Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Kadırga Enduro KD 250 GY

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Kadırga Enduro KD 250 GY
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5 ... 52, 53, 54  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Uzakdoğu Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cum Ekm 17, 2014 8:13 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Hangi parçalar lazım bana yazsana İzmir Bayiisi bende parça sıkıntısı yok demişti, soralım bir.
ayrıca muadil disk te uygulayabilirsin, papatya diskler var onlardan uyanı mutlaka olacaktır.
hava filtresinin üstündeki kapak kauçuk bir malzemeye benziyor buradan, sert abs'den mamul değil gibi. öyle bir malzeme ise sorun yok istediğin gibi çekiştirebiliyorsun.
Bu bölümü komple WD40 ile yıka Serdar, foşur foşur, hiç bir şey olmaz enişe etmez, yağlar iletken değildir. Elektrik trafolarının içinde de soğutucu olarak yağ kullanılır, sıkıntı yok, aksine korozyonel ortamdan da uzaklaşmış olursun. Kolay gelsin.
Malzemeleri isim listesini yolla soralım..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Ekm 17, 2014 10:34 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Üstadım, cumartesi sürmeye vaktim olmayacak. ben de tekrar sökerim ve temizlerim. yalnız sorun şu, plastik kısım aşırı sert değil ama esneyecek gibi bişey de değil. filtrenin kendisi esnek. ama onu da deforme etmek istemedim. neticede hava kutusunu bir kez mutlaka sökmem gerek. iç yapısını anladıktan sonra gerekeni yaparım.

disk konusuna gelince, bana da yedekparça sorunu yok diyorlar ama ulaştıramıyorlar. acil durumda senden isteyebilirim. ancak her zaman ihtiyacım olduğunda bu yöntem mantıklı değil. en iyisi en yakın motoru bulmak. CRF250L veya X Treme max gibi. sonrasında o model üzerinden giderim. aslında arka diski değişmeye ne kadar gerek var emin değilim. disk aşınmış ama 1mm var veya yok. yarın ön dişliye bakacağım. eğer o da fena görünmezse sadece zincir, aşınmışsa, zincir&dişli set ve disk değişirim.
zincir olarak şunu düşünüyorum:
http://denizmotortr.com/urunler/zincir-oringli-428-128l-ybr-125-cbf-150/4797/

ön dişlinin önündeki kapağı direk sökebilirim herhalde değil mi? orada yağ akıtacak filan bişey yoktur.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cum Ekm 17, 2014 1:07 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Oringli zincir doğru bir seçim, çok güçlü bir makina olmadığından bilyalı zinicire nazaran, iyide bakım yaparsan seni çok uzun süre götürür...
Ancak sişli fotosu koymamışsın, dişlinin bittiğini diş uçlarının iğne gibi olduğunda anlarsın, eğer diş uçlarında düz bir tepelik varsa sorun yok, zincir ayarsız gerilsin istiyordur. Ancak zincirinin bozuk olup olmadığınıda anlaman lazım. bununda tespiti kolay. iki kişi olmak gerekiyor başta. yan ayak üstünde arka tekeri yerden kesip, boşta iken tekeri yavaş yavaş çevirip zinciri gözlemleyin. eğer zincir sağlmsa hep aynı ritm de geçiçcek turunu. ama eğer bir yerde baklalar gidikse o noktada zincir bir an gerilecek yada yükselecek. o zaman yapacak birşey yok, zincir değişime gideceksin.
Yeni zinciri taktın 500-600km yaptın, yağlama ihtiyacı duydun. zincirin üstünü örrten yağların oringlere zarar verdiğini artık üreticilerde kabul ediyor. o yüzden örtücü zamk özellikli değil yüzey yağlayıcı sıvıları tercih etmek lazım. Baktın artık zincir uzadı ve gerilme zamanı gelmiş, önce zinciri içinde solvent barındırmayan bir sıvıyla temizle buda en iyi dizel yakıt. Solvent barındırmayanı sana en güzel şöyle açıklıyayım ateşle tutuşmayan demek...ateşte tutuşmayan dizel yakıttır ve gerçektende çok güzel temizler, ancak diskine sıçratma balatanı kaybedersin...
solventle temziledikten sonra baklalar arsındaki çamurun tozun döküldüğüne emin olduktan sonra şimdilerde ben çok beğeniyorum sıvı gressler var, zaten sana birşey diyimmi, yeni icat korumalar yokken biz motorların zincirine dişlisine gres sürerdik. sonradan bu zımbırtılar çıktı, inmsalar daha çok zincir problemi yaşamaya başladılar...bu sıvı gres güzxel...
Uygulamasını zincirin üstüne değil, yani dış çeperine değil, içine merkez kaç kuvvetiyle dışına yönelecek şekilde sıkacaksın...bunuda en güzel arka dişlinin dış çapını dönen baklalalara uygulayarak yapabilirsin. teker döndükçe merkez kaç kuvvetiyle içine sıktığın sıvı gres baklalar arasından geçip dış yüazeye kadar ulaşır. eğer dış yüzeyine sıkaresan ben görüyorum böyle yapanları, zincir güzel gözüksün diye renkli renkli ama znbicri zerre kadar korumaz. zaten merkez kaç onu zincirin üstünde tutacak...
Benim gibi bir defter aç, yaptıklarını km ve tarih olarak işle. Tarih önemli çünkü 3500kmyi 2 ayda da yapabilirsin, 6 aydada...ama motorun içindeki yağ 6. aydan sonra korozyona başlar ve fabrikalar kullanılmasada altıncı aydan sonra yağın değiştirilmesini önemnle belirtirler. Oksijenle birleşene kadar yani Smile) ve düşün motorun içinde yediği dayak ve debriyaj partikülleri ısıma soğuma onu ne hale getiriyor....
WD40'a güven, kütükleri, soketleri, yayları özellikle, debrtiyaj teli içine şırıngayla bas, pamuk gibi olur debriyajın, tarak kemiklerini acıtmaz bir süre sonra debriyaj çekmekten....
Şimdilik bu kadar...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Ekm 17, 2014 5:07 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Göksel öncelikle bu detaylı ve içten cevabın için teşekkür ederim. temizlik için malzeme bakıyordum zaten. wd40 yanına aşağıdaki malzemeleri sipariş edeceğim.
http://www.hepsiburada.com/liste/productDetails.aspx?productId=otev8690725444634&categoryId=20035741
http://www.hepsiburada.com/liste/productDetails.aspx?productId=otev8690725704219&categoryId=20035757

dişlilerin resmini koymadım çünkü ön dişliyi henüz ben de görmedim. yarın kapağını sökmeyi deneyeyim. açabilirsem resmini çekerim. eğer aşınmışsa komple dişli ve zincire gireceğiz. makine mühendisi kuzenimle konuştum. çek malı zincir iyidir dedi. yukarıdaki zinciri alırım. motoru aldığım için artık modellere bakmıyorum. bu ara takıntım zincirim ve hava filtrem. yaw filtreye fena taktım, SÖKKMEMM LAZZIIMMM!!!
Başa dön
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Ekm 21, 2014 7:18 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

normalde başka yerde yazmıyorum uzun zamandır ama başka bir yerde benim motor hakkında yorum yapılmış. oraya yazdıklarımı buraya da kopyalıyorum. eksik kalmasın:

KOPYA:

Herkese merhaba. normalde uzun zamandır yazmama kararı almıştım ancak, ben bu motoru aldım. o yüzden paylaşmak istedim. çok az kişide var ve bilgi üretilmiyor.

Ucuza bulduğum için ikinci el, bakımsız bir motor aldım. ben de zaten tecrübeli değilim. kırıp dökmek ve 5-10 bin km kullanmak için tercih ettim. motorun gidişi gayet iyi. daha önce YBR125 ve CBF150 kullandım. 250cc de bu kadar fark olacağını beklemiyordum. Heybeti, duruşu, görünüşü de bence sınıfına göre yeterli. malzeme kalitesi filan diyenler oluyor ama arkadaşlar lütfen ne kullandığınızı ve kaça aldığınızı iyi düşünün, ona göre yorum yapın. lafı edilecek bir kalite sorunu ben görmüyorum. sanki herkes Agusta'ya biniyor. Gittiğim ustam motora çok şaşırdı, tecrübeli arkadaşlarım da beğendi. ben de zaten tecrübesine güvendiğim, 1100GS ve beraberinde xtreme max kullanan arkadaşımın tavsiyesi ile aldım. ben 100 kiloyum. malzemelerle 110 sayalım. Şile yolunda hafif yokuş yukarı 100 gördüm ve kendimi daha fazla zorlamak istemedim. sırf denemek için toprak bir yolda gazı tam açtığımda, devir 8000 civarında hızım 70 e yakındı ve gayet rahat ve çabuk tırmandı. polonezköy-ömerli arasında geçen gün sürerken, baya yol gittikten sonra ne zamandır vites değiştirmediğimi fark ettim. üçüncü viteste sakin sürüşte baya güzel bir devir ve hız aralığı veriyor. bir sefer Alemdağ'dan ormana yangın yoluna girdim ve kendi limitime kadar zorladım ve kesinlikle motorun limiti benden yüksek. çok güzel ve rahat gitti. çamura girdim, rahat çıktım.
1 ay kadar önce düştüm asfaltta. darbeyi direk kolum aldı. 1 hafta sağ kolumu hiç kullanamadım. bütün kolum morardı. şimdi yeni yeni normale dönüyor ama hala bileğim tam olarak yük taşıyamıyor. bunun neticesinde gidon demiri hafifce eğrildi, sağ ayna ve sağdaki süs ledler kırıldı. başka birşey yok. bu olay sonrasında yedek parça sürecine girdim. arka disk, ön arka balata, zincir, ayna gerekliydi. parçalar bir yana, firma bana zincir ölçüsünü bile veremedi. zaten kolum sakat olduğundan 3 hafta uğraştım. ne bir tek balata ne zincir bilgisi ne de başka bir şeye ulaşabildim. İstanbul anadolu yakasında, sayfalarında bayi olarak görünen yerlere gittim. ikisi de bayiliği ve servisliği geçen sene bırakmış. firmanın haberi yok. avrupa yakasında ilk cengiz motoru aradım. elinde motor bile var. kalktım gittim. adam başka biri için elindeki motorun bazı parçalarını sökmüş. sana da veririm ama fiyatlarını öğrenelim dedi. 1 haftada fiyat öğrenemedi. ben en sonunda satış müdürlerinin cep telefonunu buldum. bana bir sürü özürle, Bursa'da 3000 metrekare depo yaptıklarını. şu an taşındıkları için sorun yaşadıklarını falan anlattı. 2 gün müsade istedi ve istediğim parçaları göndereceğini söyledi. iki gün sonra aramadı ve ben 3 kere aradım açmadı. yani ellerinde parça olabilir. ama ben alamadıktan sonra ne işe yarar. bu saatten sonra çok ciddi bişey yapmadan bana yaranamazlar. netice bu parça işinin istendiğinde nasıl yapılabileceğini mondial gösterdi.
sonuç olarak, diski değişmekten vazgeçtim. fren balataları Yuki oluyor, 10tl. zinciri ben ölçtüm, 525. aslında 520 de olur muhtemelen ama ben 525 sipariş ettim bekliyorum. aynalar xtreme max. alt montaj parçasını unutmazsanız direk oluyor, çifti 20tl. mondiali olan arkadaşım ön amortisörlerin xtreme le aynı olduğunu söyledi. ama fiyatı mı yoksa bire bir mi kastetti emin değilim.
bana ayna ve gidon alçak geliyor. biraz daha kullanıp karar vereceğim hangisini yükselteceğime. gidon yükseltme sorun olacak gibi. kablolarda pay yok, değişmesi gerekecek. zincir yazılmı, evet hemen değişin, bildiğiniz 25 liralık zincir. oringli 525 alın kafanız rahat etsin.
yağ filtresi metal temizlenebilir. hava filtresi ise sorun. yani değişebilir birşey ama sökmeyi başaramadım. iki yan karenaj sök (2 vida), sele vidaları sök (2 vida), hava kutusu orada. ama kapak var. kapak yapıştırma. söktüm ama filtreyi çıkartamadım, geri yapıştırdım. kısacası hava kutusu sökülecek. sonra varsa püf noktası anlaşılacak. kitapcık da istedik firmadan ama.... bunun için akü falan çıkacak. zaten aküye de bakmam lazım. o yüzden bir ara yapacağım inşallah.
benim boyum 187. otururken biraz geri gidesim geliyor. yani tam olarak ön seleye oturunca, vites biraz arkada kalıyor sanki. ama çizmelerim yeni ve daha alışamadım. ondan da olabilir.
şunu unutmayın arkadaşlar, bu motor CRF250L gibi değil. daha turing yapılmış. ağır olmamak kaydıyla offroad da yapılır, uzun yola da şehir içine de iyi gider. CRF den daha turing demek istiyorum, başka birşey karşılaştırmıyorum.

kısacası, ben motoru beğendim ve zevkle kullanıyorum. bu paraya daha iyisini alabileceğimi sanmıyorum. tepe tepe kullanır, bişey olsa acımam. motorum bana dert olacağına, aman kırılır mı, düşer mi zart zurt diye düşünmeden keyif alarak kullanırım. parça lazım olunca, her yer parça. benim mtor daha 1,5 sene garantili ama umrumda değil. gider her yerden bulurum uyumlu parça. hele biraz eli alet tutan adam alırsa bu motoru, bence çok keyif alır.
siteye diğer konulara yine cevap yazmayacağım. burayı takip edeceğim.
hoşcakalın.
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Uzakdoğu Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5 ... 52, 53, 54  Sonraki
4. sayfa (Toplam 54 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar