şekilde gruba ulaşmak, onları yakalamak ve birlikte geziye devam etmekti. Bunun için biraz risk almak zorundaydım. Hız sınırlarını aşamazdım çünkü hemen her yerde radar vardı; o yüzden uykusuz kalmayı göze aldım. Başka türlü yetişmem söz konusu değildi. Thessaloniki (Yunanistan) güzergahını takip ederek, oradan Makedonia (FYROM) gümrüğünden giriş yaptım ve gece sabaha kadar motosiklet üzerinde tek başıma devam ettim. Makedonya'da o kadar ıssız ve ormanlık alanlardan geçtim ki, yolda ne ışık, ne insan, ne tabela yoktu. Şimdi düşünüyorum da; motosikletim arıza yapsa gecenin bir yarısı ormanın ortasında kafayı yerdim herhalde. İnsan yolculuk esnasında bunları düşünemiyor. Biraz da heyecan ve azim olunca basıyorsun gaza gidiyor... Bitola üzerinden geçerek Ohrid gölünün etrafından dolanarak Arnavutluk'a giriş yaptım ve Elbasan yolunu takip ettim. Tirane, Durres ve Shkoder dediğimde yine gece yolculuğu başlamıştı ve Dubrovnik'i gece geç saatlerde geçmek zorunda kalmıştım. Bu uykusuz geçen ikinci gecemdi ve itiraf edeyim ki gözümde tek damla uyku yoktu. Yorgunluk ta hissetmiyordum ama bol bol su içiyordum. Güneşin altında yolculuk yapınca vücut acaip bir şekilde su kaybı yaşıyor (dehidrasyon) ve elimden geldiğince bu açığı kapatmaya çalıştım. Açlık ta hissetmiyordum ama zaman zaman kısa molalar vererek yemek olayını aparitif gıdalarla geçiştiriyordum. Uzun lafın kısası yol mu beni yenecek yoksa ben mi yolu yeneceğim diyerek 3 gün, 2 gece 48 saat uykusuz kalarak 17 Temmuz Perşembe günü sabah erken saatlerde Venedik'te otelden çıkış yaparlarken yakaladım arkadaşlarımı... Hatta grup üyelerinden bazı arkadaşlar benden ümidi kesmişlerdi bile. Her günümüz ayrı bir macera her günümüz ayrı bir güzellikte geçti bu gezimizin. Ve ben o uykusuz halimle Alp'lerde Stelvio Pass'lara çıkarak hacı bile oldum. Göksel hocamın tavsiyesi üzerine Alp'lerin eteklerinde verdiğimiz kısa molada enerji içeceğini vurunca gözlerim felfecir olmuştu.

Buyurun fotolara...

Çeşme'de buluşma ve gümrük işlemlerinin halledilmesi...

Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Prş Ağu 07, 2014 7:32 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ve macera başlıyor... Atina yolcusu kalmasın

Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Prş Ağu 07, 2014 7:32 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sonunda Yunanistan
Meteora Greece manzaraları...

Başa dön
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Prş Ağu 07, 2014 7:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Kalambaka (Kalabaka) , Yunanistan'ın Trikala bölgesinde bir yerleşim yeri. Meteora Manastırlarının bu bölgede olması nedeniyle önemli. Meteora, Yunanca “göklerde asılı” demekmiş. Manastırları yakından görünce bunun ne kadar doğru olduğunu anlayacaksınız. Manastırlar Unesco'nun Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alıyor.

Selanik'ten otoyola girerek, Larisa, Trikala tabelalarını takip ederek Kalambaka'ya varabilirsiniz. (Yol güzel ancak uzun). Daha kısa ve maceralı bir yol takip etmek isteyenler;
Selanik - Veria - Kozani yolunu tercih edebilirler, dik iniş, çıkışlar ve virajlarla dolu. (Fren balatalarınızı tüketecek kadar).

Meteora'nın tarihi 9. yüzyıla dayanıyor. Ortodoks rahipler Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde inzivaya çekilmek, Tanrı'ya daha yakın olmak ve tehlikelerden korunmak amacıyla bu manastırları yapmışlar.

Bu dönemde burada 24 adet manastır inşa edilmiş. Birçoğunun yıkıntılarını bugün de kayaların tepesinde görmek mümkün. Ancak 6 tanesi günümüze ulaşmış durumda. Bu manastırlardan 5 tanesi rahiplere 1 tanesi de sadece rahibelere ait. Kadınlar manastırında hiç erkek yok. 6 manastırın ziyaret saatleri ve günleri manastırların yapılarına göre değişiyor. Rahipler manastırlara birbirlerini ipten yapılmış file asansörlerle çekmek suretiyle ulaşıyorlarmış.

1- Moni Agiou Nikolaou Anapafsa

2- Moni Megalou Meteorou: Bu manastırı ziyaret etmek için 400 basamak çıkmanız gerekiyor. Buraya ilk inşaa edilen manastır ve kütüphanesinde 640 adet el yazması kitap bulunuyor.

3- Moni Agias Varvaras Roussanou

4- Moni Varlaam: Oldukça eski duvar resimlerine sahip (Fresk).

5- Moni Agias Triadas: En güzel Kalambaka manzarasını buradan seyredebilirsiniz.

6- Moni Agiou Stefanou: Araba ile kolaylıkla ulaşılabilirsiniz.

NOT: Roger Moore'un ünlü filmi ‘For Your Eyes Only’ “Agia Triada Manastırı” nda çekilmiş.
Gitmek isteyenler için;

• Selanik – Kalambaka : 232 km
• Atina – Kalambaka : 348 km
• İpsala – Kalambaka : 617 km

Başa dön
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Prş Ağu 07, 2014 7:34 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sarandë (Arnavutça: Rrethi i Sarandës) (Yunanca: Αγιοι Σαραντα/Ağii Saranta) Arnavutluk'un otuz altı ilinden biridir ve Arnavutluk'un en güneyinde yer alır. Sarande, Arnavutluk'un Saranda bölgesinin başkenti aynı zamanda turistlerin en çok ilgisini çeken tatil yeri.

Yüzölçümü 730 kilometrekare olan ilin nüfusu 1993 yılı sayılarında 53,700 olmasına karşın, 2004 yılı varsayımlarında nüfusun 35,000'lere gerilemiş olduğu görülmektedir. Bölgede birkaç hotel bulunmakta aynı zamanda bölgenin her yerinde restaurant, kafe ve bar bulabilirsiniz.

Merkez kenti kendi ile aynı adı taşıyan Sarandë'dir. Diğer önemli yerleşim birimleri Konispol (Yunanistan sınırında), Ksamil, Çukë, Vrinë, Shkallë, Vervë ve Butrint. Büyük oranda Yunan nüfusun bulunduğu ilde birkaç köy de bulunur.

Adriyatik kıyıları süper...

Arnavutluk'un zirvelerinden Adriyatik

Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Geziler/Toplantılar Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3 ... 34, 35, 36  Sonraki
1. sayfa (Toplam 36 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar