Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - 1100 ün ABS si HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLAN ?

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

1100 ün ABS si HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLAN ?
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
BigBoysMoto
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Tem 21, 2014 12:07 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Konuyu hortlatmış olacağım, fakat turkizmir'in mükemmel açıklamasına naçizane küçük bir iki ekleme yapmak isterim..

Aynen bahsedildiği üzere; tıpkı R1100GS gibi üzerindeki non-integral ABS de en sorunsuz versiyon olup, bozmak cidden zordur..Smile

Eğer motosikletinizi 1-2 yıl yatırır, hidroliğini değiştirmezseniz ABS modülünüz bozulur.. Aksi halde kısa devre ile beyni yakmak dışında bozmak cidden yetenek ister..Smile

Bunun dışında, ABS'nizin "bozulma" hariç devre dışı kalması ve hata vermesinin birkaç sebebinden en çok rastlananı yine bahsedildiği gibi AKÜ'dür.. Akü kullanımına dikkat etmenin yanısıra, kaç Ah (amper) akü kullanmamız gerektiğini bilmiyorsak 3-4 ayda bir bu resetleme işiyle uğraşırız, sonunda o da tesir etmez..

Kendisine usta diyen, hatta abartıp doktor bile diyebilen insanların "18 Ah akü yeter" demesine itibar etmeyiniz.. 19 Ah akü kullanınız, ve mutlaka akünüzü kullanmadan önce hakkıyla şarj ediniz..

"Aküyü takar motoru çalıştırırım, şarj olur" diye düşünürseniz yanılmış olursunuz, şarj dinamosu malesef rölantide devreye girmiyor, 2000 devri geçtikten sonra devreye giriyor.. O yüzden aküyü ilk kez takıyorsanız ya uzunca yol yapın, ya da bahsettiğim gibi şarj edin..

Ve lütfen "mükemmel gözüküyor" diye motosikletinizin alternatörüne aşırı yükleme yapmayın.. Evet kamyondan farksız bir alternatörü var, ama yine de buna güvenip 2 çift sis farını hep yanacak şekilde bağlarsanız sonu hüsran olacaktır.. Onun yerine gerekeni, gerektiğikadar kullanmakta fayda var...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Pts Ağu 04, 2014 3:22 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

tta yazmışım deneyimlerimi, aküyü değiştircem süresi doldu demişim. Öküzlüğüm tutmuş resmen, ve akü 2 yıl sonra AĞustosta bitti...
Tecrübeyle sabit bilgim, daha da sabitlendi...
Çalıştığını iddia edenler kısa süre sonra marş motoru arızası(filibit sıyırması gibi) ile uğraştıklarında bu yazıyı hatırlasınlar Wink
kaçtığımız (ben kaçmamıştım, tamamen uzun rotaya hedeflendiğimden unuttum aküyü) masraf , bize 3 katı olarak ve motorumuzdan ayrı kalarak ehliyetsiz ellerde hırpalanan bir makine ile geri dönecektir...
Mutlaka hemde...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
atacolor
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Cmt Ağu 23, 2014 9:36 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşlar sakın hiç kimse üzerine alınmasın.yaklaşık 10 senedir 1100 ve 1150 gs motosikletlerin(integral olmayan modeller kastedilmiştir) ABS ÜNİTELERİNİN TAMİRİNİ YAPIYORUM ama tamirci değilim,bEN KİMMİYİM sizler gibi bir GS biniciyim,araştırmayı seven ve eli anahtar tutan bir kişiyim.Gelelim konumuza.Doğru bilinen yanlışlar zamanla doğru zannedilmeye başlıyor.Yukarıda yazılan yazıların tamamı iyi niyetle yazılmış olsada aslında gerçek olmakdan çok uzak şöyleki.gerek ABS RESETLENME İHTİYACI ve gerekse ABS ARIZASININ ana nedeni kesinlikle akü yada hidrolik değişiminin geçikmiş olması değildir.Tamamen mekaniktir ve arızayı oluşturan bölgede ne hidrolik nede elektrikle alakalı bir parça yoktur.Akünüz zayıfsa bazen ilk çalıştırma esnasında abs ışıklarınız tek tek yanabilir ama bu abs arızası olmadığı gibi resetlemeyi gerektirecek bir sorunda değildir.Motor birkaç dakika çalıştıkdan sonra kontağı açıp kapadığınızda ışıklar aynı anda yanıp sönecek yani sorun ortadan kalkacaktır.SİZİNDE 1100 VEYA 1150 GS İNİZ VAR(sadece İNTEGRAL OLMAYAN dan anlarım) VE ARIZAYI ÇÖZEMEZSENİZ BENİ ARAyIN .TEL:532 216 95 28 MEHMET KARAKAYA-ANTALYA-MANAVGAT-
email: atacolor@hotmail.com
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Pts Ağu 25, 2014 8:40 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Selam atacolor,
25 mart tarihli yazımda sorunun mekanik olduğunu ancak sadece ehliyetli ervislerde cihazla sistemi test ettirip nerede olduğunu araştırın, makinasız bilgisayar donanımsız kimseye vermeyin elletmeyin yaparım ederim diyene de itibar etmeyin diye bir yazım olmuştu, sanırım gözünden kaçmış.
ABS sistemi elektronik ve mekanik pek çok parçadan bir araya gelmiş bir ünite, Modüller tekerlerde (hız okuyucu olarak tabir edilenler) ve deponun altındaki ana merkez ve üzeirndeki bir sürü düzenek...
Bende tamirci değilim ve bu parçaların fabrikalarında mühürlenip kapatıldığını artık herkes öğrenmeli.
Arkadaşlarım gelir bana söylerler ""abs devre dışı, ilk sorum AKÜN kaç yıllık. daha henüz bana yeni taktım ışıklar çalışmamaya başladı diyen olmadı. genelde aküler 3-4 yıllık çıkıyor.""
Sen önce motorunun genel elektronik donanımı için AKünü yenile, en azında nMARŞ motorunu kurtarmış olursun diyortum ..genelde de 2 gün içinde aküleri bir yerlerde cırtlıyor zaten...Ha bu durumda demekki ışıklar verimli yanmamaya başlayınca ilk anlayacağımızı ""AKÜYÜ EN SON NE ZAMAN DEĞİŞTİRDİK""
Avrupadan dönüş yolculuğunda ABS ışıklarım hiç neden yokken yanıp sönmeye başladılar ve ECEABAT vapuruna kadar hiç sıkıntı yoktu, bastımmı marşa çalışıyordu ve gemiden iterek inmek zorunda kaldık, çünkü AKÜ cırtladı. Hemen Yenisini aldık Işıklar cıvıl cıvıl, motor keyifli hale geldi...
Aküde sorun yok o zaman BİLGİSAYARA bağlayıp estellasyon üzerinden program yardımıyla nokta vuruşu yapacaksınız....
Elinde BİLGİSAYAR olmayan, söker takar bakarız ""deneme yanılma yoluyla"" problem çözmeye çalışanlara her zaman söyleriz ""KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİN""
Adamlar zaten Amerikayı keşfetmişler, bir daha keşfetmeye çalışmaya gerek yok, Bu durumda yapılacak ikinci iş, arızalı parçayı Ebay üzerinden yada Türkiye BMW üzerinden getirip yeniden kurmakta...
ama sorun burada bitmiyor, parçayı sisteme tanıtmak zorundasınız. Yani ne demek oluyor ""işin içinde ""ELEKTRONİK BİR İŞLEM VAR"" , işte elinde bu bilgisayar donanımı olmayan sözde ustalar uydurmuşlar bi taraflarından sistemi ARK ettirip resetleme yoluyla önceki arızalı parçanın kodlarını sildirmeye çalışıyorlar...
O yüzden de her zaman söyleriz 1100 ve 1150 motorunuz olsun olmasın elektriksel, elektronik donanımı Ehliyetli kişilerin eline teslim edin. Herhangi bir beklenmedik durumla karşılaşıldığında dahi sorunu çözebilecek yine onlardır. Aksi durumda şöyle bir şeyle karşılaşabilirsiniz ""başka bir yerinde bişey var herhalde, dur şurayıda sökelim, sen al bu parçayı git yenisini al gel, halledicez merak etme, hallederiz, geçenlerde de mehmet abinin motora da aynı olmuştu şunu şurdan aldıkşunu şuraya taktık çözüldü, bu xxxx marka mühendisleride ne mal bunu buraya taksalar şunuda şuraya ekleseler bunuda çıkartıp çunu soksalar tamam işte bak motor patladı""" Ferlaket senaryoları sonsuz....
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
atacolor
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pzr Mar 22, 2015 11:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşlar 1100 veya 1150 GS, RT, v.b. serisi motorunuzun ABS problemi, ABS sorunu, Çalışmayan ABS ünitesi varsa beni arayın çözemezsem namerdim. Çözemez diyen varsa BENİ YANINA ÇAĞIRIR GÖZÜNÜN ÖNÜNDE HALLEDERİM. Sorunu çözmekle kalmam bir daha bu sorunun tekrar etmeyeceği garantisini de ayrıca veririm. Şu ana kadar 20 den fazla motorcu arkadaşla bu sayede (ABS lerini tamir etdiğim için) dost olduk. AZ LAF ÇOK İŞ.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
4. sayfa (Toplam 5 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar