Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Yeni bir F650 GS Kullanıcısı

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Yeni bir F650 GS Kullanıcısı
Sayfa Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
ONEWAY
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Tem 23, 2013 2:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

@turkizmir ;

cevaplar için teşekkür ederim. Şu hususu eklemek istiyorum. Benim motosikletim enjeksiyonlu ve jikle kolu yok. Varsa da ben bulamadım Smile.

Marş rublesi olayına gelince; cevriminde herhangi bir sıkıntı yok. geç çalışmasına sebep olan şeyin hava filtresinin olması gerekenden daha daha geçirgen olmasından dolayı hava yakıt oranını tam ayarlayamıyor diye düşünmüştüm. Açıkcası filtrenin K&N olması beni işime geliyor. önceki motorumda da bundan vardı ve elimde 1 kere kullandığım K&N filtre temizleme ve yağlama solusyonu ile motorun ömrü bitene kadar kullanabilirim.

Yağ müşür lambası ve müşür bağlantısını kontrol edeceğim. Yağ müşürü olduğunu tahmin ettiğim bir müşür var ve kablosu bantlı.

Sağlıckala.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş Tem 24, 2013 10:17 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Rica ederim keyiftir benim içinde yardımcı olabildiysem.
Elinizde ki motor ROTAX, yani motorunuzda pistonun gidip geldiği yuva SİLİNDİR gömlekli değildir, gördüğünüz parçanın tamamı silindirdir. Bu parçayı eğer yağ yağ filtresi değişimlerini zamanında ve doğru yağı kullanırsanız elinizdeki KN filtreden en az 5 tane daha almanız gerekir. Ben F650'yi 256bin kilometreye kadar getirdim, face'le bir kere silindirin içini görme şansımız oldu ve yüzey inanılmaz derecede pırıl pırıldı.
havadaki toz partikülleri motorun yanma odasına girmemesi için hava filtreleri sistemi düzenlenmiş ve bu filtreler çoğu kullanıcı tarafından önemsenmemekte ne yazık ki.
Filtreniz KN'de olsa bizim zamanla gözümüzün göremeyeceği mikro delikler mutlaka oluşacaktır, elinizdeki solusyonun bile kapatamayacağı mikro delikler, tozunda mikro bir madde olduğunu düşünürsek filtreniz üretici tarafından 60binkm ile sınırlandırılmışsa vardır bir bildikleri, hatta ülkemizde şehir içlerinde bitmeyen inşaat ,yol çalışmları yüzünden de filtreler aşırı çalışmakta ve çabuk yıpranmaktadır. 60binde değil 50bine ulaştımı artık değişim için tarih gözlemlenmelidir.
BMW bu gider diyoruz ben yaptım açıkcası, face'te şahittir 10bin km aynı yağı kullandım, motorun içinden çamur çıkardı, filtre ise taş olmuştu. şikayetim ise motorun gitmediğiydi.
Motoru tümden elden geçirdikten sonra 3.viteste 90kmden sonra homurdanan ve gitmemek için direnç gösteren motor 130km/h hızlara ulaşmaya başladı. ve sonra yağ, yağ filtre ve hava filtresi temizliğine çok daha fazla önem verdim.
gerçekten ÇOK ÖNEMLİ...
boyasından, cilasından çok çok çok daha fazla önemli....
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş Tem 24, 2013 10:25 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

dip not: ROTAX avusturya'lı bir uçak firmasıdır. Uçaklarında kullandığı elinde var olan bu silindiri savaş yıllarında motosikletlere adapte etmiş ve büyük başarı elde etmiştir. 5000saat boyunca (208gün) sadece yağ değiştirerek kesintisiz çalıştırmışlar ve motor silindirinin 242bin Mil (399bin km) gittikten sonra biteceğini hesaplamışlardır.
Bir motor kıçından duman atıyorsa gerçekten kilometresini doldurmuştur yada bu motorun suçu değil, kullanıcının bakım duyarsızlığındandır, açıkca ifade etmeliyim ki bir kere ben bu duyarsızlığı yaptım ama sonrasındaki üstün bakım saatleri ile açığı kapattığma inanıyorum. (Duyarsızlık için sözüm meclisten dışarıdır)
Atalar ne güzel demiş: Bakarsan Bağ, Bakmazsan Dağ olur...
Başa dön
ONEWAY
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Tem 24, 2013 10:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

@turkizmir

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Aldığım motorların bakımlarını kendim yaparım. 5000 km de bir yağ ve yağ filtresini değiştiririm. Hatta yeni aldığım her motorun yeni de olsa mutlaka yağını ve filtrelerini değiştiririm. Tüm gün birkaç enduro sitesindeki F650GS kullanıcıları ile de fikir alışverişinde bulundum. Benim ilk çalıştırmada yaşadığım sorunlar Rölanti valfinin kirlenmesinde oluşan belirtilerine benziyor. Bu hafta sonu hava filtresi kontrolü, rölanti valfi temizliği, sol zincir gergisindeki gergi problemini halledeceğim. Bu arada kullandığınız yağın viskozitesi nedir. Eski sahibi yeni değiştrdim masraf yapma dedi bana ama içim rahat etmiyor. Motor soğukken baktım yağın akışkanlığına ince gibi geldi. Değiştirsem mi acaba?

Sağlıcakla.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş Tem 25, 2013 12:42 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Şu anda yaz mevsiminde olduğumuzdan yağınızı 15/50 olarak kullanın...
15 soğukken çalışma viskositesi, yaz olduğu için düşük değer kullanmanıza gerek yok
50 çalışma sıcaklığını gösteriyor.
Antalya gibi günün erken saatlerinde nem ve sıcaklığın beraber yükseldiği bölgeler için 50SAE ideal, ölçüyü düşürüseniz erken fan açma, uzun fan çalışma süresi gibi eylemlere engel olamazsınız.
Kışında ön rakamı küçülttüğünüzde (-) sıcaklıklarda bile akışkanlığını kaybetmediğini gösterir. yani yaz kış aynı yağı kullanmamak gerekir...
bulabilirsenizde full sentetik tercih edin....tamamı labarotuvar ortamında üretilmiş bir madde olduğundan ömrü bitene kadar aynı verimlilikle çalışır...
KIŞIN 10/40
yazın 15/50 gündüzle gecve arasında büyük ısı farklılıkları var ise gece daha keskin soğuk oluyorsa 10/50 de kullanılabilir...
birde motosiklet yağları araba yağları gibi UZAMAZlar, sizi yanıltmasın. uzamamalarının sebebi yağın içinde çalışan debriyaj plakalarının kaçırmamasını sağlamak içindir. Motorunuzun yağ kapasitesi çok değil, eğer altı ay içinde 5000km yi tamamlamıyorsanız yağın oksijenle birleştikten sonra korozyona uğradığını ve altı ay içinde değiştirilmesi gerektiğini üreticiler bildirirler ama ülkemizde pekte dikkat edilmez bu uyarıya, çünkü ekonomisi hesaplanır....
bir paket sigaraya 10 lira, dört bardak çaya 10 lira verebiliyorken insanlarımız, motorun hayati önemli sıvısı yağa ne yazık ki altı ayda bir 30 lira vermek zor geliyor.
Motor yağınızı benzin marketleri yerine, sanayide yer alan toptancıdan Şrink ambalajla getirtmeniz çok daha ekonomik olacaktır.
ben en son İtalyadan 20/50 Full sentetik (R1100GSler debriyaj ve motor ayrı olduğundan 20/50 kullanabiliyor) yağın 4 litresini 75,00TL'den getirttim. birincisi türkiyede 20/50 full sentetik motosiklet yağı bulmak çok zor, ikincisi mineral yağların 4 litresi 115 lira...
....
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3  Sonraki
2. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar