Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - motorda ani şoklama

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

motorda ani şoklama

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
motoman
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Prş Ksm 06, 2008 12:34 am    Mesaj konusu: motorda ani şoklama Alıntıyla Cevap Ver

arkadaşlar yaklaşık 9 aydır enduro camiası içindeyim.bir önceki motorum sporttouring bir motordu ama şu an bir krosum var.bu krosla enduro dünyasını tanıma fırsatı buldum.velakin bu tür motosiklet gezierinde dere yada göl gibi yerlere motoruyla giren arkadaşlara tanık oluyorum.zorlu bir ortamda 15-20 dk 5000 yada 8000 d/d de kullanılan bir motorun tahminimce sıcaklığı 50-70 dereceler arasındadır.peki aniden suya girme durumunda motorda meydana gelen şoklanma sonucu blokta yada silindirde çatlama yada buna bağlı başka bir problem meydana gelmezmi.çünkü burada motor ısısında ani bir düşüş meydana geliyor ve bu birbirine sürten metallerde ani bir genleşmeye sebep olmazmı?
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
oguzhankrts
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş Ksm 06, 2008 12:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşım belki senin dediğin sürekli yüksek devirlerde kullanan ve sürekli suya girip çıkan motorlar için olabilir, bence pek kafanı bu tip şeylere takma ve motorunla istediğin gibi suya gir, çamura gir yani bu motorların başka zevkini çıkaramzsın. Öyle kolay kolayda birşey olucağını zannetmem, sağlıcakla kal...
motoman
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Prş Ksm 06, 2008 1:16 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

oguzhankrts,dostum ben zaten minimalize ölçülerde meydana gelebilecek sıcaklıklardan bahsediyorum.eğer bide aşırı zorlayıp suya girersen zaten sınırları çok zorluyosun demektir..zaten bişey olmamasıda fizik kanunlarına aykırı:)mantıken sıcak bir bardağı soğuk suya tutun yada tam tersini yapın bardak çatlar.neticede ısınmış bir mekanik aksam var ve ani bir şoklama meydana geliyor.tabi sende haklısın madem çamura suya girmeyecen niye alıyosun:) ama ben yinede suya pek girmeme taraftarıyım..SAYGILAR:)
cemt55
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Ksm 06, 2008 8:22 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Dediğin şey soğuk ve yağışlı kış günleri için de geçerli olması gerekir aynı mantıkta.
Suya girdiğinde motor çalışmaya devam etmeke ve ısı üretmeye devam etmekte, bu sebeple ani sıcaklık değişimi söz konusu değildir, tehlike yoktur.
Ancak motor stop ettiğinde ısı üretmediğinden, soğuk suya maruz kaldığında bu ani ve hızlı sıcaklık değişiminden bahsedebiliriz.
Selamlar.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
kubilaysezer
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Sal Ksm 18, 2008 1:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

hocam mesela ben moped kullanıyorum.ve bildiğim kadarıyla silindir üst kapak ve kartel için kullanılan madde çok sağlam bir madde değil aleminyum alışımı ve motoru yıkarken ustalarında ehemmiyetle tavsite ettikleri şey 1 motor sıcakken kesinlikle motora su vurulmaz malumunuz dile getirdiğiniz gibi çatlamalar ve kırıklar oluşabiliyor.yani benim tecrübeme göre böyle ama 4 zamanlı möotorların motor kısmı daha kaliteli maddelerden yapılıyor bildiğim kadarıyla.
125 cc /2012
SAĞLAM İŞ MOTOR
TECHNİC MOTOR SERVİCES ASISTANCE
......................................
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi Yahoo Messenger MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar