Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - R1100GS 100bin Bakımı

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

R1100GS 100bin Bakımı
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş Şub 20, 2013 10:03 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Günaydın,
Suzeko ,teşekkür ederim, bilinç sahibi olmak acayip keyifli birşey hemde hayata bağlıyor Smile
retired, estağfurullah asla eleştirisel almadım, muhabbet ediyoruz ya fikirlerimizin sözlerimizin üzerinden yürüyor herşey, ondan bende anlatımda bulundum akabinde. Ki siz, ben, suzeko ,face gibi bilinçli arkadaşlarımızın dışında davranışlarda bulunanlara bir nebze de olsa yardımımız olur düşüncesindeyim. Zaten bu forumun amacıda bu değilmi, yanlış yapılan doğru sanılanları tespit ettirip ,düzelttirmek değilmi?
Hepimiz üzerimize düşen bu misyonu gereği gibi yapmalıyız, ve asla kişisel bir eleştiri almamalıyız. Herşey, farkındalık yaratmak, farkında olmayanları uyarmak uğruna...
....
Gelelim tüm ihtiyaçların bir anda oluşmasına aslına Retşred motor 100binde, bu elzem bana göre. Keyfe keder kısmı geçmiş oluyor motorun, hani 35binde keyfe keder sekman değiştirirsiniz ya, artık bu kilometrede zorunluluk olmuş olabilir, eğer Gözlemlemezsek belki sekmanlardan biri silindiri çiziyordur, belki yağ basıncı kaybolmuştur, belki egzantrik zincirinin uzamsı bitmiş artık kopma noktasına gelmiştir kapalı kutu nihayetinde. o yüzden ağır bakım denilen bu işlemi yapmak lazım. F650'de bütün bunları kendimiz yapıyorduk. Hatta face ile benim F650nin motorunu bile indirmiş sonra öğrenmiş kendim söküp takmaya başlamıştım herşeyi.
geçenlerde de hatta bir arkadaşın motoru kamyonetle taşınırken yan yatmış ve nasıl olduysa sente atlamış motor, hemen oracıkta açtık külbütörü faceten bir iki talimat alıp çalıştırdım.
Bilgilerimiiz, becerilerimizi paylaşırsak anlamı var olduğuna inanıyorum...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Sal Mar 05, 2013 9:59 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

16- Egzost son susturucu, Headerlar ve Ana susturucunun parlatılıp temizlenmesi: headerlar çok kararmış ve aşırı yanmış olduklarından ve önceki sahibi bu tür bir bakım yapmadığından öncelikle kir pastan ayrıştırılmak üzere asit havuzuna yatırıldı, aşamalı olarak temizleme havuzları sonucunda üzerindeki pastan ve kirden arındırıldı.
palet zımparada yüzey pürüzsüz bir hale getirildi.
özel parlatma macunu ile bez taşlama ile son parlatma işlemi yapıldıktan sonra egzost orta ve son susturucular, header dedikleri manifoltlar ilk günkü pırıltısına ve ışıltısına kavuştular...
İşin süresi: 8 saat
İşin maliyeti: Normalde bu işçiliği 150-250TL arasında yapıyorlar. ancak ben yıllardır aynı ustama gittiğimden ve giderken elim boş gitmediğimden 100,00TL'sına hallettiler.
Paranın hayrını görsünler...
Motor yavaş yavaş toparlanmaya başlıyor, dün arka rulmanları keçeleri söküldü, eskiler harbiden eskimişler Very Happy
kaynakları çatlayan yan çanta taşıma demirleri kaynakları temizlenmiş, sıvama kaynak yapılıp sağlamlaştırılıp, boyanmış.
CUma günü sanırım çıkacak...
Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Sal Mar 12, 2013 9:47 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Nihayet Yollarda...
08 Mart saat 19:00 itibarıyla tekerleri asfalta değmiş bulunmakta Smile
işte maliyet listesi
1- Ön amortisör Keçeleri=50,00TL
2- Ön amortisör fork oil yağları: 15,00TL
3- Motor yağı : 40,00TL (castrol 20/50)
4- Motor yağı filtresi:35,00TL (BMW)
5- Bujilerin değişimi : 15,00TL (NGK-istanbul fuarından tanesini 7,50TL'ye aldım)
6- Arka Balata değişimi : 45,00TL (Brenta)
7- Arka teker sızdırmazlık keçe küçük: 40,00TL (BMW)
8- Arka teker sızdırmazlık keçe Büyük: 60,00TL (BMW)
9- Arka teker rulmanı : 110,00TL(BMW)
10- Sübap ayarları
11- Senkron
12- Egzantrik zinciri gergi Pistonları (2Adet) : 230,00TL(BMW)
13- Bir kaç elektrik noktası bakımı (sol ön sinyal, flaşörler,elcik ısıtmalar)
14- karter Koruma sacının boyasının yenilenmesi
15- Motor kafalarını koruyan Plastiklerin : ÜCRETSİZ
16- Ön/Arka Lastikler (Dunlop Trailmax serisi) : 600,00TL
17- Egzost son susturucu, Headerlar ve Ana susturucunun parlatılıp temizlenmesi : 100,00TL
GENEL İŞÇİLİK BAKIM AYAR TEMİZLEME SÖKME TAKMA ÜCRETİ : 400,00TL

Başa dön
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Mar 12, 2013 10:06 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Toplam 1740tl yani. lastikler hariç 1140 tl. az para değil ama yine de 1200 cc lik BMW için 100.000 bakım maliyeti olarak hiç de korkutucu değil bence. tabi motoru 90.000 de almadıysan Smile
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Sal Mar 12, 2013 2:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Motor bana 81.000km 'de geldi. tabii ben çok gezenti bir iolduğumdan altı ayda 22bin km yol teperek km saatini 103bine dayadım.
bende ki mantık, biniyorsam ve çalışıyorsa ve daha hizmet etmesini istiyorsan fuzuli şeylere para harcarken çekinmezken ""Canımı Taşıyan" bu makinaya harcayacağım parayı asla düşünmemem gerektiğidir.
Servis ücretinide çıkarınca aslında parça olarak 740 liralık bir harcama ise bence mükemmel.
bu bakımlardan sonra en çok lastiklerimi Dunlop olarak değiştirdiğime çok seviniyorum. MT ilede çok güzel yollar katettik ama şu geç ısınma problemi, çabuk çatlak üretmesi beni daima üzmüştür. fakat dunlop İzmir gibi cam asfalta sahip bir şehirde sabah serinliğinde ana caddeye inene kadar kendine geliyor ve genelde en çok gaz açmayı sevdiğim yola katılma anında resmen yırtarak ilerliyor müthiş keyifli. MT ile aynı noktaya geldiğimde gazı açtığımda ise ısınıp tutunamadığından yanlayarak olduğu yerde sayıyordu.
Egzantrik gergi pistonlarını değiştirdiğime de seviniyorum subap vurma sesi kesildi. Çıkan parçanın yayını inceledim leyla olmuş yaylıktan çıkmıştı. neden aşırı subap vurma sesi geldiğinide anlamış oluyor insan. F650 böyle derdim yoktu, subap vurması gibi, otomatik olarak kendisi yapıyordu.
Yeni egzost ile daha ışıltılı oldu ama bir Sakıza gittim geldim sarardılar yine, elimize parlatıcıyı alıp polish yapacağız galiba.
Arka diferansiyel rulmanı değişip lastiklerede dün balans yapılınca şimdi keyfi çıktı diyorum.
Parçalar için 740,00TL
Lastikler için 600,00TL
Servis işçilik için 400,00TL
takdir edersiniz ki oldukça iyi rakamlar.
Sadece arka diferansiyel rulmanının 250,00-300,00TL gibi bir fiyata değiştirildiğini, Subap-senkronun 150,00TL'ye yapıldığını düşünürsek bence PERFECT...
Yanız bir tek sorunum kaldı TEL AKORDları...
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
2. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar