Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - yeni motor alacaklara tavsiyeleriniz.

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

yeni motor alacaklara tavsiyeleriniz.
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
psile2
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Hzr 25, 2008 11:32 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba

Ben de aynen sizin gibi motor hayaliyle yanıp tutuşan ve hangi motoru alsam, küçük motor alsam daha iyi mi olur acaba gibi düşüncelere sahipken birdenbire herşeyi bir kenara atarak 2 ay önce bir 2000 model F650GS alan birisiyim(boyumun çok uzun, kilomun da 100'e yakın olması en önemli kriterdi). Razz

Ehliyet sınavını beklediğimden dolayı şu ana kadar trafiğin seyrek olduğu yerlerde düşük hızlı manevralar, yokuş yukarı kalkma ve acil fren çalışmaları ile 500km yolu devirdim.

İlk izlenimlerim: ilk başlarda motor park halindeyken dev gibi birşey, yerinden kıpırdatmak, onu park etmeye çalışmak bile inanılmaz bir işkence; çok pişman oldum ve korktum, ayrıca makinesi de çok karmaşık ve ilgi en önemlisi de bilgi gerektiriyor. Ama üstüne binip kullanmaya başladığınızda tüy gibi haifleşiyor, sanki (abartmayım ama) bisiklet sürüyorsunuz.

İşte o herkesin küçük motorla başla nasihatlerinin doğruluğunu kanıtlayan asıl tehlike de o zaman başlıyor (niye bu kadar büyük bir makine aldım ki, keşke hiç almasaydım gibi sözler aklınızda her an): gitmesine gidiyorsunuz da(Hele daha önce doğru dürüst motor kullanmamış birisi için uçuyorsunuz, bir de motorun devrini kavrama olaylarına girdikten sonra ön lastik havada sanki) ama nasıl duracaksınız ya da nasıl manevra yapacaksınız?

O anda motor altınızda yine devleşiyor, saçmalamaya başlıyorsunuz. Durmaya çalışıyorsunuz ama motor size hükmediyor, duruyorsunuz bu sefer de ayağınızı koymaya yeltendiğiniz anda dengeniz bozuluyor...gibi gibi...!!!

Sonraki izlenimlerim: Motorla yaptığınız uzun süreli boğuşmalardan sonra motorun dilinden ve dengesinden anlamaya başlıyorsunuz(tabi tek başınıza da olsa uygun bir eğitim programıyla ve sabırla). Ama bu sefer de karşınıza başka bir sorun çıkıyor. Sakin akan bir trafik, arabalar sizi sıkıştırıyor, ya da trafik sıkışıyor aralarda boşluklar var: Şeytan diyor ki ver gazı, aralardan geç, nasıl olsa altındaki makine büyük...

Aslında bu şeytansı düşünceler her türlü motor için geçerli ama altınızda ne kadar büyük bir makine varsa aldığınız risk de o kadar büyük oluyor.

En Son izlenimlerim: Motor bayağı benzin yakıyormuş, uzun kmler'den sonra fark ettim, düzenli antrenman yapsam da ağırlık hala sorun, ayrıca motorun size kattığı hava da hala şeytansı düşüncelere sebep olmaya devam ediyor, ama gene de iyi ki küçük bir motor almadım dedirten bir keyfi ve havası olduğu kesin. Daha çok çalışmam ve sabretmem lazım

SONUÇ: Büyük motor tercihinde kişinin fiziksel özellikleri gerçekten de önemli ama başlangıç için büyük motor alma demelerinin en büyük sebebi(bence) büyük motorun havasına çabuk girilmesi ve anlamsız risk alınmaya başlanmasıdır. Eğer motor kullanmanın her türlü inceliğini sabredek öğreneceğim ve ben bu melete hayat boyu(tam koruma) bineceğim diyorsanız küçük motorlarla vakit kaybetmeye gerek yok!!!!

Ama daha önce motor kullanmayanlar için bazı şeyler inanın çok sıkıcı olabiliyor(motor binme sevdası olmasa kesinlikle katlanılmaz!!), özelllikle de bu sıcaklarda. Örnek: Motorun güvenliğini sağlamak için her park ettiğinizde kilitleri yerleştirmek, brandayı örtmek, uygun şeklide park etmek; motora binmeden önce botlar, eldivenler, pantolon gibi(tam koruma, her zaman) şeyleri giymek ve o kıyafetlerle motorunuzun kilitler,yle uğraşmak...gibi...

Yani göründüğünden daha zevkli ama aynı zamanda çok çok çok da zor bir uğraş!!!!

Umarım bu tecrübelerim herkesin farklı bir şeyler söylediği konu hakkında size ve yeni başlayacak herkese yardımcı olmuştur... Question

Herkese kazasız sürüşler.....
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
ugurcan77
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Hzr 25, 2008 4:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

pilot06 demiş ki:
hakan2, ... bende ileride sizin gibi motorumu satmak için uğraşıp yüksek cc motor almak yerine baştan bu işi sıkı tutup adamgibi makina alıp kullanmak istiyorum...

Çok tehlikeli düşünceler hem de çok.

Bence tam tersi doğru bu cümlenin.İşi baştan sıkı tutup adam gibi düşük cc bir motor almak en doğrusu.

Yok ayda yılda bir binerim ben motoru değil motor beni kullanır diyorsan o başka.

http://donald.hypermart.net/Teori/GIRIS.htm
2014.5 KLR650 siyah(Now)
Yamaha Super Tenere (Future)
ugurcan77 at gmail
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Profi
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Çrş Tem 02, 2008 12:08 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Psile çok güzel özetlemiş aslında yaşanacak yada yaşadığı duygusalı,

Aynen katılıyorum durum bundan ibarettir.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
aleko
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Tem 03, 2008 8:01 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

pilot06..
istediğin makinayı al, site nin enduro kullanım tekniklerini oku,
tenha yerlerde rahat rahat bolca talim yap. olay bu.
enduro denen makinanın ön tekeri 21 dir. 19 ön tekerler bozuk yollara gelmez,
makinayı gazlı kullanamazsın.
debriyajlı kullanmaya çalış, 2. vites te gazladığında ani gaz kesme
arka teker kilitlenir.
kolay gelsin.
aleko
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4
4. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar