Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - başlangıç aşaması için 125 CC ve 250 CC

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

başlangıç aşaması için 125 CC ve 250 CC
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
ascraeus
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Nis 05, 2013 10:51 pm    Mesaj konusu: başlangıç aşaması için 125 CC ve 250 CC Alıntıyla Cevap Ver

merhabalar, daha önce farklı şekillerde sorulmuş olan anakonuyu biraz alternatif bir şekilde soracağım. tecrübelerinzden yararlanarak umarım biraz daha farklı fikirlere sahip olurum.

öncelikle çok fazla tecrübem olmamakla beraber honda'nın güvenli sürüş eğitimi 1'e katıldım, uzun mesafe bisiklet tecrübem var fakat belirtmek umarım çok kötü olmamıştır. toplamda 7-8 binlira kadar maksimum bir bütçe ile muhtemelen otoban haftasonları da daha kırsalda kullanmak için tercihen 1 2 sene kullanmak için 125 cc bir motor düşünüyorum. 250 ccnin başlangıç aşamasında biraz fazla olacağını düşünüyorum. CBR 250 sürdüğümde 2 vitesteki gaz açımı biraz açıkcası tedirginlik yaratımıştı ilk kez kullandğımda. Enduro br motorun 2. vitesteki devri ile racing motorlardaki 2. vites devri acaba farklı mı olmakta? 2. vites 50 60 da tam devrine gelirken acaba enduro motorlarda örneğin 66O XT ya da daha ufak 250 cc li bir motorda farklı mı olur acaba kendi klasmanlarındaki racing motorlara göre.

125cclik motor sıralamarının incelediğimde bir kaç model ön plana çıkıyor haliyle

- hyosung SM 125
- yamaha xt 125
- derbi terra adventure 125
- yamaha wr 125

para bakımından problem olmasa muhtemelen derbi'yi tercih ederdim, boyum 1.86 kilom 77-80, sizin tecrübelerinizin yardımcı olacağı şüphesiz çok nokta vardır ama şu anda motor modeli seçimi için şöyle bir durum var; muhtemelen dediğim gibi

- 1 - 2 sene kullanacağım
- 2. eli rahat olarak satılabilecek piyasası iyi olması tercih sebebi olur sanırım
- yedek parçasına muhtemelen çok para harcamayacağım
- çin markası motorlar gibi elimde sağı solu kalmasın, en basiti karbüratör veya debriyaj teli değiştirmeyi bile bilmiyorum
- bütçeme kask koruyucu elbise gibi masraflarda eklenecektir

hyosung forumlardan okuduğum kadarı ile kötü olmayan iyi bir marka, internetten şurdan buradan veya kanuni markasının parçaları ile uyumlu fakat satış aşamasında 2. ellerinde piyasası sanırım pek hareketli değil haliyle koreli olmasından ötürü bir yamaha karşısında yine insan tedirgin oluyor,

yamaha olan bir motoru alma aşamasında ise SM klassmanında uzun yolda (çok da fazla olmamakla beraber sağ şeritten 80 90 ile sağ şeritten sağa salim gidebilecek kadar örneğin düzce zonguldak veya düzce izmit arası sanırım düzce zonguldak arası izmit düzce arasına göre çok daha rahat kamyon sayıısında çok belirgin düşüş oluyor) sanırım bu konuda biraz daha otobana uyum sağlayabilecek bir şey daha ön plana çıkıyor. yamaha xt 125 veya wr 125 bu konuda ne kadar uyumlu olur bilemiyorum

derbi markasına gelince açıkcası çok fazla hakkında bir şey bilmediğim biraz daha bu klasmandaki motorların içinde biraz daha tabiri caizse sanırım ciks ya da tikky kalıyor, fiyatı yedek parçası sanırım diğer markalara göre çok daha pahalı, 2. el ilanları da çok sınırlı fakat dediğim gibi bilgi sahibi değilim.

honda'ya ait olan motor modellerine baktığımda onlar daha kırsal yağmur çamur motorlardan sanırım. o yüzden onları modelleri de bir çoğunun eski olduğu için klassman dışında bıraktım.

bir kaç bin km için honda cbf 150 ya da ybr düşünmüştüm fakat, felaket ufak kalıyorlar. hiç zevk almam sanırım alsam, belki acemiliği geçirmek için olabilir.

sizlerin acaba fikirleri nedir bu konuda. konu tekrarı yaptıysam kusuruma bakmayın konuyu silebilirsiniz.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cmt Nis 06, 2013 9:47 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Race motorlar guc uretirler tork dusuktur..
Enduro motorlar urettikleri guce esdeger tork hatta daha fazla tork uretirler.
Chopper motorlar urettikleri gucten cok daha fazla tork uretirler.
Simdi hepsinin amaci farkli. Elma ile armutu toplamaya calisiyoruz ama sonuc daima degisken olacaktir.
Siz hizli mi gitmek istiyorsunuz keyifli mi gosterislimi.
Sonra bir detay daha var karburator mu enjeksiyon mu? Ikisininde veriminde farkliliklar vardir.
Sonra tek silindirli tork canavarlari, iki silindirli (L, V, boxer, paralael) sessiz makinalar ve dort alti sekiz silindirli makinalar var.
Otobanda 125cc zaten bir tek bizim ulkemizde gorulur.cogu cagdas ulkelerde 400cc ve uzeri motorlar girer.kamyonlardan otobuslerin yarattigi turbilanslardan kacamadigi icin hayati tehlike soz konusudur ama bizim ulkemizde neyse ki hayat ucuz...otobanda surmek plabi yapiyorsaniz hayatiniz sevdikleriniz icin kiymetliyse lutfen daha guclu bir motor tercih edin.
Az bakim cok kilometre ve az sorun diyorsanizda can cin con lardan uzak durmanizda fayda vardir daima.cabuk yorulur parcalar cabuk yipranir cabuk dokulmeye baslar ve devam parcalarini bulmakta zorlabdiginiz icinde elinizde cikmasiyla uyumlu parca arar durursunuz. En kotusu olmasin ama dunyada ismini yedi yasindaki cocugun bile bildigi markalara yonelin derim.
Isteginiz hiz yapmak ise tercihiniz oturakli bir race, yolun bittigi yerde de gidebileyim ama uzaklarada rahat gideyimse enduro cross enduro bir motor, ben hic bir yere gitmeyeyim arada bir gosteris olsun keyif olsun diyorsanizda chopper, kipit kipir olsun tutamasinlar beni diyorsaniz supermoto tercoh edebilirsiniz.
Aslinda cok goreceli bir konu.ama asla bir race ile enduro kiyaslanmamali diyorum. Diger arkadaslarda eminim ki buna katilacaklardir.cunku amaclati farkli...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cmt Nis 06, 2013 9:48 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Race motorlar guc uretirler tork dusuktur..
Enduro motorlar urettikleri guce esdeger tork hatta daha fazla tork uretirler.
Chopper motorlar urettikleri gucten cok daha fazla tork uretirler.
Simdi hepsinin amaci farkli. Elma ile armutu toplamaya calisiyoruz ama sonuc daima degisken olacaktir.
Siz hizli mi gitmek istiyorsunuz keyifli mi gosterislimi.
Sonra bir detay daha var karburator mu enjeksiyon mu? Ikisininde veriminde farkliliklar vardir.
Sonra tek silindirli tork canavarlari, iki silindirli (L, V, boxer, paralael) sessiz makinalar ve dort alti sekiz silindirli makinalar var.
Otobanda 125cc zaten bir tek bizim ulkemizde gorulur.cogu cagdas ulkelerde 400cc ve uzeri motorlar girer.kamyonlardan otobuslerin yarattigi turbilanslardan kacamadigi icin hayati tehlike soz konusudur ama bizim ulkemizde neyse ki hayat ucuz...otobanda surmek plabi yapiyorsaniz hayatiniz sevdikleriniz icin kiymetliyse lutfen daha guclu bir motor tercih edin.
Az bakim cok kilometre ve az sorun diyorsanizda can cin con lardan uzak durmanizda fayda vardir daima.cabuk yorulur parcalar cabuk yipranir cabuk dokulmeye baslar ve devam parcalarini bulmakta zorlabdiginiz icinde elinizde cikmasiyla uyumlu parca arar durursunuz. En kotusu olmasin ama dunyada ismini yedi yasindaki cocugun bile bildigi markalara yonelin derim.
Isteginiz hiz yapmak ise tercihiniz oturakli bir race, yolun bittigi yerde de gidebileyim ama uzaklarada rahat gideyimse enduro cross enduro bir motor, ben hic bir yere gitmeyeyim arada bir gosteris olsun keyif olsun diyorsanizda chopper, kipit kipir olsun tutamasinlar beni diyorsaniz supermoto tercoh edebilirsiniz.
Aslinda cok goreceli bir konu.ama asla bir race ile enduro kiyaslanmamali diyorum. Diger arkadaslarda eminim ki buna katilacaklardir.cunku amaclati farkli...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
ascraeus
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Nis 06, 2013 11:51 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

yorumunuz için çok teşekkür ederim. amacım racing ile enduro motoru aynı kategoriye koymak değil sadece deneme imkanımı cbf 150 ve cbr 250 de yaptığım için 2. viteste verilmesi gerekilen gaz ve hız miktarı enduro 250 cc lik bir motorda aynı şekildemidir diye merak etmiştim dolaylı olarak cevap vermişsiniz.

Otoban konusundaki fikrinizi dikkate alacağım, çok yerinde ve beklediğim aynı zaman da taktir ettiğim bir cevap verdiniz bunun için de ayrıca teşekkür ederim.

sizin yaptığınız kategorilere gelince sanırım benim istediğim tek silindirli 4 ya da 2 zamanl 125 cc kadar kıpır kıpır sağa sola kaçayım yedi göllere gideyim geze geze izmitten zonguldaka gideyim (otobana girmeyeyim Smile ) tarzı bir motor, anladığım kadarı ile yamaha xt diyorsunuz, fakat şekil olarak biraz daha ufak kalmıyor mu kullanım açısından ne kadar uygun olsa da görüntü itibarı ile altımda çok ufak kalan bir motora ısınabilmem sanırım çok zamanımı alacaktır.

racing veya chopper istemiyorum açıkcası, varadero veya transalp ya da bmw gs bir süre sonra izlemeye alacağım motorlar olacaktır. endurodan başlayıp chopper veya racinge geçmek muhtemelen benim için olası olmayacaktır. dolayısıyla şu anda bu tarzın ufak motorları ile başlayıp zamanla yükselmek daha makul geliyor. şehir içinde SM denilen bu motorlarla örneğin derbi 125 veya yamaha wr 125 ile performans nasıl olur tutup 200 - 250 km yol yapmak yorucu olur mu? sizin görüşleriniz nedir acaba bu konuda?
Başa dön
ascraeus
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Nis 07, 2013 9:12 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

pek ilgi çekici bir konu açmadım sanırım.
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar