Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Solmuş Plastik aksam veya grenajları kendiniz yenileyin..

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Solmuş Plastik aksam veya grenajları kendiniz yenileyin..
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
suzeko
Suzuki Grubu
Suzuki Grubu

MesajTarih: Çrş May 24, 2017 5:42 pm    Mesaj konusu: Solmuş Plastik aksam veya grenajları kendiniz yenileyin.. Alıntıyla Cevap Ver

Herkese merhabalar,

Özellikle Transalp 600/650 ve Varaderolarda çok görülen bir hastalık, mat plastik parçaların solması çizilmesi ve renk atması..

Benim 2006 Varaderoda da bu hastalık baş gösteriyordu. Bugün öğleden sonra boş vaktimi bu konu üzerine harcayayım dedim ve yıpranmış sağ ve sol sele altı grenajlarını söktüm. Benden önceki sahibi belli ki boyamıştı ama plastik aksam her sprey boyayı iyi tutmuyor. Özellikle de tesviyesi ve temizliği iyi yapılmadıysa. Bu sebeple benim parçalarda da belli bir süre sonra boya atmış ve kötü bir görüntü oluşmuştu.

İşe koyulmadan önce parçaları yıkayıp kuruttum. Daha sonra 320 kum ve 1000 kum tane boyutunda zımpara kağıtları, bulaşık süngeri, leğen ve sudan oluşan tesviye ekibimi alıp terasta operasyona başladım.

Parçaları önce süngerle ıslattıp sonra 320 kum zımpara kağıdı ile ıslak bir şekilde olabildiğince nazik olarak zımparaladım. Böylece nispeten derin çizik veya boya kabartılarını yüzey üzerinden yok ettim.
Sonra tekrar yıkayıp bu kez 1000 kum zımpara kağıdı ile pürüzlü yüzeyleri ve eski boya atıklarını olabildiğince boyaya hazır hale gelmesi için tesviyeledim.

Tesviye işleminden sonra parçaları iyice temiz su ile yıkayıp üzerinde el gezdirmeden kurumaya bıraktım. Şansıma rüzgarsız ve güneşli bir hava vardı ki toz ve kir parçalar üzerine yapışmadı.

Parçalar güneşin altında iyice kurumuş ve ısınmıştı. Yani boyaya hazırdı. Şimdi sıra boyada. Boya olarak Alaman devi Smile Würth ün plastik yüzeylerde iyi sonuç veren Mat siyah boyasını seçtim. Boyadan sonra boyalı yüzeyi korumak için de mat vernik sprey kullanmaya karar verdim.

Burada boya yaparken püf nokta birden bol bir şekilde boyamak değil. İnce katmanlar atıp, her katmanın kurumasına fırsat verip tekrar ince katman atarak boyayı 3 - 4 kat halinde uygulamak.

1. kat

2. kat

3. kat

Parçaların boyası iyice kuruduktan sonra şimdi sıra yine katmanlar halinde mat verniği uygulamaya geldi. Vernik uygulaması her şeyi daha güzel yapabileceği gibi bütün emeklerimizi çöpe de yollayabilir. Azar azar, ince katmanlar halinde sıkmak, bir bölgede çok durmamak çok önemli. Yoksa vernik akabiliyor ve akarken boyayı da söküyor.

1. kat

Final katı

Şimdi artık parçaların iyice kuruması için yarına kadar beklemek üzere kapalı bir ortama alınması ve sonra güzel havanın tadını çıkarmak kalıyor geriye.
Umarım sizleri sıkmadan bir nebzede olsa yararlı olabilmişimdir.
Okuduğunuz için teşekkürler..

Malzemelerin hepsini hırdavatçılardan temin edebilirsiniz.
Fiyatlar ise şöyle:
Boya 30 tl Vernik 10 tl zımpara tabakaları 1.25 tl sünger 0.5 tl...
MASTEROFTORK
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş May 24, 2017 8:28 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Eline saglik Erkan, supersin. Tam ihtiyacim olan konu. Benim xtr in sele yanlarindaki kapaklar benzer sekilde dokulmeye baslamis. Yalniz yuzey duz degil.uzerinde kucuk benek benek cukurlar olan bir yuzey. Sanirim zimpara ugrastiracak.

Sormak istedigim şu;
Xt660r eksozu dikkatini cekti mi, eksoz uzerinde sanirim sert plastik malzemeden isi kalkani var. O da biraz deforme olmus. Normalde gri ama siyah yakisiyor, internette bazi uygulamalar gordum. Acaba onu folyo kaplasam mi yoksa yukaridaki gibi spreyle mi boyasam, once zimpara yapmali miyim acaba?
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
suzeko
Suzuki Grubu
Suzuki Grubu

MesajTarih: Çrş May 24, 2017 10:24 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

hocam saolasin Smile Boşluk buldukça uğraşıyoruz işte.
Sen egzos üstünü yanmaz boya ile boyayabilirsin. Bir araştır. Wurth Te var. Ben benim r80 gs i cafe Racer yaparken egzos ve motor bloguna kullanmıştım. Kaliteli bir boya.
MASTEROFTORK
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş May 25, 2017 7:08 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Eksozu degil, uzerindeki koruyucuyu boyamak istiyorum. Ic yuzeyi belki sicaktir ama aslinda boyayacagim dis yuzey isinmiyor. Ama uzerinde parlak bir kaplama var, bir cesit vernik gibi. Onu zimparalamak mi lazim?
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Prş May 25, 2017 10:11 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Boya çalışman çok güzel olmuş Erkan hocam ellerine sağlık.
Kullandığın sarf malzemeleri kaliteli olunca geriye sadece işçilik ve dikkat etmen gereken püf noktaları kalıyor..
Sonuç: Mükemmel tabii
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar