Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Arka süspansiyon yağ değişimi olur mu ?

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Arka süspansiyon yağ değişimi olur mu ?
Sayfa Önceki  1, 2

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
makin
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Prş Ksm 17, 2011 11:58 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşlar anladığım kadarıyda çoğumuz arka amortisör yağ değişimi hakkında yanlış bilgilere sahibiz. Bundan dolayı bende xl650v transalp'in service manual'ine tekrar bir göz attım. Ön amortisörün tamamen söküm takım ve yağ deşimine izin verirken, arka amortisörün damper unit, yani içinde yağ ve nitrogen bulunan kısmın söküm takım ile yağ ve nitrogen ikmaline rastlamadım. Hatta bizim normal hava basıldığını zannettiğimiz kısma aslında nitrogen basılması gerekmekte ve service manual kendi başınıza bunun bile yapılmasına izin vermemekte. Herhangi bir arıza durumunda da değişimini önermekte.
Fakat bilmediğim ve kullanmadığım F650 ve başka markalarda üretici böyle bir yağ değişimi verirmi bilmiyorum. Eğerki başka markalarda böyle bir durum varsa bilen arkadaşlar afaki olarak değilde referans göstererek bilgilendirirse sevinirim.
Peki arka amortisör yağını değiştirirsek ne olur? Benim Transalp'in önceki sahibi böyle bir hata yapmış(tabiki bana göre). Bir gün eşimle birlikte İstanbul'dan Balıkesir'e giderken arka amortisörüm yağı boşalttı ve yolculuğumu bu şekilde tamamlamak zorunda kaldım, daha sonra 3 kez daha aynı amortisörü tamir ettirmeme rağmen aynı sorunu yaşadım ve en sonuncusunda yağ kaçağı olmadı. Bende Ebay den yenisini alarak sorunu çözdüm. Sonuç: bolca zaman ve para kaybı. Sonuçta tamir ve yağ değişimi esnasında değişmesi gereken o-ring ler orjinal takılmıyor ve nitrojen yerine normal hava basılıyor, belkide uygun yağ da kullanılmıyor.
Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın. Sonuçta kullandığımız motosiklere bilmeden yapılmaması gereken bir işlem yaptığımızda veya yaptırdığımızda bu bize zaman, para ve belkide emniyet eksikliği olarak geri dönecektir.
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
Apn
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2011 10:33 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Makin sağol dostum;

Bende aynı şüphelerde olduğum için açmaya cesaret edemedim. Sanırım fazla kurcalamamalı Smile elimizde patlamasın.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2011 6:25 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

F650'nin amortisör yayı iki kafa arasına sıkıştırılmış bir yaydır. Yayı güvenliğe almadan açmak çılgınlık gibi birşey sanırım. zaten yayın baskısından alt ve üstteki aksamları oynatmak mümkün olmayacaktır.
F650'nin kafasındaki pompayı asla sökme, hortumlarını çıkartma. Çünkü bu amortisörden ayrı çalışan bir düzenek. Yayın sertiğini ayarlıyorsun, Amortisör gibi bu aparatta patlayabiliyor. eğer kurduğun halde motor yükselmiyorsa bilki bu pompada patlamış, ama panik olmaya gerek yok bu parçanında keçesi değişiyor ve eskisi gibi oluyor, tek dikat edilmesi gereken kaliteli bir keçe kullanılıp kullanımadığı. tüm bu ayrıştırmadan ve yayı güvenliğe aldıkta nsonra artık amortisör kovanını açabilirsin. haydi kolay gelsin...
Ben yinede servise vermeni tavsiye ederim. istanbulda namiştayin izmirde yıldırım servis...benim amortisörü daha önce namiştayin yaptı sorunsuz kullandım,bu arada temiz çıkma bi tane kıstırdım değiştirdim, diğer iyedek duruyor şimdi...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
makin
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2011 11:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Apn demiş ki:
Makin sağol dostum;

Bende aynı şüphelerde olduğum için açmaya cesaret edemedim. Sanırım fazla kurcalamamalı Smile elimizde patlamasın.

Ne demek hocam, zaten burada amacımız en doğruyu aramak değil mi?Wink

Bencede sağlam çalışan bir arka amortisörü bızıklatmanın bir anlamı yok. Sadece ileride bir arıza durumu olursa geçici tamir yoluna gidilebilir diye düşünüyorum.
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2
2. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar