Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - yağ önerisi

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

yağ önerisi

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
sero35
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Cmt Ekm 08, 2011 7:17 am    Mesaj konusu: yağ önerisi Alıntıyla Cevap Ver

arkadaşlar 07 model TA sahibi oldum.yağını değiştirmek istiyorum.kimi 10*40 kullan diyor,kimi 15*50 veya 10*50 diyor.izmirde yaşıyorum yaz kış motora binerim.çoğunluğumuz hangi yağı kaç bin km de değiştiriyor.şimdiden teşekkurler
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
sportster
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Cmt Ekm 08, 2011 9:56 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

İzmirse 15 50 yeterli
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
__face__
BMW Grubu
BMW Grubu

MesajTarih: Cmt Ekm 08, 2011 7:12 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

sero35, Öncelikle tekerin düz bassın, kaskın yere değmesin Arkadaşım...
Sevgili Dostum sportster'inde dediği gibi bencede İzmir için 15w50 yağ gayet iyi olur, ben 70.000km dir yaz kış Mobil1 15w50 kullanıyorum tam sentetik, 5000km de bir değiştiririm, her yağ değişiminde de filtreyi de atarım acımam...
Not: 10w50 de olur sıkıntı olmaz ama 10w40 cidden ince...

Kal sağlıcakla... Wink

Feyzhan
ÖZTÜRK
545 401 45 46
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Pts Ekm 10, 2011 4:17 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bugünlerde yağ konusu çok gündeme geliyor değilmi Face?Hep kafalarda soru işareti var.Omu bumu şumu şeklinde.
aslında internetten yada varsa manuelinden fabrika verisi ne diyor önce ona bakılmalı.
sonra Motorun yaşına, yaşına göre (Türkiyede) zaten çok yol yapmamış oluyo makinalar (~: P)
daha sonrada motorun katettiği kilometreye göre yağın viskozite oranlarında tercihe gidilmesi gerekiyor. ki ikinci bi el makina aldıysanız ve sahibini hiç tanımıyor ve içinizde şüphe varsa kesinlikle yaşına göre değil kilometresinde olabilecek bir dğeişikliği hesap ederek motor yağı tercih etmekte fayda vardır.
birde en büyük etken Bulunduğunuz bölgede doğru numaralı yağı tercih etmek.
İzmir bir yıla yayılmış ısıl değerlerde ülke genelinde yüksek sıcaklık oranı ile yukarlarda yer alan bir şehir.
TAnın manuelini incelerseniz eğer, kitapta bulunduğunuz ülkenin ve şehrin iklim koşullarına göre 20/50 ile 15/50 arası değerleri kullanınız hgibi bir tabirle karşılaşabilirsiniz. yani adamlar şu yağı kullanacaksınız diye diretememelerinin sebebi sadece iklim koşullları.
ben 10/40 denedim mesela antalyaya gittim hatta fan kapatmadı , ilk benzinlikte indirdim yağı 15-40 doldurduk düzeldi herşey.
10W/40 ısı dirençlerini incelersek iklim şartlarınıza uygun yapılmışmı yapılmamışmı anlayabilirsiniz. 10W/40 ısı aralığı -18 Cderecede 10 viskozite ile +45 derecede ise 40 viskozite ile çalışır anlamı yüklüdür.
Şimdi doğru yağı buldunuz ama buna motorun az önce yukarıda saydığımız faktörlerinide eklemeniz gerekecektir , bu durumda ana değerlerden uzaklaşmadan bir yağ seçmeniz en sağlıklısı olacaktır. buda 15-40 tavsiye edilebilir sizin motorunuza. daha eskiler için 15-50..
değerleri arttırdığımız zaman unutmayalım yağın vizkoziteside yükselmekte yani kalınlığı yoğunluğu artmaktadır buda elemanlarınızın sürtünme değerlerini arttıracağından aşınmayıda paralelinde getirecektir...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Pts Ekm 10, 2011 4:22 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

İşte buda kafalardaki soruların cevap anahtarı....
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar