Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - F650GS hararet sorunu

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

F650GS hararet sorunu
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
iparralde26
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Hzr 08, 2013 8:53 pm    Mesaj konusu: F650GS hararet sorunu Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba arkadaşlar. Bugün aranıza yeni katıldım. Öncelikle kendimi tanıtayım. İsmim Fatih, Kütahyalı'yım. Ankara'nın Nallıhan ilçesinde özel bir şirkete ait Termik Santral'de makine mühendisi olarak çalışmaktayım. Sorunum şu:
Yaklaşık 1 ay kadar önce aldığım 2004 model f650gs'imde bugün yaklaşık 25-30 km civarı yol yaptığımda önce fanın çalıştığını farkettim. Ardından tam evime vardım motoru kapatacak iken, aniden hararet lambası yanıp, motor stop etti. Tekrar çalıştırdım, fan çalışmaya devam etti. daha dün Eskişehir'den Nallıhan'a geldim. (Yaklaşık 150 km civarı) bir defa fan bile çalışmamışken, bugün iki turladığımda fanın çalışmasını garipsedim ve moralim de oldukça bozuldu. Bandırma'dan tanıdık bi motosikletci abimi aradım. Sorunun yağdan olabileceğini yağını değiştirmem gerektiğini söyledi. Aynı zamanda yağ filtresi ve bujilerini de... İnternette biraz bu sorunla ilgili araıştırma yaptım. Konjektör arızasından, devir daim pompasına, soğutma suyundan, fan müşirine kadar bir sürü farklı sebebi olabileceğini okudum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
cyclespirit
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Cmt Hzr 08, 2013 9:31 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Benim başıma gelenin aynısı tahminen. Yalnız benimki stop etmemişti. Devridaim pompasının durumunu kontrol etmek için suyu boşaltıp pervaneyi elle çevirmeye çalışmak gerekiyor. Bakım başlığında bir yerlerde anlatmıştım.
Başa dön
iparralde26
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Hzr 08, 2013 9:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Teşekkür ederim cyclespirit. Yarın dediklerini yapmaya çalışacağım. Radyatör suyunu kontrol edip, dediklerini bir deneyeyim.
Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Pzr Hzr 09, 2013 4:52 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Aman dikkat!!!
kırmızı ışık yaktıysan hararette tehlikeli sınıra yaklaşmış olduğunu söylüyor motor. Stop etmesi ise büyük ihtimalle sistemin kendi kendini koruyan bir sigortası olması. Aşırı ısındığında akım kesen bir role yada benzin akışını kesen ısı sensörleri...
ama Kırmızı ışık acilen SUYUMU kontrol et diyor.
Suyunu saf çeşme suyu , damacana suyu sakın kullanma, ikisininde aşındırıcı özelliği mevcuttur, antifrizle harmanlayarak su kat. Antifiriz suyu yumuşatacağından aşındırıcı özelliğini devre dışı bırakmış olacaksın.
Karışımı kattıktan sonra motoru çalışıtır, radyatör kapağını kapatmadan. Su ısınınca hacmi genişleyeceğinden bir miktar taşmasını sağlamalısın. ayrıca su yükselmeye başlayınca hafif hafi gaz vermeye başla, ve gözlemle ""suyu çekecekmi motorun içine"" ..eğer su eylemsiz kalıyorsa DEVİRDAİM pulesi erimiştir, acilen değiştirmen gerekiyor.
Yağ motorun ısısını çok fazla değiştirmez çünkü F650GS te yağ radyatörü yok. Yağ sadece muhteviyatını kaybetmiştir, yağlama yeteneğini kaybetmiştir ve bir nebzede olsa ısıyı taşıma yeteneğinide kaybetmiştir ama soğutma için F650GS'te böyle bir sistem olmadığından sadece metallerin aşınmasında eski yağ sorun teşkil edecektir.
Su motorun içine çekiliyorsa gazı kesince radyatördeki su duruluyorsa PULE de sorun yok ama kelepçelerin tamamını check etmen gerekiyor,demekki bir yerde kelepçelerden birinde kaçak var.Kaçağı nasıl görürsün, kaçak olan kelepçe dibi yeşerir, beyazlar, terler. böyle bir yer bulursan demekki kelepçenin değişmesi gerekiyor. Bulamadıysan devir daim pompasının keçesine bakman gerekiyor.
Devir daim pompasının su keçesi nerde?
Motorun sol yanına geç, Sol tarafta önde hortum giren kapak gibi parçanın altına eğilip bakarsan orada bir delik göreceksin, motorun Devir daim Su ve Yağ keçeleri bu deliğin içindeki haznedeler.
Eğer yağ keçesi bozulursa buradan yağ, su keçesi bozulursa buradan su damladığını görürsün.
Eğer motorun blok keçelerinden biri kaçırıyorsa radyatör kapağının içinde ÇAMURUMSU kahverengi bir madde göreceksin, bu durumda yapacağın Silindir Kapak Contasını acilen değiştirmek olacaktı...
Kolay gelsin.
Bu işlemler için ise FACE le irtibata geçmeni tavsiye ederim...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
cyclespirit
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pzr Hzr 09, 2013 8:42 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Daha ayrıntılı anlatılamazdı turkizmir, eline sağlık.

Devridaimi kontrol etmenin bir yolu da motor bloğunun sol ön kısmında pompaya gelen hortumları elle incelemek. Motor sıcakken giriş ve çıkış hortumlarının sıcaklık ve basınç sebebiyle sertliklerinin aynı olması gerekir. Tabi bu çok da hassas bir yöntem denemez.

Yakın sayılırmışız, uzun zaman Ankara dışında olmayacak olsam elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırdım.
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar