Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Acaba dogru yolda miyim?

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Acaba dogru yolda miyim?
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Şub 20, 2013 8:45 am    Mesaj konusu: Acaba dogru yolda miyim? Alıntıyla Cevap Ver

Herkese merhaba. Malum motorumu almakmicin ugrasip duruyorum. Ama kafama bir sey takildi. Motor aramaya dalip acaba onemli bir noktayi gozden kaciriyor olabilir miyim?
Enduro seviyorum ve kullanmak istiyorum. Burada sorun yok. Ancak tecrube azligi dolayisiyla acaba naked tarzi biseyle baslasam daha mi iyi olur? Yani soru şu: ayni hacimdeki ve benzer motor tipindeki enduro ve naked dan hangisi daha fazla tecrube ister? Mesela cbf500 ve kle500 gibi. Mesela 186 boyla ikisine de rahat oturuyorum. Ama agirlik dengeleri, atakliklari vs farkli. Acaba baslangicta naked daha mi dogru secim olur?
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş Şub 20, 2013 9:24 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Avrupada olsak, bir kiralama şirketine gider ayrı ayrı zamanlarda ikisinide kiralar kullanır tecrübe eder "hah eve işte benim tarzım bu" diyebilirdin.
ancak Türkiye'de böyle bir imkan yok. İmkansızlıklarla dolu bir ülkede yaşamanın sıkıntısı çok zaten.
Bu sorunun henüz "işte bu senin motorun, işte bu senin tarzın" diye bir cevabı ne yazık ki yok.
Denemeden yanılamayacaksın...
yada birinden başlıyacaksın, olmadı bu bana hitap etmedi diyerek tarzını değiştireceksin.
Ancak tecrübe motor tarzıyla alakalı bir olgu değildir. Tecrübe, hataların bileşkesidir. Motosikletinde fazla hata kaldırır yanı yoktur, yani çok fazla tecrübe paralelinde tehlikeyide getirir. Eğer tecrübe kazanacağım bir motor istiyorum dersen o zaman 250cclik bir motor seçmelisin. En azında düşersen 500lük gücün üzerinden düşmekle, 250liliğin üzerinden düşmek aynı olmuyor. Ki düşmekten düşmeye bile o kadar çok farklar var ki anlatmakla bitmez...
İstatistikler düşmelerin 0 ile 50km hızlar aralığında ve kişinin en çok en iyi bildiği konumlanmalarda gerçekleşiyormuş. Bu durumda duruken bile düşerken tutabileceğin kavrayabileceğin bir motoru tercih etmek durumu söz konusu oluyor.
ben 24 yıldır resmi olarak motosiklet kullanıyorum ancak 20 yıl sonra karar verdim büyük hacimli, ağır kiloda, yüksek beygir gücüne sahip bir motoru kullanmaya. Bu işin şakası olmadığını hızlı gitmenin son, kontrol edebileceğim güçle gitmenin ise keyif olduğunu çok küçük yaşlarda keşfettim.
Tarzın ne olursa olsun,tecrübe kilometreyle, eğitimle kazanılan bir oldu bunu sakın unutma.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Şub 20, 2013 9:32 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Evet maalesef deneme sansimiz yok. Gerci pazarlik yapacagim iki motoru deneyebilirim. Ama ne anlayacagim ki 2 km kullaninca. Tarzimi belirlemekle ilgili sorun yok, tarzim enduro. Ama naked daki dusuk agirlik merkezi ve alcak sele hakimiyeti kolaylastirir diye dusunuyorum.
Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş Şub 20, 2013 9:50 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Smile Öyle düşünüyorsan Aldebaran sen bir de Telelever, paralever li R11xxGS serisi kullan Smile sanki omuzlarından biri tutup seni yönlendiriyor.
Birde şu alçak sele, düşük ağırlık merkezi, yüksek gidon, geniş lastik ve benzeri kavramlardan kafanı kurtar. Motosiklet sürüyorsan hepsini sürebilirsin. Bilincini şartlandırırsan eğer gel gör ki bisikletten düşerim dersen, düşersin.
Motosiklet, motosiklettir.
Hepsi uzun çalışma saatleri sonucunda bitmeyen sonsuz tecrübe kazandıran aletlerdir. 186cm boyla zaten bana sorarsan senin motorunda tarzında Enduro. Cüsseni bilmiyorum,heybetlimisin normalmisin fikrim yok ama o boya yakışan makinada boyun gibi heybetli olacaktır. Ki KLE500 çok eğlenceli atlamalı zıplamalı yönetmesi kolay sessiz çalışan sorun çıkarmayan bir makinadır. sert hatlarıyla agresif görüntüsüne karşılık yakışıklıda bir makina. Tek handikapı koltuk ama onuda çözüyorlar artık, koltuk genişletme yaptırırsan çok uzunn yollara seni üzmeden yormadan götürür getirir. CBF500'le asfalttan inemezsin zaten başta. boyuna göre bir süre sonra belin bükülcek ve indiğinde bel ağrısı omuz ağrısı çekebilirsin. Yok ben hız yapsın kopsun gitsin istiyorum diyorsan bir şey diyemem, ama sürat için uygun bir ülkede yaşamıyoruz ne yazk ki...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Şub 20, 2013 11:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

İŞTE BU!!
Teşekkür ederim. tam olarak böyle bir yorumla nokta koymaya ihtiyacım vardı. o mu bu mu muhabbetinden için bayıldı, doğru düşünemiyorum Smile
bir de siz dışardan dinliyorsunuz. sizleri ne kadar baydığını tahmin edemiyorum. KLE üzerine gideceğim. Bakalım ne olacak. kle hiç denemedim ama transalp ten 1cm daha alçak. transalp kullanmadım ama oturup denediğimde yüksek veya ağır gelmiyor. hakimiyet sorunu yaşayacağımı düşünmüyorum, teorik olarak sordum zaten. boyum 1.86, kilom 105. cbf150 filan kullanırken zevkten çok eziyet çekiyorum. kolumu bacağımı sığdıramıyorum.
tekrar teşekkürler, denk getirebilirsem kle alacağım.
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar